حمل و نقل عمومی در استانبول چگونه است؟

به گزارش راه ساری، حمل و نقل عمومی در استانبول بهبود زیادی در چند سال اخیر پیدا نموده است.در این مطلب مزایای استفاده از حمل و نقل عمومی در استانبول، اینکه چه زمانی از آن استفاده کنیم (یا نکنیم)، و چگونه هزینه آن را پرداخت کنیم را شرح می دهیم.

حمل و نقل عمومی در استانبول چگونه است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از برترینها، حمل و نقل عمومی در استانبول بهبود زیادی در چند سال اخیر پیدا نموده است. بسیاری از مردم از تاکسی برای جابجایی بین نقاط مورد نظر خود استفاده می نمایند، ولی این معمولاً بهترین گزینه نیست. در این مطلب مزایای استفاده از حمل و نقل عمومی در استانبول، اینکه چه زمانی از آن استفاده کنیم (یا نکنیم)، و چگونه هزینه آن را پرداخت کنیم را شرح می دهیم.

حمل و نقل عمومی به عنوان جایگزینی هوشمندانه

ینکه بگوییم ترافیک استانبول مسئله ای بزرگ است به هیچ وجه غلو ننموده ایم. جاده ها همیشه پر از ماشین است، و صف ترافیک ماشین ها از 7 تا 10:30 صبح، و مجدداً از 16 بعدازظهر تا غروب کاملاً مشهود است. این باعث شده است که حمل و نقل عمومی جایگزینی مناسب باشد.

چه زمانی از حمل و نقل عمومی یا تاکسی استفاده کنیم؟

شرایط جسمی - به طور پیش فرض، استفاده از حمل و نقل عمومی نیازمند این است که شما کمی بیشتر پیاده روی کنید. برای استفاده از حمل و نقل زیرزمینی آماده بالا و پایین رفتن از پله ها باشید، اگر چه اکثر چنین ایستگاه هایی دارای پله برقی هستند. با توجه به شرایط جسمی خود تصمیم بگیرید.

کرایه ها - با استفاده از کارت استانبول، کرایه حمل و نقل عمومی برای هر شخص در هر بار سوار شدن حدود 2.60 لیره ترک است. این مثال را در نظر بگیرید: کرایه تاکسی برای رسیدن از محله سلطان احمد به میدان تقسیم در استانبول 15 لیره است، بدون توجه به تعداد افراد حاضر در تاکسی و البته بدون گیر کردن در ترافیک. برای رسیدن از سلطان احمد به تقسیم به وسیله حمل و نقل عمومی، ضروری است که ابتدا سوار تراموا و بعد قطار کابلی شوید.

این سفر برای هر نفر 5 لیر هزینه در بر دارد. بنابراین، استفاده از حمل و نقل عمومی وقتی که تنها، یا دو نفره یا حتی گروهی سه نفره هستید مقرون به صرفه تر است. بله، حتی سه نفر در زمان اوج ساعات شلوغی چرا که شما زمان و پول بیشتری صرفه جویی خواهید کرد. زمانی که در ترافیک باشید، تاکسیمتر هزینه اندکی به کرایه تاکسی شما اضافه می نماید.

زمان روز - اکثر خط های حمل و نقل عمومی بین 6 صبح تا 12 شب کار می نمایند، بنابراین خارج از این ساعات باید به تاکسی تکیه کنید که البته در آن ساعات شب امن تر هم است.

آیا حمل و نقل عمومی در استانبول امن است؟

بله! خطوط مترو، تراموا و قطار کابلی در مرکز شهر به خوبی نگهداری می شوند و پرسنل امنیتی همیشه بر آن ها نظارت می نمایند. تنها چیزی که باید حواستان باشد، جیب برها هستند.

آیا حمل و نقل عمومی در استانبول راحت است؟

به غیر از اتوبوس، بله! مترو، تراموا، قطار کابلی و وسایل نقلیه قطاری نسبتاً جدید هستند و از دستگاه تهویه مطبوع برخوردار هستند. ترکیه ای ها عادت دارند که صندلی خود را در اختیار زنان باردار و افراد مسن تر قرار دهند. همچنین بخش هایی مخصوص کالسکه و افراد با صندلی چرخدار وجود دارد. استانبول در کوشش است تا دسترسی به صندلی ها و وسایل نقلیه را برای معلولین آسان تر کند. ایستگاه های اصلی دارای آسانسور هستند، ولی هنوز هم کارهای زیادی برای بهبود راحتی وسایل حمل و نقل عمومی می توان انجام داد. سعی کنید از رفت و آمد در ساعات شلوغی خودداری کنید تا مجبور به سوار شدن در وسایل نقلیه خیلی شلوغ نشوید.

چگونه پول حمل و نقل عمومی را پرداخت کنیم؟

در عمل دو راه برای پرداخت کرایه وجود دارد: یا از دکه های فروش یا دستگاه های اتوماتیک (jetonmatik) ژتون (توکن) بخرید، یا از کارت استانبول (Istanbul Kart) بهره ببرید که نوعی بلیت الکترونیکی است. اگر از ژتون بهره ببرید باید برای هر بار سوار شدن 5 لیره بپردازید، در حالی که با کارت استانبول تنها 2.60 لیره برای هر سفر می پردازید و با هر سفری که انجام می دهید، تخفیفی نیز به شما تعلق می گیرد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که کارت استانبول برای خود تهیه کنید. بچه ها زیر سن شش سال می توانند رایگان سفر نمایند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: زندگی امروز
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4533

به "حمل و نقل عمومی در استانبول چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در استانبول چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید