راهنمای سفر به ارمنستان

به گزارش راه ساری، ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی و با ایران همسایه است. برای آشنایی بیشتر با این کشور دیدنی با راهنمای سفر به ارمنستان، همراه خبرنگاران باشید.

راهنمای سفر به ارمنستان

ارمنستان سرزمینی با تاریخ پر فراز و نشیب و فرهنگی غنی است. در این مقصد گردشگری دیدنی از هر جاذبه ای که فکر کنید، نمونه ای منحصربه فرد وجود دارد. آثار تاریخی، یادبودها و رویدادهای فرهنگی، طبیعت نفس گیر و غذاهای لذیذ و سنتی.

مجموعه بی نظیری از صومعه های قرون وسطایی در سراسر این کشور پراکنده شده اند. این صومعه های زیبا که در چشم اندازهای بی نظیر طبیعی واقع شده اند از مهم ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان هستند. فعالیت های تفریحی در فضای باز در ارمنستان بسیار پرطرفدار است. راستاهای دوچرخه سواری و پیاده روی در چشم اندازهای نفس گیر طبیعی، توجه هر گردشگری را جلب می نماید.

از سال 2001، تعداد گردشگران این کشور سالی 25 درصد افزایش می یابد. معماری و آثار باستانی، فرهنگ غنی و چند هزار ساله و طبیعت فوق العاده از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور هستند.

در ادامه با این کشور دیدنی بیشتر آشنا می شویم.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | بهترین زمان برای سفر | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

ارمنستان در منطقه زمانی UTC/GMT +4 واقع شده است و نیم ساعت از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

ارمنی شرقی

واحد پول

درام (դր.) (AMD)

نوع برق شهری

برق شهری در ارمنستان 230 ولت و 50 هرتز است. پریزها و دوشاخه ها از نوع C و F است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می کنید:

کد کشور

+374

شماره های اضطراری

 • آتش نشانی 101
 • پلیس 102
 • خدمات اضطراری 103

جهت رانندگی

راست

فرودگاه های بین المللی

ایروان - فرودگاه بین المللی زوارتنوتس

گیومری - فرودگاه شیراک

وضعیت آب و هوا

ارمنستان آب و هوای قاره ای دارد. تابستان های گرم و خشک این کشور از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد. در این فصل میانگین دمای هوا بین 22 تا 36 درجه است. زمستان های ارمنستان سرد و برفی هستند و میانگین دمای هوا بین منفی 5 و منفی 10 درجه سانتی گراد است. بهار دوران کوتاهی دارد و در مقابل، فصل پاییز طولانی است. در فصل پاییز، جنگل ها به هزاران رنگ زیبا و گرم پاییزی مزین می شوند.

میانگین بارش سالانه در دشت های خشک 250 میلی متر و در نواحی مرتفع و مرطوب به 800 میلی متر می رسد. میانگین بارش باران سالانه در سراسر ارمنستان 500 میلی متر است. دو فصل بارانی در ارمنستان وجود دارد: فصل بهار یعنی از ماه مارس تا ژوئن و ماه های اکتبر و نوامبر. ایروان، پایتخت ارمنستان به طور میانگین در سال، 92 روز بارانی و 2479 ساعت آفتابی دارد.

از ویژگی های ماه های زمستانی در ارمنستان، بارش زیاد برف است. برف روی قله ها تا مدت ها بعد از سرانجام زمستان باقی می ماند.

بهترین زمان برای سفر

بهترین فصل برای سفر به ارمنستان ماه های بین مه تا اکتبر است. در این مدت هوا ملایم است و بارندگی معمول نیست.

جاذبه های گردشگری

ارمنستان با وجود اینکه کشوری نسبتا کوچک است و وسعت کمی دارد، از نظر جاذبه های گردشگری به خصوص آثار تاریخی، بسیار متنوع و گسترده است. تعدادی از قدیمی ترین کلیساها و صومعه های دنیا در این کشور قرار دارند. این کشور اولین کشوری بود که در سال 301 میلادی مسیحیت را رسما پذیرفت از این رو قدیمی ترین کلیساها در این کشور واقع شده اند. یکی از مهم ترین و اولین کلیساهای ارمنستان، کلیسای جامع Etchmiadzin است که در سال 303 ساخته شده و در سال 480 بازسازی شده است.

میراث باستان شناسی از دیگر جذابیت های ارمنستان برای گردشگران هستند. این آثار و جاذبه های تاریخی و فرهنگی را به طبیعت منحصربه فرد و زیبا اضافه کنید. خواهید دید که ارمنستان یک مقصد گردشگری کامل و ایده ال است که از هر جاذبه ای نمونه ای برای ارائه به گردشگران دارد. در ادامه با تعدادی از مهم ترین جاذبه های این کشور آشنا می شویم.

آبشار جرموک (Jermuk)

این آبشار که از چشمه های آب گرم و آب معدنی سرچشمه می گیرد و از اشکال صخره ای تراورتن فرو می ریزد. این آبشار 68 متری در یکی از دره های رودخانه Arpa در شهری به نام جرموک واقع شده است. این شهر را بیشتر به خاطر چشمه های آب گرم و اسپا می شناسند. در این شهر علاوه بر لذت بردن از آرامش اسپا می توانید طبیعت کوهستانی و جنگلی را هم تجربه کنید و از تماشای چشم اندازهای زیبای طبیعی لذت ببرید.

آبشار Qasakh

این آبشار 70 متری از دو بخش تشکیل شده است و به دره Qasakh می ریزد. آبشار Qasakh در منطقه ای به نام Aragatsotn و در روستایی به نام Ohanavan قرار گرفته و بلندترین آبشار ارمنستان است. از دیگر جذابیت های این آبشار این است که صومعه ای به نام صومعه Ovanavank درست در جلوی آبشار واقع شده است که در قرن پنجم ساخته شده است.

آبشار Shaki

این آبشار یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی ارمنستان است که در منطقه Syunik در شمال شهر کوچک و زیبای Sisian واقع شده است. این آبشار در راستا رودی به همین نام شکل گرفته است و ارتفاعی در حدود 18 متر دارد. شدت جریان آب در این آبشار به قدری است که زمانی که در کنار آن می ایستید، هیچ صدایی غیر از صدای آبشار را نمی شنوید. گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای تماشای این آبشار دیدنی به این منطقه سفر می نمایند. اگر به طبیعت علاقه مند باشید، مطمئنا از تماشای این آبشار لذت می برید.

غار Archer

این غار طولانی ترین و عمیق ترین غار ارمنستان است که 3/5 کیلومتر طول و 145 متر عمق دارد. این غار که در زبان محلی Archeri Karandzav به معنای غار خرس خوانده می شود و به این دلیل این طور نام گذاری شده که در آن تعداد زیادی استخوان خرس یافته شده است. پایین رفتن از گذرگاه ها و گشت زدن در هزارتو های این غار که هیچ منبع نور طبیعی ندارد حتی همراه با راهنما، تجربه ای هراس انگیز است که به هیچ عنوان برای کسانی که مبتلا به تنگناهراسی هستند، مناسب نیست. زیبایی های طبیعی و منحصربه فرد اشکال داخل این غار بسیار جالب توجه است. هزاران سال پیش، جریان های زیرزمینی با عبور خود از دل صخره ها، موجب فرسایش آنها شده و این غار را به وجود آورده اند. اکنون این مجموعه دیدنی از مجموعه ای از چند غار تشکیل شده که با گذرگاه های باریکی به هم مرتبط شده اند. هنوز هم قطراب آب از سقف این غار می چکد و استخرهای زیرین را پر می نماید. آب این استخرها، زلال ترین آبی است که در تمام عمر خود دیده اید.

دره Qasakh

این دره زیبا که 150 تا 200 متر عمق دارد، در منطقه Aragatsotn واقع شده است. صخره های بازالتی شگفت انگیز، زیبایی این دره را دوچندان نموده است. یک معبد متعلق به قرن چهارم در این دره وجود دارد که در دل صخره ها تراشیده شده است.

دره گارنی (Garni Gorge)

این دره در 23 کیلومتری شرق ایروان پایین دهکده ای به همین نام قرار گرفته است. یک معبد متعلق به قرن اول میلادی در این دره وجود دارد. دیواره های بخشی از این دره را صخره ها و ستون های بازالتی پوشانده است که بر اثر عبور رود Goght ایجاد شده اند. این بخش از دره را سمفونی سنگ ها می نامند. بنای معبد گارنی را بازمانده دوران مهرپرستی می دانند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده بود. تنها نیایشگاه غیرمسیحی بازمانده در ارمنستان نیایشگاه گارنی است.

پل Vorotan Devil

این پل طبیعی تراورتنی بر اثر عبور چشمه های معدنی ساخته شده است. این پل 30 متر طول و 50 تا 60 متر عرض دارد. از پایین این پل چشمه های آب گرم می گذرد.

شهر باستانی Argishtikhinili

این شهر یکی از شهرهای امپراتوری اورارتو بوده که در زمان امپراتور Argishti ساخته شده و به افتخار او نام گذاری شده است. قدمت این شهر به قرن هشتم تا ششم پیش از میلاد برمی شود. بقایای استحکامات این شهر که 15 کیلومتر در جنوب غربی شهر امروزی Armavir کشیده شده است بین روستاهای Nor-Armavir و Armavir واقع شده است. این شهر در کرانه های سمت چپ رود ارس ساخته شده است و مساحتی در حدود 1000 هکتار دارد.

مجموعه غار آرنی-1 (Areni 1 cave)

این مجموعه مسکونی باستانی که متعلق به عصر مس سنگی و عصر برنز است، بین 5000 تا 4000 سال پیش از میلاد مسکونی بوده است. این مجموعه در نزدیکی روستای آرنی در جنوب ارمنستان واقع شده است. در سال 2010 قدیمی ترین کفش چرمی دنیا در این مجموعه یافت شد. قدمت این کفش 5500 ساله چرمی، چند صد سال بیشتر از کفشی است که به همراه اوتسی مرد یخی یافت شده بود و در نتیجه به قدیمی ترین پاپوش چرمی شناخته شده دنیا تبدیل شد.

تپه قلعه اربونی (Erebuni)

این تپه قلعه توسط یکی از پادشاهان امپرانوری اورارتو یعنی Argishty I در قرن اول پیش از میلاد ساخته شده است. این مجموعه نظامی که با نام Arin Berd به معنای قلعه خون هم شناخته می شود، یکی از چندین قلعه ای است که در مرزهای شمالی امپاتوری اورارتوها ساخته شده و دارای اهمیت سیاسی و نظامی فوق العاده ای بوده است. از بخش های مختلف این قلعه می توان به بقایای به جامانده از قصرها و معبد سوسی (Susy) اشاره نمود.

دژ Horom

قدمت این دژ که در شرق دهکده ای به همین نام واقع شده است، به عصر برنز برمی شود. این مجموعه به خاطر معماری شگفت انگیز و جالب توجهی که دارد، به عنوان یکی از مهم ترین آثار باستانی ارمنستان شناخته می شود. علاوه بر دیواره های قلعه، در حفاری های این مجموعه، صنایع دستی گوناگونی پیدا شده که متعلق به ساکنان گذشته این قلعه بوده است.

صومعه تاتو (Tatev Monastery)

صومعه تاتو یا مجموعه کلیسای تاتو، صومعه ای است مرتبط به کلیسای حواری ارمنی، متعلق به قرن نهم میلادی که در 250 کیلومتری جنوب شرقی ایروان، نزدیکی روستای تاتو در استان سیونیک، ساحل راست رود وروتان واقع شده است. این صومعه متشکل از سه کلیسا به نام های کلیسای بوغوس پطرس مقدس، کلیسای مریم مقدس و کلیسای گریگور مقدس است. در سال 1995 میلادی این مجموعه به عنوان میراث دنیای یونسکو ثبت شده است. این صومعه در قرن های چهاردهم و پانزدهم میزبان یکی از مهم ترین دانشگاه های قرون وسطی ارمنستان به نام دانشگاه تاتو بوده است.

صومعه از زمان پیش از میلاد مسیح مورد استفاده بوده و یک معبد مهرپرستی در آن قرار داشته است. بعد از فراگیر شدن مسیحیت، این معبد به مرور زمان به کلیسا تبدیل شده و گسترش یافته است. به همین بخش های مختلف این مجموعه، قدمت های متفاوتی دارند و متعلق به دوره های زمانی مختلف هستند. این صومعه پس از زلزله سال 1931 آسیب زیادی دید و گنبدهای کلیساهای سنت پل و سنت پیتر و برج های ناقوس ویران شدند. در سال های بعد گنبدها بازسازی شدند اما برج های ناقوس به همان شکل باقی مانده اند.

امروزه این صومعه یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در ارمنستان است. برای بازدید از بناهای چشم گیر این مجموعه باید از دره ای صخره ای بگذرید. از فراز این کلیساها می توانید چشم انداز زیبایی از دره و کوهستان را تماشا کنید.

رشته کوه قفقاز کوچک

رشته کوه قفقاز کوچک با قله های پوشیده از برف، میزبان گردشگرانی است که پیاده گردی در طبیعت را دوست دارند و راستاهای متعدد و زیبای این منطقه را برای لذت بردن از طبیعت کوهستانی انتخاب می نمایند. در گوشه و کنار این رشته کوه شگفت آور و دیدنی، صومعه های قدیمی خودنمایی می نماید. فرق نمی نماید که در دره ها به گشت و گذار مشغول شوید یا قله ها و نواحی مرتفع را انتخاب کنید، در این منطقه کوهستانی، زیباترین چشم اندازهای طبیعی را خواهید دید. سفر به دهکده های کوهستانی و خرید محصولات و چشیدن غذذهای محلی یکی از فراموش نشدنی ترین خاطرات سفر شما را رقم خواهد زد.

این رشته کوه به موازات قفقاز بزرگ قرار گرفته و میانگین فاصله آنها حدود 100 کیلومتر است و سرزمین کوهستانی ارمنستان را از شمال و شمال شرق محدود می سازد. بلندترین نقطه قفقاز کوچک، قله آراگاتس با ارتفاع 4090 متر و طول این رشته کوه، 600 کیلومتر است.

میدان جمهوری، ایروان

میدان جمهوری، میدان مرکزی شهر ایروان است که به شکل بیضی و به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است. این میدان از دوقسمت تشکیل شده است: یکی بخش بیضی شکل و دیگری بخشی شبیه ذوزنقه که در آن استخری با آب نمای موزیکال وجود دارد. اطراف این میدان را بناهایی احاطه نموده اند که با سنگ های زرد و صورتی توف به سبک نئوکلاسیک ساخته شده اند. این ساختمان ها عبارت اند از نگارخانه ملی و ساختمان موزه تاریخ (شمال شرقی)، وزارت دارایی (شرق)، خانه دولت (شرق)، وزارت ترابری و ارتباطات جمهوری ارمنستان (جنوب)، هتل ماریوت ارمنستان و وزارت امور خارجه (شمال غربی).

الکساند تامانیان (Alexander Tamanian) در سال 1924 این میدان را طراحی نموده است. ساخت بیشتر بناهای اطراف این مجموعه در دهه 1950 به سرانجام رسیده است. آخرین بنای این مجموعه نگارخانه ملی است که در سال 1977 ساخت آن به سرانجام رسیده است. در دوران شوروی، این میدان، میدان لنین نانیده می شد و تندیسی از لنین هم در مرکز آن قرار داشت. بعد از استقلال ارمنستان این تندیس از بین رفت و نام میدان هم عوض شد. بسیاری از رویدادهای سیاسی و رژه های نظامی روز استقلال ارمنستان در این میدان برگزار می شود. آب نمای موزیکال این میدان در سال 2007 افتتاح شده که با هزینه 1/4 میلیون یورویی توسط شرکت فرانسوی Aquatique Show International ساخته شده است.

در خصوص ایروان

 • دیدنی های ایروان (قسمت اول: مکان های تاریخی مرکز شهر)
 • دیدنی های ایروان (قسمت دوم: پارک ها، موزه ها و کلیساها)
 • نکاتی که باید پیش از سفر به ایروان بدانیم
 • راهنمای سفر به ایروان؛ ارمنستان

صومعه گغارد (Geghard)

صومعه گغارد در استان کوتایک در 35 کیلومتری ایروان واقع شده است. این صومعه بخشی از کوه مجاور آن است که از سنگ تراشیده شده و در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است. کلیسای گغارد (به معنی سرنیزه) معماری بسیار منحصربه فردی دارد. ساختمان این کلیسای جذاب، از گرانیت سخت کنده کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی است که در صخره و دره ها بنا شده اند.

نمازخانه اصلی این این صومعه قرون وسطایی در سال 1215 ساخته شده است اما این مجموعه در قرن چهارم میلادی توسط گریگوری روشنگر (Gregory the Illuminator) در مکان چشمه ای مقدس داخل یک غار بنا نهاده شده است. این صومعه در ابتدا Ayrivank به معنای صومعه غار نامیده می شده است. بعدها این صومعه به Geghard به معنای صومعه سرنیزه تغییر نام داده است و دلیل نام گذاری سرنیزه ای است که بر پیکر مسیح در هنگام به صلیب کشیدن، جراحاتی وارد نموده است و بعدها به ارمنستان منتقل شده است.

صخره های بلندی که این صومعه را احاطه نموده اند بخشی از دره رود Azat هستند و همراه با صومعه، به عنوان میراث دنیای یونسکو برگزیده شده اند. بعضی از کلیساهای موجود در این مجموعه، کاملا در میان صخره تراشیده شده اند. ویژگی های معماری و طبیعت چشم گیر این ناحیه باعث شده که این مجموعه تاریخی یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری در ارمنستان باشد. بیشتر گردشگرانی که از این منطقه دیدن می نمایند به معبد گارنی هم که در نزدیکی این صومعه واقع شده است سر می زنند.

صومعه خور ویراپ (Khor Virap)

خور ویراپ به معنای گودال عمیق، صومعه ای است که در دشت آرارات واقع شده است. این صومعه از آنجایی اهمیت پیدا نموده و به زیارتگاه تبدیل شده است که گریگور روشنگر برای مدت 14 سال توسط پادشاه تیرداد سوم در آن زندانی شده است. کلیسای کوچکی در سال 642 میلادی توسط نرسس سوم معروف به سازنده ساخته شد. نرسس سوم کلیسای کوچک را به عنوان نشانه ستایش سنت گریگوری برپا ساخت و در طول سده ها بارها بازسازی شده است. در سال 1662 میلادی، کلیسای بزرگتر به نام آستواتساتسین مقدس [St. Astvatsatsin] به معنی (مادر مقدس خدا) در اطراف خرابه های کلیسای کوچک قدیمی، صومعه، سالن ناهار خوری و حجره راهبان ساخته شد. امروزه این مجموعه به یکی از پربازدیدترین زیارتگاه های ارمنستان تبدیل شده است.

رصدخانه Karahunj

این رصدخانه که گاه با نام استون هنج ارمنستان هم شناخته می شود یکی از اولین سازه های ساخت دست بشر روی زمین است. این مجموعه درست مثل استون هنج، مجموعه ای از تخته سنگ های بزرگی است که با ظاهری عجیب روی زمینی مسطح قرار داده شده اند. تحقیقات باستان شناسان ثابت می نماید که از این سنگ ها برای اهداف نجومی استفاده می نموده اند.

دریاچه سوان (Sevan)

دریاچه سوان بزرگترین پهنه آبی در ارمنستان و در منطقه قفقاز و یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین در ارتفاعات بالا در ارواسیا است. این دریاچه در استان Gegharkunik در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا واقع شده است. مساحت سطح این دریاچه 1242 مترمربع و حجم آن 32/8 کیلومتر مکعب است. این دریاچه با 28 رود و جریان آبی تغذیه می شود. فقط 10 درصد از آب ورودی به این دریاچه به وسیله رود هرازدان (Hrazdan) خارج می شود و 90 درصد از آن تبخیر می شود.

این دریاچه هم از نظر مالی و فرهنگی و از نظر محیط زیست، اهمیت زیادی برای ارمنستان دارد. تنها جزیره این دریاچه که اکنون به شبه جزیره تبدیل شده است، میزبان یک صومعه قرون وسطایی است. این دریاچه که با عنوان جواهر ارمنستان هم شناخته می شود، یکی از سرمایه های ملی ارزشمند این کشور است چون علاوه بر تامین ماهی، آب کشاورزی و برق، از نظر گردشگری و جذب توریست هم بسیار حائز اهمیت است.

سواحل این دریاچه، تنها سواحل ارمنستان هستند. یکی از معروف ترین آنها 2/5 کیلومتر طول دارد و در کرانه شمالی آن واقع شده است. هتل ها و گردشگاه های زیادی در این ساحل برای گردشگران ساخته شده است. سوناوانک (Sevanavank) به معنی صومعه سوان، صومعه ای است که در شبه جزیره سوان واقع شده و در سال 874 میلادی توسط شاهدخت ماریام دختر آشوت یکم بنا شده است.

صومعه دیگری به نام هایراوانک (Hayravank) در سواحل غربی دریاچه ساخته شده است. ساخت این صومعه بین قرن های نهم تا دوازدهم میلادی انجام گرفته است. این بنا به سبک معماری ارمنی طراحی شده است. در اطراف صومعه تعدادی چلیپاسنگ و سنگ قبرهای یک گورستان کوچک وجود دارد.

تالار اپرای ایروان

این تالار اپرا به طور رسمی در 20 ژانویه 1933 با اجرای اپرای Almast توسط آلکساندر اسپندیاریان (Alexander Spendiaryan) افتتاح شد. یک معمار ارمنی به نام الکساندر تامانیان این تالار اپرا را طراحی نموده است. این مجموعه دو تالار کنسرت دارد: یکی تالار Aram Khatchaturian که 1400 جایگاه دارد و دیگری تالار اپرای اسپندیاریان که 1200 جایگاه دارد.

اپراهای مشهور متعددی از هنرمندان سراسر دنیا در این تالار اجرا شده است. همچنین خوانندگان بزرگی چون شارل آزناوور (Charles Aznavour) در این مجموعه کنسرت داشته اند.

کلیسای کاتولیک ایروان (Katoghike)

این کلیسا که قدمت آن به قرن سیزدهم هجری بر می شود با عنوان کلیسای مادر مقدس هم شناخته می شود. این کلیسا که در اصل به عنوان معبد ساخته شده در ناحیه کنترون واقع شده است و دارای 7/5 متر طول و 5/4 متر عرض است. کلیسای سنت آنا در سال 2014 در کنار این کلیسا ساخته شده است.

کلیسای جامع سارکیس مقدس (Saint (Surp) Sarkis)

این مجموعه مذهبی از چند کلیسا تشکیل شده است. در سال 1679، زمین لرزه مهیبی در ارمنستان روی داد که باعث تخریب بخش های وسیعی از این کلیسا شد. بعد از این زلزله، دو بار عملیات بازسازی در این کلیسا انجام گرفته است. امروزه این کلیسا یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین مجموعه های مذهبی در ارمنستان است.

کلیسای سنت جان (Saint John the Baptist)

این کلیسا در سال 1710 به جای یک کلیسای قرون وسطایی ساخته شده که در زلزله سال 1679، ویران شده بود. این کلیسا در دهه 1980 هم مجددا بازسازی شده است. در سال 2000، یک مرکز علمی فرهنگی در این مجموعه ساخته شده است که به آموزش زبان های مدرن و باستانی ارمنی و زبان های خارجی مثل انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و... اختصاص یافته است.

کلیسای جامع سنت گریگور (St. Grigor Lusavorich)

این کلیسا در منطقه کنترون (Kentron) در ایروان واقع شده است. ساخت این کلیسای جامع در سال 1997 شروع و در سال 2001 به سرانجام رسیده است.

مسجد کبود ایروان

مسجد کبود ایروان تنها مسجد بازمانده در ارمنستان است که در قرن هجدهم برای مسلمانان ایرانی ساخته شده است. این مسجد مساحتی معادل 7 هزار مترمربع را در بر گرفته است و از بخش های مختلفی از جمله مدرسه علوم دینی، سالن و صحن داخلی تشکیل شده است. در ایروان قدیم (دوره ایرانی) 8 مسجد وجود داشته که اکنون از میان این مساجد، تنها مسجد جامع کبود ایروان باقی مانده است.

در خصوص ارمنستان

 • 10 صومعه و کلیسای زیبای ارمنستان
 • نکات مهم که پیش از سفر به ارمنستان باید بدانید
 • مسجد کبود ایروان، ارمنستان
 • 16 نکته کوتاه درباره ارمنستان که نمی دانستید
 • 5 نکته برای سفر به ارمنستان

رژیم غذایی در ارمنستان

آشپزی در ارمنستان ترکیبی از شیوه های سنتی و مدرن و تحت تاثیر بعضی از فرهنگ های دیگر است. آشپزی این منطقه به نوعی نمایانگر تاریخ و جغرافیای آن در طول زمان است. انواع گوشت به خصوص گوشت گوسفند، بادمجان و نان لواش از مهم ترین مواد غذایی در آشپزی ارمنستان هستند. ارمنی ها از بلغور گندم بیشتر از ذرت و برنج استفاده می نمایند.

آشپزی ارمنستان بخشی از آشپزی منطقه قفقاز است و شباهت های زیادی به آشپزی کشورهای همسایه یعنی ایران، ترکیه و گرجستان دارد. در آشپزی ارمنی برای طعم و عطر دادن به غذاها به جای استفاده از مقدار زیادی ادویه، از مواد اولیه تازه و باکیفیت استفاده می نمایند. سبزی تازه هم در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد و هم کنار غذا مصرف می شود. در فصل زمستان که سبزی تازه در دسترس نیست، از سبزیجات خشک برای تهیه غذا بهره می برند.

گندم اصلی ترین غلات در ارمنستان است که آن را به شکل های مختلف از جمله آرد کامل، بلغور، سمولینا، نشاسته و آرد سفید استفاده می نمایند. برنج طبق سنت در نواحی شهری و مناطقی که تعداد ترک زبانان آن بیشتر است مصرف می شود. مصرف حبوبات زیاد یکی دیگر از ویژگی های آشپزی ارمنستان است.

مصرف انواع مغزها مثل گردو، بادام، فندق و پسته و آجیل های محلی هم در تهیه انواع دسرها و شیرینی ها و هم در تهیه بعضی غذاها رواج دارد. میوه های تازه و خشک هم به شکل میان وعده و هم به عنوان چاشنی غذا مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا از لیمو، زردآلو و آلوی خشک برای تهیه بعضی غذاها استفاده می نمایند. سماق، انگور ترش، انار و آلبالو از دیگر میوه هایی هستند که گاهی از آنها برای طعم دار کردن غذا استفاده می نمایند.

در ادامه با تعدادی از مشهورترین غذاهای ارمنی آشنا می شویم.

هریسه (Harissa)

این غذا پوره ای است که از پختن بلغور گندم و گوشت به مدت طولانی تهیه می شود. این غذا که در واقع شبیه به حلیمی است که در ایران هواداران زیادی دارد، غذای ملی ارمنستان است و معمولا با گوشت مرغ یا بره تهیه می شود. این غذا با دستور مشابه و با اسامی مختلف در بسیاری از کشورها تهیه می شود. این غذا را در قدیم معمولا برای روزهای جشن آماده می کردند.

کله پاچه

کله پاچه یک غذای سنتی است که در منطقه قفقاز و خاور میانه رایج است. البته هر کدام از کشورهای این منطقه، این غذا را با نام اختصاصی خود می شناسند. ارمنی ها به این غذا خاش می گویند. این غذا هم جزو غذاهای دیرپز است که مراحل پخت و آماده سازی آن بسیار طولانی است. در ارمنستان این غذا را معمولا برای وعده صبحانه و بیشتر در فصل زمستان می خورند. آب این غذا را جداگانه با خرد کردن نان لواش خشک شده در آن، می خورند. کله پاچه را با سیر طعم دار می نمایند و با آبلیمو یا سرکه سرو می نمایند.

دلمه

دلمه هم یکی دیگر از غذاهای محبوب ارمنی است که ایرانی ها به خوبی با آن آشنایی دارند. این غذا را با گوشت خرد شده یا چرخ نموده درست می نمایند و آن را در برگ انگور می پیچند. البته علاوه بر گوشت از مواد دیگری مانند کدو، بادمجان، پیاز، برنج و سبزیجاتی چون گشنیز و جعفری و نعناع هم برای تهیه این غذا استفاده می نمایند. علاوه بر دلمه برگ مو، دلمه فلفل و بادمجان هم در این کشور رایج است.

انواع کباب

انواع کباب از دیگر غذاهای محبوب و مشهور ارمنی هستند که در سایر کشورهای منطقه هم رواج دارند. انواع کباب را با گوشت های مختلف می پزند و در بسیاری از غذاخوری ها، رستوران ها و غرفه های کوچک و بزرگ خیابانی در ارمنستان می توانید آن را پیدا کنید.

کاسرول بادمجان

این غذا هم که به میرزاقاسمی شباهت دارد، از ترکیب گوجه فرنگی، بادمجان و تخم مرغ به همراه ادویه جات و سبزیجات معطر تهیه می شود.

لحم عجین

این غذا هم مثل بسیاری از غذاهای دیگر ارمنستان در بسیاری از کشورهای منطقه رواج دارد. نام لحم عجین عربی و به معنای گوشت و خمیر است. این خوراک از خمیر گرد و نازکی تشکیل می شود و روی آن گوشت چرخ نموده و سبزیجات خرد شده مانند پیاز، گوجه فرنگی و جعفری می ریزند و می پزند. معمولاً روی آن لیموی تازه می ریزند و آن را لوله نموده و با ترشی، گوجه فرنگی، فلفل، پیاز، کاهو و بادمجان کبابی به همراه دوغ مصرف می نمایند.

تبوله

تبوله یک سالاد عربی است که به طور سنتی از بلغور، گوجه، خیار و جعفری ریزشده که اغلب با سیر و پیاز با روغن زیتون، آبلیمو و نمک همراه است، تشکیل می شود. این سالاد در ارمنستان رواج دارد.

ادویه جات و سبزیجات معطر

ارمنی ها در غذاهای خود از ادویه جات کمی استفاده می نمایند در عوض غذاهای خود را با سبزیجات معطر، طعم دار می نمایند. نمک، سیر، فلفل قرمز، نعنای خشک، زیره سبز، گشنیز، سماق، دارچین و میخک از مهم ترین طعم دهنده ها در آشپزی ارمنستان هستند.

در هر منطقه علاوه بر سبزیجات معطر مرسوم، از سبزیجات محلی هم به عنوان طعم دهنده استنفاده می شود. عرق بهار نارنج و گلاب هم در آشپزی این کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرینی ها

Alani: این شیرینی سنتی ارمنی هم در بسیاری از شهرهای ایران تهیه می شود. برای تهیه آن گردو و انواع مغز را در هلوی خشک قرار می دهند و در پودر شکر می غلطانند.

کادایف (Kadaif): این شیرینی را با خمیر، خامه، پنیر و مغزهای آسیاب شده تهیه می نمایند و روی آن شربت می ریزند.

Anoushabour: این شیرینی با انواع میوه های خشک و شربت تهیه می شود و روی آن را با مغزهای خرد شده می پوشانند.

محصولات لبنی

محصولات لبنی بخش مهمی از رژیم غذایی هر کشوری را تشکیل می دهند. در ارمنستان هم محصولات لبنی تنوع زیادی دارند و از شیر و ماست و پنیر فراتر می روند. مثل رژیم غذایی ما در ایران، دوغ و کشک هم در ارمنستان رایج است. یکی دیگر از مواد غذایی که برای تهیه انواع غذا در ارمنستان از آن استفاده می نمایند ترخنه است که با ترکیب بلغور گندم و ماست تهیه می شود و در بعضی از شهرهای ایران رواج دارد. بلغور گندم را پس از اینکه با ماست ترکیب کردند، خشک می نمایند و به قطعات کوچک تقسیم می نمایند. در زمستان از ترخنه برای تهیه آش و سوپ استفاده می نمایند.

در خصوص رژیم غذایی مردم ارمنستان

 • رژیم غذایی مردم کشور ارمنستان (قسمت اول)
 • رژیم غذایی مردم کشور ارمنستان (قسمت دوم)

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: کجارو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3613

به "راهنمای سفر به ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید