خبرنگاران متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

به گزارش راه ساری، بیرجند - خبرنگاران - رییس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند گفت: با شیوع مجدد بیماری کرونا در استان و کشور روبرو هستیم و موارد شدید بیماری در حال زیاد شدن است.

خبرنگاران متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دکتر مسعود ضیایی روز دوشنبه درباره شرایط بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی نسبت به هفته های گذشته گفت: 2 مرکز آی. سی. یو ما پر شده و شاید مجبور شویم آی. سی. یو 3 را نیز راه اندازی کنیم که با توجه به مسائلی که از نظر امکانات و کمبود پرسنل است، راه اندازی آن آسان نخواهد بود.

وی درخصوص تفاوت میان علائم بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی بیان نمود: آغاز بیماری در آنفلوآنزا خیلی ناگهانی است؛ حتی ساعت و زمان آن را فرد می تواند به خاطر بیاورد ولی در کووید 19 و سرماخوردگی این گونه نیست، تب در آنفلوآنزا شدید ولی در کووید متوسط و در سرماخوردگی خفیف است، سرفه در هر دو است ولی در سرماخوردگی نداریم.

متخصص بیماری های عفونی گفت: آبریزش بینی و عطسه در سرماخوردگی است ولی در کرونا و آنفلوآنزا کمتر دیده می گردد، بدن درد شدید از ویژگی های آنفلوآنزا و کووید است که در سرماخوردگی کمتر دیده می گردد اما نکته مهم رفتار ما است.

وی اضافه نمود: ویروس هوشمندی نیست و این رفتار ما است که در افزایش قدرت و کاهش ویروس موثر است، انتخاب ما در 45 روز گذشته مسافرت، حضور در جمع های خانوادگی و تجمعات و عدم رعایت پروتکل ها در عزاداری ها و باز شدن مدارس بوده که باعث افزایش آمار شده و اگر به این روال ادامه دهیم باعث پر شدن تخت ها و ایجاد فاجعه می گردد.

ضیایی توضیح داد: همچنین پرسنل درگیر می گردد و باعث عدم رسیدگی کامل شده و مانند یک کشتی می گردد که همه با هم در آن غرق می شویم و از بین می رویم.

وی با بیان اینکه 80 درصد موارد کووید 19 احتیاج به بستری شدن در بیمارستان ندارند گفت: تب خفیف و بدن درد، علائم گوارشی و تنفسی احتیاج به بستری شدن در بیمارستان نیست و تنها با استراحت در خانه، استفاده از مایعات، خواب کافی و قرنطینه خانگی قابل درمان است اما در صورت بیشتر شدن علائم از قبیل تنگی نفس، سرفه زیاد، تب طولانی و درد در قفسه سینه حتما باید به بیمارستان مراجعه گردد.

رییس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند اضافه نمود: جداسازی از سایر اعضای خانواده باید به درستی انجام گردد چون ما شاهد درگیری های خانوادگی هستیم و به این دلیل است که وقتی علائم ایجاد شده به آن توجهی نشده همچنین پروتکل ها در ارتباط با سایر افراد خانواده رعایت نشده و قرنطینه خانگی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی می توان از آنفلوآنزا جلوگیری کرد گفت: راه های انتقال آنفلوآنزا و کووید 19 مثل هم است که پیش بینی می گردد سال جاری با توجه به اینکه پروتکل های بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله اجتماعی رعایت و از ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا جلوگیری می گردد، موارد آنفلوآنزا را کمتر داشته باشیم.

ضیایی گفت: واکسیناسیون آنفلوآنزا برای گروه های خاص توصیه می گردد اما یک فرد جوان، سالم و بدون بیماری زمینه ای احتیاجی به واکسن آنفلوآنزا ندارد چون در صورت ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، آن را به صورت خفیف می گیرد ولی افراد دارای سن بالای 65 سال و دارای بیماری زمینه ای باید واکسن را تزریق نمایند چون در صورت ابتلا شاید احتیاج به بستری پیدا نمایند.

وی اضافه نمود: همچنین در این شرایط بار کرونا زیاد می گردد و هم همزمانی با بیماری کرونا اتفاق می افتد و بیماری آنها شدت پیدا می نماید.

بنابر این گزارش براساس اعلام وزارت بهداشت واکسن آنفلوآنزا سال گذشته 2 میلیون و 500 هزار دُز در کشور توزیع شد اما سال جاری نزدیک به 16 میلیون دز خریداری شده که 2 میلیون و 500 هزار دز برای گروه های اولویت یک مانند کادر بهداشت و درمان که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، بخشی از مادران باردار که دارای بیماری زمینه ای یا افزایش وزن هستند که توسط مراقبین سلامت بهداشتی با آنها تماس گرفته می گردد، مراکز بهزیستی، زندان، و بیماران خاص است که به صورت رایگان توسط معاونت بهداشتی توزیع می گردد.

5،13 میلیون دز دیگر در اختیار گروه های پرخطر مثل افراد دارای بیماری زمینه ای مانند آسم، بیماری های قلبی و عروقی، افراد دارای دیابت تیپ یک و دو که عارضه دار شده، مسائل نخاعی، افرادی که طحال ندارند، بچه ها 6 ماه تا 18 سال که آسپرین مصرف می نمایند، افراد دارای چاقی مفرط و مسافرانی که قصد سفر به سایر کشورها را دارند، قرار می گیرد و طبق جلسه ای که با معاونت بهداشتی اجرا شده گروه ها در فرمی معین شده که بعد از توزیع واکسن در داروخانه ها کسانی که شامل این گروه ها هستند می توانند به داروخانه مراجعه نمایند یا از روی سایت فرم را گرفته و برای پزشک معالج خود برده و بعد از تایید پزشک معالج، براساس کارت ملی واکسن را دریافت می نمایند و پس از آن فرم توسط داروخانه ثبت و به دانشگاه تحویل داده می گردد.

بهتر است واکسن گرم نشده و در اولین فرصت تزریق گردد و در دمای 4 تا 8 درجه در وسط یخچال نگهداری گردد. همچنین بهترین زمان تزریق واکسن اواخر شهریور و اوایل مهر ماه است ولی تاثیر آن اگر تا آذر ماه هم تزریق گردد از بین نمی رود.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: ایرنا
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11805

به "خبرنگاران متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید