تاب آوری شهرهای ایران در مرز بحران

به گزارش راه ساری، نائب رئیس هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران سه شهر از کانادا یعنی تورنتو، ونکوور و کالگری را در صدر تاب آورترین شهرهای دنیا مطرح نمود و گفت: شهرهایی مانند داکا، جاکارتا، مانیل و قاهره نیز در فهرست آسیب پذیرترین شهرهای دنیا هستند.

تاب آوری شهرهای ایران در مرز بحران

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، سید محسن طباطبایی، نائب رئیس هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، در نشستی با موضوع تاب آوری شهری که با حضور جمعی از کارشناسان، اهالی رسانه و دانش پژوهان برگزار گردید با تاکید بر اینکه شهرگرایی علی رغم تمرکز فرصت ها و امکانات خطرات را نیز در محیط های شهری متمرکز نموده است، اظهار کرد: تاب آوری در نقطه مقابل آسیب پذیری قرار گرفته است و پاسخی است که شهر به بلایا می دهد و امروزه تمام شهرهای دنیا طرح و برنامه های خود را بر این اساس جلو می برند و در کوشش برای ساخت شهرهای منعطف وتاب آور هستند.

وی سه شهر از کانادا یعنی تورنتو، ونکوور و کالگری را در صدر تاب آورترین شهرهای دنیا عنوان نمود و گفت: شهرهایی مانند داکا، جاکارتا، مانیل و قاهره نیز در فهرست آسیب پذیرترین شهرهای دنیا هستند.

طباطبایی با بیان اینکه شهر تاب آور، شبکه ای پایدار از سیستم های کالبدی و جوامع انسانی است، در این زمینه شرح داد: سیستم های کالبدی، مؤلفه های ساخته شده و طبیعی شهر هستند که شامل جاده ها، ساختمان ها، زیر ساخت ها ، ارتباطات و تاسیسات تامین انرژی و همچنین مسیرهای آب، خاک، توپوگرافی، جغرافیا و سیستم های طبیعی هستند.

مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با تاکید بر اینکه شهرهای تاب آور ممکن است در برابر نیروهای حاصل از مخاطرات خم شوند ولی دچار شکست نمی شوند، اضافه نمود: سال 2005 کشورهای عضو سازمان ملل چارچوب اجرایی هیوگو را برای کاهش مخاطرات طبیعی امضاء کردند که این چارچوب به صورت جامع نقش دولت ها و سازمان های ملی و بین المللی، اجتماعات داوطلب، بخش خصوصی، دانشگاهها و مراکز آکادمیک، را در کوشش برای تاب آور ساختن شهرها به وضوح تعیین می نماید.

کارشناس ارشد مسائل شهری با اشاره به اینکه با وجود پایین آمدن آمار تلفات بعد از این چارچوب، هنوز هم میزان خسارات و تلفات ناشی از مخاطرات طبیعی چشمگیر است، گفت: در سال 2014 در دنیا 189 مورد حادثه طبیعی اتفاق افتاده است. باران سنگین در افغانستان که با رانش زمین همراه بود منجر به کشته شدن بیش از 250 شد. سیل در شمال هند و پاکستان 665 نفر را به کشتن داد؛ در چین ویتنام و فیلیپین گردباد منجر به مرگ 176 نفر و خسارت 5 میلیارد دلاری شد، برف و بوران 500 نفر را در پرو تلف کرد و در مجموع بلایای طبیعی 101 میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.

طباطبایی شمار زیاد این دست تلفات را نشانگر آسیب پذیری شهرها بخصوص در آسیا خواند و گفت: در کشور ما نیز بلایای طبیعی به سالانه کرات اتفاق می افتد و توام با خسارات جانی و اقتصادی بسیار است که مورد اخیر آن یعنی سیل آذرشهر و عجب شیر بسیار تاسفبار و مهلک بود و 40 کشته و صدها میلیارد خسارات به بار آورد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه این حادثه و موارد مشابه همگی نشان دهنده آسیب پذیری بسیاری از شهرهای کشور در مقابل چنین بلایایی است، اضافه نمود: غفلت از موضوع تاب آوری شهری می تواند در آینده به فاجعه در بسیاری شهرها منجر گردد و لذا سرمایه گذاری کلان در زیرساخت های شهری، آموزش شهروندان برای مواجهه و مقابله با بلایای طبیعی، ظرفیت سازی در مدیریت شهری، بالا بردن توان تکنیکی شهر، همگی مولفه هایی هستند که شهر را تاب آورتر می نمایند.

visaro.ir: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

sloblag.com: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8535

به "تاب آوری شهرهای ایران در مرز بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاب آوری شهرهای ایران در مرز بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید