انتشار 50 هزار مقاله، ایران را به صندلی پانزدهم دنیا رساند

به گزارش راه ساری، مطابق رتبه بندی اعلام شده براساس تعداد کل مقالات منتشر شده، ایران در سال 2018 با انتشار حدود 50000 مقاله در صندلی پانزدهم دنیا قرار گرفته است.

انتشار 50 هزار مقاله، ایران را به صندلی پانزدهم دنیا رساند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریست جمهوری، هر چند همیشه تاکید می گردد که باید آسیب های مقاله گرایی را در نظر گرفت، اما انتشار مقالات علمی معتبر و قابل استناد، در نشریات معتبر علمی دارای ضریب تأثیر بالا، یکی از شاخص های سنجش دانش در کشور های مختلف محسوب می گردد. ایران توانسته است با انتشار نزدیک 50000 مقاله در سال 2018 در صندلی پانزدهم دنیا قرار گیرد.

ضریب تأثیر یکی از شناخته شده ترین ضرایب کیفیت مجلات می باشد که سالانه توسط موسسه ISI منتشر می شوند. با وجود معرفی ضرایب علم سنجی گوناگون مانند شاخص هرش، آیگن فاکتور و ... همچنان محققان کوشش می نمایند کار های برجسته خود را در نشریات با ضریب تأثیر بالاتر منتشر نمایند.

در سال 2018 میلادی بیش از 2 میلیون و 680 هزار مستند در پایگاه داده WOS منتشر شده است. از این تعداد، 2 میلیون و 435 هزار و 53 مقاله (حدود 75 درصد کل مستندات) بعنوان مقاله (Article و Review) ثبت شده اند. کشور ایران در این سال با انتشار حدود 50000 مقاله در صندلی پانزدهم دنیا قرار گرفته است. این رتبه بندی بر اساس تعداد کل مقالات منتشر شده می باشد.

در واقع آنالیز های بیشتر این مقاله ها نشان می دهد، 6912 (حدود 14%) مقاله از کشور ایران در سال 2018 در نشریات با ضریب تأثیربالاتر از 4 منتشر شده اند. با توجه به اهمیت انتشار مقاله در نشریات دارای ضریب بالاتر از 4، از این حیث جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه 21 دنیای انتشار مقاله در نشریات با ضریب تاثیر بیش از 4 است.

از این تعداد، 82 مقاله نیز در نشریات با ضریب تأثیر بالاتر از 15 منتشر شده اند که 61 مقاله از آن ها در نشریات با ضریب تأثیر بالاتر از 20 منتشر شده اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کوشش نموده است با تاسیس فدراسیون سرآمدان علمی، تسهیلاتی را برای ترویج دانش در سطح ملی و بین الملی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و پژوهشگران برتر ایجاد کند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6805

به "انتشار 50 هزار مقاله، ایران را به صندلی پانزدهم دنیا رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار 50 هزار مقاله، ایران را به صندلی پانزدهم دنیا رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید