بوی بد پا و گزینه هایی برای پیشگیری از آن

به گزارش راه ساری، آیا در پی روش هایی برای خلاص شدن از بوی بد پای خود هستید؟ اگر این گونه است باید بدانید که شما تنها فردی نیستید که در دنیا از این مشکل رنج می برد.

بوی بد پا و گزینه هایی برای پیشگیری از آن

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران بوی بد پا که در دنیای پزشکی به نام بروم هیدروز شناخته می گردد، مسئله ای بسیار شایع است که به طور معمول در نتیجه رشد باکتری ها روی پوست رخ می دهد. اگر چه بوی بد پا اغلب با بهداشت ضعیف مرتبط است اما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.

چرا با بوی بد پا روبرو می شوید؟

پیش از معرفی روش هایی برای از بین بردن بوی بد پا، مرور دلایل احتمالی آن اهمیت دارد.

ابتدا توجه داشته باشید که تعداد غدد عرق در پاها نسبت به دیگر بخش های بدن بیشتر است. این غدد در تمام روز عرق ترشح می نمایند تا به تنظیم دمای بدن و مرطوب نگه داشتن پوست یاری گردد. با این وجود زمانی که پاها بیش از حد عرق می نمایند، احتمال تجربه بوی بد پا نیز افزایش می یابد.

تعریق در کنار گرمای پای محصور شده در کفش، محیط خوبی را برای رشد باکتری ها فراهم می نماید. اگر چه باکتری ها به طور طبیعی روی پوست پا ساکن هستند و به تجزیه عرق یاری می نمایند، تکثیر بعضی از آنها می تواند به ایجاد بویی ناخوشایند منجر گردد.

نکته هایی برای خلاص شدن از بوی بد پا

گاهی اوقات، استفاده از پودرها و دئودورانت ها برای مقابله با بوی بد پا کفایت نمی نماید. اگرچه فرمول محصولات ضد تعریق و بوی بد پا طی سالیان اخیر به میزان قابل توجهی بهبود یافته اند، گاهی اوقات، آنها تنها به طور موقت بوی بد را خنثی می نمایند.

شستشوی روزانه پا

زمانی که موضوع بوی بد پاها مطرح می گردد، رعایت بهداشت مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل، شستشوی منظم و روزانه پاها با آب، صابون ملایم و برس مخصوص پا لازم است.

استفاده از برس های مخصوص پا می تواند به پاکسازی موثرتر سلول های مرده پوست و آلودگی یاری کند.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر از بوی بد پا رنج می برید می توانید دو بار در روز نیز پاهای خود را شستشو دهید. شما می توانید این کار را هنگام دوش دریافت صبحگاهی یا با غوطه ور کردن پاها در یک تشت حاوی آب و صابون انجام دهید.

پس از شستشوی پاها، آنها را به خوبی خشک نموده و توجه ویژه ای به پوست بین انگشتان پا داشته باشید زیرا رد آب معمولا بین آنها باقی می ماند.

تعویض روزانه جوراب

تعویض منظم و روزانه جوراب ها برای پیشگیری از انباشت رطوبت و باکتری هایی که موجب بوی ناخوشایند پا می شوند، اهمیت دارد. در حقیقت، در روزهای داغ و زمانی که فعالیت بدنی زیادی دارید، بهتر است حداقل دو بار در روز جوراب های خود را تعویض کنید.

حالت ایده آل استفاده همیشگی از جوراب هنگام پوشیدن کفش است. استفاده از جوراب از تماس مستقیم پوست با کفش جلوگیری نموده و تا حد زیادی از ماندن اثر عرق درون کفش پیشگیری می نماید.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

جوراب هایی که از الیاف طبیعی و با قابلیت تنفس فراوری شده اند را انتخاب کنید. از جوراب هایی که از مواد مصنوعی فراوری شده اند، استفاده نکنید.

زمانی که نمی توانید از جوراب بهره ببرید، از یک ضد تعریق برای پاهای خود بهره ببرید.

پیش از استفاده مجدد از جوراب ها، آنها را به خوبی بشویید.

تعویض کفش برای پیشگیری از بوی بد پا

برای پیشگیری از بوی بد پا باید حداقل از دو جفت کفش بهره ببرید.

زمانی که یک روز در میان از کفش های خود استفاده می کنید به کفش دیگر اجازه می دهید به خوبی خشک شده و رطوبتی در آن باقی نماند.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

یک روز در میان کفش خود را تعویض کنید.

زمانی که از کفش استفاده نمی کنید، آن را در مکانی خنک با تهویه مناسب قرار دهید تا بوی ناخوشایند از بین رفته و خشک گردد.

اگر متوجه مرطوب بودن بیش از حد داخل کفش شدید، می توانید کفی آن را خارج نموده و در مکانی گرم قرار دهید تا خشک گردد.

استفاده از کفش های باز

تهویه پوست پا عامل کلیدی برای پرهیز از بوی بد و رطوبت بیش از حد است که می توانند به واسطه استفاده از کفش های بسته شکل بگیرند. بر همین اساس، استفاده از پاپوش هایی با تهویه مناسب مانند صندل ها توصیه شده است.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

کفش های باز را حداقل دو ساعت در روز بپوشید تا امکان تهویه هوا برای پاها فراهم گردد.

در صورت امکان، در هوای گرم از کفش های باز با تهویه مناسب بهره ببرید.

در اماکن عمومی مانند استخرهای شنا از پاپوش های باز بهره ببرید.

صحبت با پزشک در صورت تداوم مشکل

اگر بوی بد پای شما به رغم کارهایی که برای برطرف آن انجام داده اید، همچنان ادامه دارد یا بدتر شده است، باید به پزشک مراجعه کنید. با توجه به نوع مشکل، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص پوست یا غدد ارجاع دهد.

یک عفونت یا بی تعادلی هورمونی می تواند دلیل بوی بد پای شما باشد. در این موارد، شما به درمان تخصصی احتیاج دارید که می تواند تکمیل نماینده روش های طبیعی باشد که به آنها اشاره شد.

منبع:عصر ایران

انتهای پیغام

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10066

به "بوی بد پا و گزینه هایی برای پیشگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوی بد پا و گزینه هایی برای پیشگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید