بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است

به گزارش راه ساری، باستان شناسان پس از یک فصل کاوش در محوطه حسن زوردار کرمانشاه دریافتند که بنای چهار طاقی قرار گرفته در وسط این محوطه یک آتشکده است.

بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پیمان منصوری سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: بنای چهار طاقی حسن زوردار در مرکز محوطه حسن زورداردرحاشیه شمالی شهر گیلان غرب واقع شده است.

او با بیان اینکه این محوطه در دی و بهمن سال 1397 طی 25 روزِ کاری معین عرصه و حریم شد ،هدف از کاوش آن رامشخص کردن پلان بنا، کارکرد ،معین قدمت و در خاتمه مرمت آن بیان کرد.

این باستان شناس توضیح داد: در طی یک فصل کاوش باستان شناسی حدود 240 متر مربع از کُل مجموع این بنا از زیرِ خاک بیرون کشیده شد.

به گفته منصوری، در مجموع این بنا حدود 2 متر آوار دارد و ارتفاع بخش هایی از دیوارهای آن دست کم 4 متر بِه جا مانده است.

او خاطرنشان ساخت :آنچه درخاتمه یک فصل کاوش این بنا دریافت شد آتشکده بودن آن است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت:این آتشکده دارای یک چهارطاق مرکزی و فضای مستطیلی در اطراف است که احتمالاً راهروی طواف است.

منصوری با بیان اینکه فضای مرکزی شامل یک چهارطاقی است که درمرکز آن یک فضای دایره دیده می گردد توضیح داد: شواهد نشان می دهد این فضای دایره دارای گُنبد بوده و یک بخش الحاقی و جدیدتر از بنای اصلی چهارطاقی است.

وی با اشاره به این نکته که این بنا در دوره های اسلامی دوباره مورد استفاده قرار گرفته گفت:در بخش غربی تا جنوب غربی (خارج از راهروی طواف)یک کارگاه ذوب آهن وجود داردکه درآن حدود 15 کوره و سرباره های آهن یافت شد.

این باستان شناس توضیح داد:به نظر می رسد این کارگاه متعلق به دوران اسلامی و قرن های 7 تا 8 هجری باشد. او گفت:در بخش جنوب شرقی بنا (خارج از راهروی طواف) دو تدفین کشف شد که اولی متعلق به یک بزرگسال و دومی متعلق به یک کودک وجهت جغرافیائی این تدفین ها شمال غربی-جنوب شرقی است.

او یادآور شد: این تدفین ها فاقد اشیاء و متعلق به دوره اسلامی هستند.

منصوری اضافه نمود: احتمالاً حاشیه این بنا بعد ازاسلام به عنوان گورستان نیز مورداستفاده بوده است.

وی گفت: باتوجه به حجم آوار سنگین این بنا (حدود 2 متر)، برای دستیابی به اطلاعات جامع تر یک فصل دیگر عملیات کاوش ضروری است تا بخش های شمال شرقی تا شرقی آن پاک سازی گردد.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان اینکه پروژه کاوش بنای چهارطاقی خالوخالو (حسن زوردار)گیلان غرب کرمانشاه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت اضافه نمود:انتظار می رود میراث فرهنگی استان کرمانشاه بودجه لازم برای فصل دوم کاوش این بنای ارزشمند را اختصاص دهد تا مابقی عملیات کاوش بلافاصله ادامه یابد.

او در خاتمه با بیان اینکه قدیمی ترین اشاره به این بنا در سال 1977 میلادی توسط باستان شناس بلژیکی لوئیس واندنبرگ انجام شده توضیح داد:او درطی بازدیدی که از منطقه گیلان غرب داشته از بنای حسن زوردار تصویری ثبت نموده که در آن بخش گنبددار مرکز چهارطاقی سالم بوده و از این نظر این عکس حائزاهمیت است.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2224

به "بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید