باکتری های بومی راندمان تولید محصول را افزایش می دهند

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هوشنگ خسروی مجری این پروژه خاطرنشان کرد: در این کار تحقیقی، از تعداد 77 نمونه خاک جمع آوری شده از مناطق خشک و شور ایران، باکتری های مفیدی به نام ازتوباکتر جداسازی شدند. باکتری ها از نظر تولید مواد کمک کننده به رشد گیاه در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفتند.

باکتری های بومی راندمان تولید محصول را افزایش می دهند

خسروی ادامه داد: یک کود بیولوژیک مایع تهیه و بر روی ذرت علوفه ای در شرایط تنش خشکی و کم آبی مطالعه شد. نتیجه آزمایش ها نشان داد با کاهش 20 درصد آب نسبت به حالت آبیاری کامل باکتری ها مانع کاهش رشد گیاه شدند. همچنین برخی از این باکتری ها در جاییکه 60 درصد آب کاهش پیدا کرده بود باعث افزایش ارتفاع و وزن علوفه ذرت شدند.

وی اظهار داشت: یک لیتر از این کود بیولوژیک دارای حدود 10 میلیارد باکتری مفید ازتوباکتر است که برای یک هکتار کافی است. روش مصرف این کود زیستی بصورت آغشته کردن و بذرمال است. در آینده این کار تحقیقی در شرایط کم آبی و خشکی در مزرعه کشاورزان ادامه خواهد یافت که در صورت موفقیت نهایی می تواند در کشت ذرت در مناطق کم آب مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته خسروی، سطح وسیعی از سرزمین ایران دچار خشکی و کم آبی و همچنین دارای خاک های شور و با املاح زیاد است که رشد و پرورش محصولات کشاورزی را با مشکل روبرو می کند. یافتن یک راه حل ارزان و دوستار محیط زیست برای کاهش این مسائل ارزش زیادی از نظر تولید محصول دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3499

به "باکتری های بومی راندمان تولید محصول را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکتری های بومی راندمان تولید محصول را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید