درمان انگل بچه ها با شیوه های خانگی

به گزارش راه ساری، اما این موضوع برای همه موارد صدق نمی کند، زیرا رفع برخی از این کرم ها نیازمند استفاده از دارو های ضدانگل هستند، به ویژه اگر به کرم های سوزنی یا کرمک که شایع ترین عفونت انگلی به خصوص در بچه ها به شمار می رود مبتلا باشید.

درمان انگل بچه ها با شیوه های خانگی

علیرغم آنکه برای درمان کرم ها و انگل ها، راه هایی خانگی وجود دارد، اما این شیوه ها توصیه نمی گردد و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت نیست.

اگر سیستم ایمنی قوی داشته باشید با یک رژیم غذایی سالم و بهداشتی ممکن است برخی از انواع کرم های موجود در معده بدون آنکه درمانی انجام گردد، به خودی خود ناپدید شوند؛ اما این موضوع برای همه موارد صدق نمی کند، زیرا برطرف برخی از این کرم ها نیازمند استفاده از دارو های ضدانگل هستند، به ویژه اگر به کرم های سوزنی یا کرمک که شایع ترین عفونت انگلی به خصوص در بچه ها به شمار می رود مبتلا باشید.

کرم های روده یا انگل ها یکی از اصلی ترین انواع انگل ها هستند و شایع ترین آن ها عبارتند از:

1- کرم های پهن که خود شامل کرم های نواری و کرم های سوراخ دار است

2- کرم های لوله ای که خود شامل کرم های سوزنی و کرم های قلابدار است

تشخیص نوع درمان این کرم ها براساس نوع و علائم آنهاست. غالباً کرم های نواری با خوردن برخی دارو ها مانند پرازیکوانتل که باعث فلج شدن کرم نواری بالغ و جدا شدن آن از دستگاه گوراش، حل شدن و خروج آن همراه مدفوع می گردد، درمان می گردد.

درمان شایع کرم لوله ای استفاده از مبندازول (ورموکس، ایمفرم) و آلبندازول (آلبنزا) است که غالباً عوارض آن پس از گذشت چند هفته از درمان بهبود می یابد و یک نمونه از مدفوع آزمایش می گردد تا از دفع کامل کرم ها اطمینان حاصل گردد.

انگل ها در برخی موارد باعث عوارض جدی مانند کم خونی و انسداد روده می شوند که این عوارض در کهنسالان، زنان باردار و کسانی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند تشدید می گردد، بنابراین هنگام ابتلا به آن باید به پزشک مراجعه کرد تا دارو های ضدانگل مناسب را به آن ها بدهد.

راه های خانگی درمان انگل بچه ها

علیرغم آنکه برای درمان کرم ها و انگل ها راه هایی خانگی وجود دارد، اما این شیوه ها توصیه نمی گردد و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت نیست؛ زیرا ممکن است آنچه برای یک نفر مناسب است برای فرد دیگر مناسب نباشد، ولی با این وجود سه مورد از درمان های خانگی را اینجا ذکر می کنیم:

درمان انگل با سیر

سیر به اثرگذاری در درمان بسکمک از بیماری ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن معروف است؛ سیر می تواند تمام تخم های انگل موجود در بدن را از بین ببرد و مانع از تخم گذاری انگل های ماده گردد، به گونه ای که می توان حبه های کوچک آن را با معده خالی خورد یا با ماکارونی مخلوط کرد یا روی نان مالید و خورد.

درمان انگل ها با روغن نارگیل

نارگیل به ویژگی های ضدباکتریال و ضدویروسی شناخته شده است و می تواند انگل ها و کرم ها به ویژه کرم های سوزنی را برطرف کند. می توانید یک قاشق روغن نارگیل را هر صبح یا هر شب پیش از خواب میل کنید یا ناحیه مورد ابتلا را با کمی از آن چرب کنید.

درمان انگل با استفاده از هویج

استفاده روزانه دو فنجان هویج رنده شده خام در دو مرحله از روز می تواند به بیرون کردن کرم ها از روده کمک کند؛ زیرا هویج سرشار از فیبر است و به هضم غذا و حرکت روده کمک می کند.

اگر کرم ها از نوع سوزنی باشند باید راه های خانگی را رها و فوری به پزشک مراجعه کرد، زیرا کرم های سوزنی مسری هستند و هرگونه تاخیر در درمان آن می تواند همه اطرافیان به ویژه بچه ها در معرض ابتلا قرار دهد.

مهمترین کار هایی که هنگام درمان انگل ها باید انجام دهید:

هنگام استفاده از راه های خانگی، اگر علائم آن پس از چند روز برطرف نشد حتماً باید به پزشک مراجعه کرد و اگر معتقد هستید که از شر آن ها خلاص شده اید باز هم باید به پزشک مراجعه کنید تا از آن اطمینان حاصل کنید.

اگر بدون نسخه پزشک دارویی را استفاده کردید غالباً علائم آن پس از سه روز آرام می گردد، اما همچنان مسری بودن آن برای چند هفته باقی می ماند، زیرا تخم هایی که وجود داشته اند طی این مدت احیا و موجب انتشار عفونت می شوند.

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11981

به "درمان انگل بچه ها با شیوه های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان انگل بچه ها با شیوه های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید