خاموشخانه از خرده خشونت ها می گوید، قصه روح ناآرام مهاجران

به گزارش راه ساری، مهدی مشهور نویسنده و کارگردان خاموشخانه که این روزها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است به خبرنگاران گفت: خاموشخانه که پیش از این در کشورهای مختلفی به صحنه رفته است تا اول آذرماه در تالار سایه روی صحنه خواهد بود و تا امروز با وجود اینکه برای تبلیغ سراغ روش های مرسوم نرفتیم اما کار توانسته مخاطب خودش را پیدا کند و معمولا 80 - 90 درصد از ظرفیت سالن پر می گردد.

خاموشخانه از خرده خشونت ها می گوید، قصه روح ناآرام مهاجران

وی درباره یکی از مضامین نمایش که مساله مهاجرت است، اعلام کرد: مساله مهاجرت دغدغه چند ساله گروه ما است و نمایش قبلی را هم که به صحنه برده بودیم به مساله مهاجرت می پرداخت. این نمایش نیز به صورت مستقیم به مهاجرت نمی پردازد اما اشاره های غیرمستقیمی به این مساله دارد.

این کارگردان تئاتر اضافه نمود: در خاموشخانه خوب یا بد بودن مهاجرت مورد توجه ما نبوده است بلکه به این مساله پرداختیم که معمولا افرادی که مهاجرت می نمایند، روح ناآرامی دارند و کوشش کردیم این ناآرامی را در نمایش به تصویر بکشیم و معمولا مخاطبانی که به دیدن نمایش نشسته اند بعد از دیدن کار، متاثر شده اند.

مشهور با اعلام اینکه خاموشخانه چند محور را مورد توجه قرار داده است که یکی از آنها مهاجرت است، بیان کرد: موضوع مورد توجه دیگر مساله خرده خشونت هایی است که در زندگی افراد وجود دارد. معتقدم که اگر خشونتی هرجای جهان وجود دارد ریشه اش در گفتمان های دونفره و خانوادگی است. وقتی در روابطمان ایجاد خشونت می کنیم این خشونت ها به مرور زمان بزرگ می گردد و همین خرده خشونت ها به خشونت های بزرگ منجر می شوند.

کارگردان آوازه خوان طاس بیان کرد: این خشونت در مورد اشیا نیز صدق می نماید به عنوان نمونه زمانی که مبلمان نامناسب یا پاره اتاق یا جایگاه شکسته تاکسی فرد را اذیت کند، موجب می گردد این خشونت پنهان در جای دیگری خودش را نشان دهد از همین رو حضور اشیا در زندگی انسان معاصر یکی دیگر از مضامین مطرح شده در این اثر نمایشی است.

وی در خاتمه صحبت هاش ابراز کرد: این نمایش اثری تجربه گرا محسوب می گردد که فضاهای متفاوتی را تجربه می نماید البته تجربه کردن چنین فضاهایی که مخاطب با آنها غریبه است ممکن است موجب سوءتفاهم گردد و تماشاگران فکر نمایند با اثری غیرقابل درک روبرو هستند بنابراین چنین اجراهایی برای ما هم ریسک به حساب می آید اما ما این مساله را پیش بینی نموده بودیم. این موضوع که تماشاگران را به چالش بکشیم برایمان بسیار اهمیت دارد بنابراین گفتگوهای بعد از اجرا با مخاطبان برای ما بسیار مهم تر از معروف شدن و کف زدن های مخاطب است.

شیوا مکی نیان، بنیامین اثباتی بازیگران نمایش خاموشخانه هستند که تا اول آذرماه ساعت 18 در تالار سایه به صحنه می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 فروردین 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 654

به "خاموشخانه از خرده خشونت ها می گوید، قصه روح ناآرام مهاجران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموشخانه از خرده خشونت ها می گوید، قصه روح ناآرام مهاجران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید