اندیشکده، کاتو: به دلایل ژئواستراتژیک آمریکا و اروپا باید از دخالت در مسئله بلاروس اجتناب کنند

به گزارش راه ساری، یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به بررسی دلایلی پرداخت که آمریکا باید از دخالت در تحولات اخیر در بلاروس پس از انتخابات این کشور، دوری کند و به سران واشنگتن توصیه کرد که نباید مسئله ای مشابه اوکراین این بار در بلاروس ایجاد کنند.

اندیشکده، کاتو: به دلایل ژئواستراتژیک آمریکا و اروپا باید از دخالت در مسئله بلاروس اجتناب کنند

تد گالن کارپنتر، عضو مطالعات امنیتی اندیشکده کاتو و از سردبیران نشریه آمریکن کانزروتیو در این مقاله که در وبسایت این اندیشکده منتشر شد، به بررسی اعتراضات خیابانی علیه الکساندر لوکاشنکو پرداخته که از سال 1994 در بلاروس به عنوان یکی از کشورهای برآمده از ویرانه اتحاد جماهیر شوروی سابق در مسند قدرت بوده و می نویسد: لوکاشنکو غرور و خودپسندی شدیدی دارد که مانع از آن می شود که به عنوان دست نشانده ولادیمیر پوتین باشد اما وی از همپیمانان و شرکای پوتین است و در عوض مسکو نیز کمک های اقتصادی حیاتی برای سرپا ماندن دولت این کشور در اختیار مینسک قرار می دهد.

در ادامه این گزارش با اشاره به درخواست لوکاشنکو از مسکو برای کمک به این کشور در مقابله با این اعتراضاتی که لوکاشنکو مقصر آن را قدرت های خارجی می داند، آمده است: کرملین نیز در بیانیه ای اعلام آمادگی کرده که به این کشور بر اساس معاهده امنیتی دوجانبه کمک خواهد کرد. ولادیمیر پوتین نیز به صراحت به دولت های غربی هشدار داده است که از مداخله در بلاروس بپرهیزند.

این مقاله با اشاره به انگیزه های پوتین برای حمایت از بلاروس و این که مقابله با تهدید کنونی در بلاروس می تواند در عین حال پیام محکمی به جناح های مخالف پوتین در داخل این کشور برساند، به مداخله غربی ها در این تحولات پرداخت و نوشت: خیلی مهم است که آمریکا و همپیمانان اروپایی آن در پرداختن به اوضاع حساس بلاروس نهایت احتیاط را به خرج دهند. هرچند ناتو ادعای بلاروس مبنی بر لشکرکشی نظامی در مرزهای غربی خود را رد کرده اما یکی از سخنگویان ناتو تأکید کرده که اوضاع بلاروس را از نزدیک رصد می کنند.

در این گزارش تصریح شده است: تحولات کنونی در بلاروس مشابه نابسامانی اوکراین در اواخر 2013 واوایل 2014 است که به برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور طرفدار روسیه در اوکراین منجر شد. در آن ماجرا آمریکا و اتحادیه اروپا به طرز بی شرمانه ای در دفاع از معترضان ضددولتی در اوکراین دخالت کردند حال آن که در آن زمان یانوکوویچ در انتخاباتی پیروز شده بود که بنا بر اذعان اتحادیه اروپا و ناظران بین المللی، انتخاباتی آزاد و منصفانه توصیف می شد.

در مقاله این اندیشکده آمده است: با وجود مشروعیت انتخابات اوکراین در آن زمان، دولت باراک اوباما به تمجید از اعتراضاتی پرداخت که خواهان برکناری یانوکوویچ بودند درحالی که دو سال تا سرانجام دوره ریاست جمهوری وی باقی مانده بود. بدتر این که واشنگتن در دخالتی بیشتر در انتخاب، به دولت غربگرای کی اف در آن زمان کمک کرد.

این کارشناس اندیشکده کاتو نوشت: مداخله غرب کرملین را شاکی کرد و مسکو شبه جزیره کریمه را که پایگاه ناوگان راهبردی روسیه در دریای سیاه است، به روسیه الحاق کرد. اقدامی که منجر شد که آمریکا و اروپا در واکنش به آن تحریم های اقتصادی علیه مسکو اعمال کرده و جنگ سرد نوظهور با این کشور را تشدید کنند.

بنا بر این گزارش، اقدام واشنگتن در اوکراین تحریک آمیز بود و دولت ترامپ می بایست سیاست بهتری این بار درباره بلاروس اتخاذ کند. حتی از نظر سیاسی و دیپلماتیک نیز نزدیک شدن آمریکا به معترضان بلاروس کار غیرعاقلانه ای خواهد بود.

این مقاله می افزاید: نکته مهم تر این که رعایت جانب احتیاط به خاطر ملاحظات ژئواستراتژیک حیاتی است. مقامات آمریکایی همواره ادعا کرده اند که مفهوم حوزه نفوذ در روابط بین الملل دیگر جایگاهی ندارد و این امر در سخنان افرادی مثل کاندولیزا رایس و جان کری، وزرای خارجه سابق آمریکا مورد تأکید قرار گرفته است.اما ساده انگاری است اگر تاریخ و منطق در این میان نادیده گرفته شوند چرا که قدرت های بزرگ تحولاتی که در همسایگان می افتد را مهمتر از اتفاقاتی می دانند که در برخی از مناطق دور دست در داخل آن کشورها اتفاق می افتند.

در سرانجامی این مقاله آمده است: سران روسیه دلیل دارند که اوکراین و بلاروس را در حوزه نفوذ خود بنامند در حقیقت، این دو کشور در درون هسته مرکزی منطقه امنیتی روسیه قرار دارند و کرملین احتمالا برای مقابله با حضور نظامی بیشتر ناتو در مرزهای خود، منتهای تلاش خود اقدام خواهد کرد و از این رو سیاست خارجی مصلحت اندیشان این است که درباره اوکراین یا بلاروس با احتیاط فراوان عمل کند.

این اندیشکده نوشت: این که بحران دیگری مانند اوکراین با روسیه راه بیندازند آخرین کاری است که سران آمریکا باید سراغ آن بروند و وقتی موضوع ناآرامی بلاروس در میان باشد، آمریکا در این میان حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11300

به "اندیشکده، کاتو: به دلایل ژئواستراتژیک آمریکا و اروپا باید از دخالت در مسئله بلاروس اجتناب کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، کاتو: به دلایل ژئواستراتژیک آمریکا و اروپا باید از دخالت در مسئله بلاروس اجتناب کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید