دست رباتیک مافوق نرم ساخته شد

به گزارش راه ساری، این گونه ربات ها با قابلیت کنترل از راه دور (ROVs) برای برداشت نمونه ها برای زیست شناسان دریایی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین ترتیب برای دریافت و دستکاری سنگ ها و تجهیزات سنگین زیر دریا نیز مناسب هستند.

دست رباتیک مافوق نرم ساخته شد

ساینس رباتیک،می گوید: دست رباتیک مافوق نرم می تواند حتی عروس دریایی را در دست بگیرد.

محققان دانشگاه هاروارد یک دست رباتیک فوق نرم ساخته اند که می تواند اجسام و موجودات حساس مثل عروس دریایی را براحتی بدون آسیب راسندن به آن در دست بگیرد.

بدن عروس دریایی تا 95 درصد از آب تشکیل شده است و بافتی که آن پنج درصد بقیه را تشکیل می دهد دست مایه اکتشافات علمی چشمگیری مانند پروتئین فلورسنت سبز (GFP) شده که می تواند به مبارزه با پیری یاری کند.

این گونه ربات ها با قابلیت کنترل از راه دور (ROVs) برای برداشت نمونه ها برای زیست شناسان دریایی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین ترتیب برای دریافت و دستکاری سنگ ها و تجهیزات سنگین زیر دریا نیز مناسب هستند.

اکنون فناوری جدیدی توسط محققان موسسه مهندسی بیولوژیکی ویس (Wyss) هاروارد و کالج باروش (Baruch) راهی برای جمع آوری عروس دریایی با یک گیربکس بسیار نرم مانند ربات ارائه می دهد.

این گیرنده قادر به نگه داشتن عروس دریایی بدون ایجاد صدمه به آن است. فناوری جدید رباتیک نرم شامل پمپاژ آب به درون انگشت های لوله ای مانند نرم است تا بتواند چسبندگی ملایمی داشته باشد.

محققان با جمع آوری عروس های دریایی و سایر موجودات نرم تن آبزی در آکواریوم نیو انگلند این دست رباتیک را آزمایش کردند و این دست رباتیک با موفقیت توانست همه آن ها را به خوبی حمل و مدیریت کند.

انگشت های این دست از نوار های نازک و صاف سیلیکون با یک کانال توخالی شده است که به لایه ای از نانو فیبر های پلیمری انعطاف پذیر، اما سفت وصل می گردد.

این انگشتان به یک کف دست پلاستیکی چاپ سه بعدی شده به شکل مستطیل وصل شده اند و هنگامی که کانال ها از آب پر می شوند، جهت آن را تغییر می دهند و موجب خم شدن انگشتان می شوند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5066

به "دست رباتیک مافوق نرم ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست رباتیک مافوق نرم ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید