ثبت خاطرات سلول انفرادی در خورشید واره

به گزارش راه ساری، این روزها همه جا حرف و صحبت از روزهای سال 57 است. روزهای پرالتهابی که امروز به خاطره تبدیل شده اند. علاوه بر روزها و حوادث، برخی از مکان ها نیز مانند زندان قصر، دفترچه خاطرات هزار برگی هستند که برای شنیدن خاطرات ثبت شده در آن کافیست پای صحبت زندانیان سیاسی ان روزها بنشینید.

ثبت خاطرات سلول انفرادی در خورشید واره

خبرنگاران- زینب زینال زاده: بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی اگر سهم بیشتری از مردان نداشته باشند، نقش کمتری هم نداشتند. زنان انقلابی پا به پای مردان وارد مبارزه شدند و برای سرنگونی رژیم پهلوی قیام کردند و در تظاهرات حاضر شدند و همصدا با مردان شعار مرگ بر شاه سر دادند. قهرمانانی که امروز با عنوان الگوهای مقاومت از آنها یاد می شود. طاهره سجادی، نمونه بانوی ایثار و گذشت و فداکاری است که روزهای سخت اسارت در زندان های قصر، اوین و کمیته مشترک ضد خرابکاری را پشت سر گذاشته است.

طاهره سال 1321 در محله سرچشمه به دنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی را در همین محله پشت سرگذاشت.او سال 1339 با مهدی غیوران که یکی از انقلابیون بود، ازدواج کرد. این زوج به بهارستان نقل مکان و سال 1350 منزلشان را به پناهگاه انقلابی ها مجروح تبدیل می کنند. سجادی و غیوران، سال 1354 دستگیر و در کمیته مشترک ضد خرابکاری دادگاهی می شوند. سجادی به 15 سال حبس و غیوران هم به حبس ابد محکوم می شود. سجادی سال 1357 به زندان قصر منتقل می شود و در اوج مبارزات انقلابی مردم، درهای زندان باز و او آزاد می شود.

این ذره ذره گرمی خورشید واره ها، یک روز بی گمان سر می زند ز جایی و خورشید می شود. این عبارت نوشته شده روی دیوار سلول انفرادی زندان، او را به زندگی امیدوار می کند و روزهای سخت دربند را پشت سر می گذارد.

سجادی، سال 1383خاطراتش را در کتابی با عنوان خورشید واره که الهام گرفته از همان عبارت نوشته شده روی دیوار سلول انفرادی است، به همت انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ کرده است.

این کتاب 316 صفحه و 5 فصل دارد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7841

به "ثبت خاطرات سلول انفرادی در خورشید واره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت خاطرات سلول انفرادی در خورشید واره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید