کم سو شدن نورانی ترین ستاره آسمان

به گزارش راه ساری، ابط الجوزا تنها 700 سال نوری از ما فاصله داشته و به همین دلیل انفجار ابرنواختری آن به وضوح از زمین قابل تماشا بوده و به اخترشناسان اجازه می دهد یکی از شدیدترین و خیره کننده ترین اتفاقات کهکشان را از نزدیک مورد مطالعه قرار دهند.

کم سو شدن نورانی ترین ستاره آسمان

ستاره ابط الجوزا همواره به عنوان یکی از نورانی ترین ستاره های آسمان شهرت داشت

رفتار ستاره ابط الجوزا (Betelgeuse) که معمولا یکی از نورانی ترین ستاره های آسمان است، عجیب شده است. اخترشناسان معتقدند این کم سو شدن غیرعادی ستاره ممکن است نشان از انفجار زودهنگام آن طی یک ابرنواختر خیره کننده داشته باشد گرچه هیچ کس دقیق نمی داند که عاقبت این ستاره مشهور چه خواهد شد.

کم سو شدن ستاره در هفته های اخیر و طی روندی آهسته مشاهده شده است. در طول ماه دسامبر هر بار که اخترشناسان این ستاره را رصد کردند، کم سوتر شده بود و اکنون در کم سوترین حد خود واقع شده است. به همین دلیل اخترشناسان معتقدند این رفتار ممکن است حاکی از آن باشد که قرار است اتفاقی برای این ستاره بیافتد.

اگر این اتفاق رخ دهد، با جزئیات از سطح زمین قابل مشاهده است. ابط الجوزا تنها 700 سال نوری از ما فاصله داشته و به همین دلیل انفجار ابرنواختری آن به وضوح از زمین قابل تماشا بوده و به اخترشناسان اجازه می دهد یکی از شدیدترین و خیره کننده ترین اتفاقات کهکشان را از نزدیک مورد مطالعه قرار دهند.

گرچه این کم سو شدن محرز بوده و با چشم غیر مسلح به وضوح قابل مشاهده است -چرا که نور این ستاره به نصف تقلیل یافته است- هیچ توضیح قطعی و مشخصی که نشان از ابرنواختر شدن آن داشته باشد، وجود ندارد. حتی اگر این اتفاق رخ دهد، هیچ دلیلی وجود ندارد که تحقق آن در زمان نزدیکی در آینده صورت پذیرد.

البته توضیحات متفاوت دیگری هم برای کم سو شدن ستاره وجود دارد. این ستاره پیش از آن هم به تناوب تغییر داشته است چرا که همواره اتفاقات قبض و بسطی شدید و گسترده ای پیرامون آن در حال وقوع است و این تغییر اخیر هم می تواند تنها همان تغییرات طبیعی این ستاره و فقط به حدی شدیدتر باشد.

بخشی از شهرت ابط الجوزا به خاطر نورانی بودن آن است. جز خورشید، این ستاره بزرگ ترین ستاره ای است که از زمین قابل مشاهده است و از قدیم یکی از 10 نورانی ترین ستاره آسمان ما بوده است.

اما رفتار اخیر عجیب آن باعث شده از این فهرست خارج شود و به گفته اخترشناسان آنقدر کم سو شده که اکنون حتی در بین 20 ستاره نورانی نیز قرار ندارد.

این تغییر بدان معنی است که آسمان شب می تواند حتی برای یک تماشاگر عادی با چشمان غیرمسلح نیز غیرمعمولی به نظر برسد. ابط الجوزا بخشی مهم از صورت فلکی شکارچی است -در شانه آن قرار گرفته- که باعث تغییر این صور فلکی هم شده چرا که مشاهده آن از زمین دیگر مانند سابق آسان نیست.

منبع: ایندیپندنت

iraniro.ir: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: فرادید
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7447

به "کم سو شدن نورانی ترین ستاره آسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم سو شدن نورانی ترین ستاره آسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید