اوج دریافت در فضا با یاری بادبان خورشیدی در ماموریت لایت سیل 2

به گزارش راه ساری، فضاپیمای لایت سیل 2 (LightSail 2) در حال حاضر همچون یک کشتی که با بادبان های برافراشته در حال حرکت در دریاست در فضا اوج می گیرد. فضاپیمایی که تنها نیرویی که به آن وارد می گردد حاصل برخورد فوتون های خورشید به بادبان خورشیدی آن است.

اوج دریافت در فضا با یاری بادبان خورشیدی در ماموریت لایت سیل 2

روز گذشته مسئولان شرکت Planetary Society از پیروزیت ماموریت لایت سیل 2 خبر دادند. این فضاپیما در روزهای اخیر و پس از برافراشته شدن بادبان هایش در حال افزایش ارتفاع در مدار زمین است.

فضاپیمای لایت سیل 2 هفته گذشته بادبان های خورشیدی خود را باز کرد. مدار این فضاپیما در چهار روز اخیر و تنها با یاری نور خورشید حدود دو کیلومتر افزایش ارتفاع داشته است.

به این ترتیب فضاپیمای لایت سیل 2 به اولین فضاپیمایی تبدیل شد که با پیروزیت در مدار زمین از بادبان خورشیدی استفاده نموده است. این فضاپیما پس از ماموریت ایکاروس (IKAROS) آژانس فضایی ژاپن دومین تست پیروز بادبان خورشیدی است.

فضاپیمای لایت سیل 2 بیش از یک ماه پیش و سوار بر موشک فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد و در مدار زمین نهاده شد. حدود یک هفته پیش نیز بادبان های این فضاپیما باز شد. هدف از انجام این ماموریت آنالیز و آزمایش نحوه عملکرد بادبان خورشیدی است.

بادبان خورشیدی چگونه کار می نماید؟

فوتون ذره انتقال دهنده امواج الکترومغناطیس است. با این که جرم سکون فوتون صفر است اما می تواند مقدار بسیار کمی تکانه را با خود منتقل کند. بنابراین با برخورد فوتون به بادبان خورشیدی نیروی کوچکی به فضاپیما منتقل می گردد که می تواند باعث حرکت فضاپیما در جهت مخالف خورشید گردد.

مهم ترین مزیت استفاده از این نیروی محرکه این است که دیگر احتیاجی به حمل سوخت توسط فضاپیما نیست. بنابراین فضاپیما می تواند برای مدتی طولانی و بدون احتیاج به سوخت در فضا حرکت کند.

به این ترتیب و با دومین آزمایش پیروز بادبان خورشیدی می توان انتظار داشت که جهتی تازه برای انجام سفرهای فضایی روباتیک باز گردد. مزایای استفاده از بادبان خورشیدی به گونه ای است که امکان انجام سفرهای طولانی را فراهم می نماید و شاید منجر به ماموریت هایی گردد که تا پیش از این ممکن نبود.

عکس کاور: نمای جذاب بادبان های فضاپیمای لایت سیل 2 و سیاره زمین.

Credit: The Planetary Society

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4109

به "اوج دریافت در فضا با یاری بادبان خورشیدی در ماموریت لایت سیل 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج دریافت در فضا با یاری بادبان خورشیدی در ماموریت لایت سیل 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید