آواهای کردی با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می شود

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/کردستاندبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: خوشحالیم شهر سنندج که سرآمد موسیقی است شهر خلاق موسیقی شد و نغمه ها و آواهای کردهای عزیز ما با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می شود.

آواهای کردی با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می شود

به گزارش خبرنگاران و به نقل از کمیسیون ملی یونسکو-ایران، حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون اظهار کرد: پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرصتی تازه برای این شهرها است تا از تجربه های دنیای استفاده کنند و داشته های خود را به دنیا بهتر معرفی کنند.

وی اضافه کرد: یکی از وظایف مهم کمیسیون ملی یونسکو در همه کشورها استفاده از همه ظرفیت های موجود در سازمان دنیای به نفع کشور خود و پیگیری منافع ملی است. یکی از پروژه هایی که چند سالی است که در یونسکو مورد استقبال قرار گرفته پیوستن به شبکه شهرهای خلاق و یادگیرنده است و

کشورهایی که پیروز می شوند پرونده های کاملی را در این رابطه ارائه کنند و زیرساخت های خود را به حدی ارتقا دهند که به عنوان شهر خلاق دنیای شناخته شوند اندک بوده و این شهرها می توانند داشته های خود را بهتر معرفی کنند که با این اتفاق می توان شاهد ارتقای رفت و آمدها و رونق گردشگری و استفاده از تجربیات دنیای و انتقال تجربیات خود به دیگر کشورها باشیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: در جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد هستیم که بسیاری از شهرهای ما حرف های ناگفته بسیاری دارند و در بسیاری عرصه ها قابلیت دنیای شدن دارند از این رو در سال گذشته تلاش بسیار خوبی در کمیسیون ملی انجام شد و در اتفاقی خوب و ارزشمند، 4 شهر ایران به شبکه شهرهای یادگیرنده پیوستند.

ایوبی اضافه کرد: در 7 عرصه شهرهای خلاق تعریف شده و ما تاکنون دو شهر خلاق داشته ایم، شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک و شهر اصفهان شهر خلاق صنایع دستی.

وی توضیح داد: هر دو سال یکبار 4 پرونده از طرف کشورها در یونسکو قابل طرح است و این پرونده ها با ویرایش نهایی کمیسیون وبا همکاری دستگاه های مختلف به واحد مربوطه در یونسکو ارسال می شود.در مهلت مقرر این پرونده ها از سوی کارشناسان ما ارزیابی و نقایص آنها برطرف شد که در 30 اکتبر نتیجه کار کمیته های کارشناسی اعلام شد و دو شهر سنندج و بندرعباس به جمع شهرهای خلاق پیوستند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد: 66شهر در این ماراتن دوساله به شبکه شهرهای خلاق پیوستند. شهر بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی یونسکو تایید شدند.

ایوبی گفت: هر دو شهر شایسته و برازنده این نام هستند و خوشحالیم شهرهایی مورد توجه قرار دریافتد که کمتر دیده شده اند و سیاست ما توجه بیشتر به این مناطق است.

وی گفت: خوشحالیم شهر سنندج که سرآمد موسیقی است شهر خلاق موسیقی شد و نغمه ها و آواهای کردهای عزیز ما با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران بیان نمود: دو شهر دیگر نیز نامزد بودند و چیزی از شایستگی این شهرها کم نمی شود، از 246 شهری که امروز شهر خلاق هستند 4 شهر به ایران تعلق دارد و از همین امروز کارمان را برای دریافت دو سهمیه دیگر در دو سال آینده آغاز می کنیم.

وی عنوان کرد: در کمیسیون به زودی دو شورای راهبری نیز تشکیل می شود؛ شورای شهرهای خلاق و یادگیرنده. این شورا بر شهرهای خلاق و یادگیرنده نظارت می کنند تا شاهد ارتقای این شهرها باشیم.

ایوبی توضیح داد: در دورانی هستیم که اهمیت شهرها بیشتر و بیشتر می شود و شهرداران گاه از روسای جمهور برخی کشورها معروف تر هستند، در دورانی که دنیا غرب با مفهوم شهر آشنا نبود و تمدن براساس قلعه ها بود ما در اینجا شهرهای بزرگ و سازمان یافته داشتیم و امیدواریم در نظام اسلامی ایرانی صدای شهرهای ما و زندگی شهری ما و تجربه های پیروز شهری از طریق یونسکو به دنیا برسد و ما نیز از تجربه پیروز کشورهای دیگر استفاده کنیم.

ایوبی اظهار کرد: شهرداران و اعضای شورای شهر و مدیران شهری سنندج و بندرعباس توجه بسیاری داشتند و اگر این توجه نبود این مهم اتفاق نمی افتاد و مسئولیت مردم این شهرها از این پس بیشتر خواهد شد.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال 2004 و برای ترویج همکاری میان شهرهایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند. شهرهایی که این شبکه را تشکیل داده اند، برای رسیدن به هدف مشترکی با هم کار می کنند: قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه های توسعه شان در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین المللی.

با پیوستن به این شبکه، شهرها متعهد می شوند که فعالیت های مثبت شان را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ایجاد همکاری کنند.

همچنین شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هفت حوزه خلاق صنایع دستی، هنرهای بوم ، هنرهای رسانه ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی را پوشش می دهد.

پیش از این نیز شهرهای اصفهان و رشت به ترتیب در زمینه های صنایع دستی و غذا به عنوان شهرهای خلاق دنیا از سوی یونسکو انتخاب شدند.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6331

به "آواهای کردی با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آواهای کردی با موضوع سنندج از این پس بهتر شنیده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید