جوانه های روی سیب زمینی خطرناک است؟

به گزارش راه ساری، شفقنا/ جوانه های روی سیب زمینی به سادگی نشانه این هستند که سیب زمینی در کوشش است تا رشد کند. هنگامی که سیب زمینی ها برداشت می شوند، وارد حالت خفته طبیعی می شوند، اما آنها فقط تا این مدت باقی می مانند. پس از گذشت زمان کافی، غده های کوچک یا جوانه های سیب زمینی فوران می نمایند. اگر سیب زمینی هنوز در زمین و توی خاک بود، این جوانه ها در نهایت گیاهان جدیدی تشکیل می دادند.

جوانه های روی سیب زمینی خطرناک است؟

این سؤال که آیا سیب زمینی جوانه زده هنوز هم برای خوردن خوب است یا خیر، پیچیده است. خود جوانه ها را نباید خورد، زیرا حاوی غلظت بالایی از سموم سولانین و کاکونین هستند. این سموم که گلیکوکالوئیدها نامیده می شوند در هنگام مصرف در مقادیر زیاد می توانند باعث سردرد، استفراغ و مسائل گوارشی شوند.

اما قطع جوانه ها در خارج از غده به طور اتوماتیک آن را 100 دصد غیر سمی نمی نماید. بعضی از کارشناسان معمولا توصیه می نماید سیب زمینی هایی که جوانه زده اند را کنار بگذارید ، اگرچه این یک روش بسیار محتاطانه است. گلیکوکالوئیدهای سمی در سراسر سیب زمینی ها وجود دارند، اما بیشترین تمرکز را در چشم ها، پوست و جوانه ها دارند. این کارشناسان همچنین خوردن پوست سیب زمینی تحت هر شرایطی را توصیه نمی نماید.

به توصیه پزشکان تغذیه بیشتر سیب زمینی هایی که جوانه زده اند در بیشتر موارد برای خوردن مناسب هستند. بزرگترین تغییر شیمیایی که هنگام جوانه زدن سیب زمینی اتفاق می افتد، تبدیل نشاسته به قند برای تغذیه جوانه های در حال رشد است. اگر سیب زمینی پس از برداشتن جوانه ها هنوز سفت باشد، بیشتر مواد مغذی خود را دارد و می توان از آن استفاده کرد. اما اگر سیب زمینی های جوانه زده نرم و چروک باشند، از بین رفته اند، خواص خود را از دست داده اند و باید آنها را دور ریخت.

منبع: همگردی
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8785

به "جوانه های روی سیب زمینی خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوانه های روی سیب زمینی خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید