آشنایی با هزینه های سفر به باکو

به گزارش راه ساری، هزینه سفر به باکو آذربایجان

هزینه سفر به باکو : باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان است که بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است.باکو در ساحل غربی دریای خرز در شبه جزیره آب شوران واقع شده است و یکی از مناطق نفت خیز جمهوری آذربایجان است که در تابستان دارای آب و هوای معتدل است که گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید.

آشنایی با هزینه های سفر به باکو

بلیط هواپیما در طاهاگشت

این شهر همچنین جز شهرهای تاریخی و باستانی جهان است که آثار تاریخی این شهر در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.ما به شما توصیه میکنم حتما به این شهر دیدنی و زیبا سفر کنید اما اگر نگران هزینه های سفر به این شهر دیدنی هستین کافی است تا با ما همراه شوید تا با هزینه های سفر به این شهر شگفت انگیز آشنا شوید.

باکو، شهری با جمعیت 2 میلیون نفری و سازه های زیبا و چشمگیری ست که از لحاظ معماری، آن را فرزند خلف پاریس و دبی می نامند. به جرأت می توان گفت، در جهان شهری نظیر باکو نمی توان یافت که با این سرعت پیشرفت کند و مناظر شهری جذابی داشته باشد؛ شهری با ترکیب دلپذیری از سازه های تاریخی و بناهای جدید.

تمامی هزینه ها و اطلاعات در مقاله هزینه سفر به باکو در سرانجام تیرماه 1396 به روز شده اند.

وقت سفارت ایتالیا بلیط ارزان هواپیما وقت ویزا ایتالیا

مدارک و هزینه های قبل سفر به باکو

پیش از آغاز سفر باید برای دریافت پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین دریافت این مدرک هزینه هایی در پیش روی شما واقع شده است.

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه

2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه 75,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه 29,300 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +10 و هزینه پست

+ از دیگر مدارک مورد احتیاج ویزا است که در ادامه نحوه دریافت و هزینه های آن را به صورت کامل توضیح داده ایم.

روش های سفر به آذربایجان و هزینه ها

این که برای سفر به آذربایجان و شهر باکو چه راه و روشی را انتخاب کنید، کاملا به روحیه و میزان هزینه مد نظر شما بستگی دارد. می توانید همه چیز را بسپرید به تورگردانان و فقط هزینه را پرداخت کنید و یا به دلایل اقتصادی و یا ماجراجویی بیش تر همه چیز را خودتان برنامه ریزی کنید و به روش خودتان به باکو سفر کنید. با این حال، هر راهی هزینه های متفاوتی در پیش روی شما می گذارد که آنالیز کردنش ذهن شما را برای انتخاب بهتر روشن می نماید.

راه های مختلف سفر به آذربایجان عبارت اند از:

1- تورهای آذربایجان : 1) زمینی

2) هوایی

2- شخصی : 1) هواپیما

2) اتوبوس

3) ماشین شخصی

1- تورهای آذربایجان

معمولا مدت زمان تورهای باکو سه نوع : 2 شب، 3 شب و 4 شب دارد که در اینجا ما متوسط قیمت معمول ترین تور را برای هر کدام ذکر نموده ایم.

راستا زمینی: راستا زمینی تورها با اتوبوس طی می شود.

طیف قیمت ها بسته به زمان سفر، آژانس ارائه دهنده، هتلی که انتخاب می کنید (سه ستاره، چهار ستاره و یا پنج ستاره) و نوع اتاق متفاوت است.

برای 4 شب و 5 روز هزینه ها بین 600 هزار تومان تا 2 میلیون و 500 هزار تومان متغیر است.

راستا هوایی: بسته به زمان سفر، آژانس هواپیمایی، هتل و اتاق مورد نظر قیمت های متفاوتی انتظار شما را می کشند.

برای 3 شب و 4 روز هزینه ها معمولا بین 1 میلیون و 180 هزار تومان تا 4 میلیون تومان است.

2- شخصی

برای آن که خود راستا رفت و برگشت را طی کنید، 4 راه پیش روی شما واقع شده است که هر کدام نکات مثبت و منفی مخصوص به خود را دارد. به طور مثال واضح است که استفاده از هواپیما، راحت ترین راه رسیدن است، اما از طرفی هزینه بیش تری می طلبد که نه تنها به بلیت رفت و برگشت مربوط می شود، بلکه به هنگام حضور در مقصد، باید هزینه جداگانه ای بابت رفت و آمد داشته باشید. از طرفی انتخاب ماشین شخصی، آزادی زیادی برای طی کردن راستا و گشت و گذار در خود مقصد نیز فراهم می نماید. بنابراین این که کدام گزینه را برای سفر شخصی خود انتخاب کنید، کاملا به روحیه، علاقه و توانایی اقتصادی و البته میزان مسئولیت پذیری شما بر می شود.

1) هواپیما

هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیمای تهران-باکو بین 800 هزار تا 2,200,000 تومان متفاوت است.

هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیمای تبریز-باکو بین 275 تا 1,200,000 تومان متفاوت است.

2) قطار

قطار مستقیمی از ایران به باکو وجود ندارد، اما می توانید از مرز عبور نموده و با استفاده از قطارهای شهر آستارا آذربایجان به باکو بروید. این قطارها شب رو بوده و هزینه ای در حدود 5.85 تا 9.06 منات دارند (حدود 13 هزار تا 20 هزار تومان). این قطار از آستارا به سمت باکو ساعت 8 شب و از باکو به سمت آستارا ساعت 11 شب حرکت می نماید.

3) اتوبوس

یک سره: هزینه اتوبوس تهران تا باکو حدود 150 هزار تومان است. این اتوبوس ها از ترمینال غرب حرکت می نمایند.

اتوبوس تبریز-باکو : 120 تومان

جدا جدا: خود را به شهر آستارا (مرز آستارا) برسانید و پس از عبور از مرز دو راه دارید، از اتوبوس های آستارا-باکو بهره ببرید. این اتوبوس ها 6 ساعت در راه هستند:

+ هزینه اتوبوس تهران-آستارا: حدود 26 هزار تا 42 هزار تومان

+ هزینه اتوبوس آستارا آذربایجان-باکو: حدود 5 منات (حدود 11 هزار تومان)

راستا ارزان اتوبوسی: یک راه ارزان برای رسیدن به باکو استفاده از اتوبوس های یکسره ترکی است که از باکو حرکت می نمایند. می توانید بلیت این اتوبوس ها را از سایت ترمینال بین المللی باکو به صورت آنلاین خریداری کنید. در ادامه قیمت اتوبوس های مستقیم باکو به چند شهر ایران آورده شده اند.

بلیت اتوبوس باکو-تهران: 40 منات (حدود 88 هزار تومان)

بلیت اتوبوس باکو-مشهد: 40 منات (حدود 88 هزار تومان)

بلیت اتوبوس باکو-تبریز: 30 منات (حدود 66 هزار تومان)

بلیت اتوبوس باکو-اردبیل: 15 منات (حدود 33 هزار تومان)

بلیت اتوبوس باکو-ارومیه: 27 منات (حدود 59,500 هزار تومان)

4) ماشین

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به آذربایجان سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 95 هزار تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 288 هزار تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 86 هزار تومان

4 برچسب CD و IR: چهار هزار تومان (4000)

5- هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی: 25 هزار تومان

6- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18 هزار تومان

7- زیرمیزی !! به مأموران مرزی آذربایجان: بستگی به مأموری دارد که با آن برخورد می کنید و ممکن است تا سه یا چهار مرتبه رخ می دهد. گرچه به نظر می رسد در سال های اخیر این اتفاق خیلی کمرنگ تر شده است.

هزینه های ورود به کشور آذربایجان:

1- بیمه ماشین: 20 دلار (حدود 65 هزار تومان)

2- اقتصادیات: 20 دلار (حدود 65 هزار تومان)

+ می توانید عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. (عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی 75000 تومان است که همراه با هزینه بلیت پرداخت می شود.)

+ اگر به موردی برخوردید که از شما پول بی حساب و زور خواست، تهدید کنید که با 102 تماس خواهید گرفت. (102 شماره پلیس آذربایجان است.)

+ برای کاپوتاژ ماشین یا دریافت مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ در مجموع استفاده از ماشین شخصی زیاد توصیه نمی شود، چرا که پلیس آذربایجان بر روی قوانین هدایت و رانندگی حساسیت دارد و بسیاری از قوانین کوچکی که در ایران نادیده گرفته می شوند و برای ما جریمه ای در پی ندارند، در آذربایجان مهم می باشد. بنابراین از آن جا که شما عادت به رعایت چنین قوانینی ندارید، ممکن است در انتهای سفر با لیست بلند بالایی از جریمه های رانندگی به خانه برگردید.

تاکسی

استفاده از ماشین های کرایه ای لب مرز بیش تر توصیه می شود. از لب مرز آستارا که مرز اصلی بین دو کشور بوده و رفت و آمد بسیار است، اغلب ماشین های بنز در انتظار شما هستند.

هزینه کرایه ماشین از لب مرز تا شهر باکو بسته به زمان سفر متفاوت است:

+ سفر در ایام تابستان و دوران اوج سفر: حدود 40-50 منات (حدود 88 هزار تا 110 هزار تومان)

+ سفر در سایر اوقات: حدود 15 تا 30 منات (حدود 33 هزار تا 66 هزار تومان)

مرزها و راستاهای سفر به جمهوری آذربایجان و شهر باکو

در مجموع کشور ما ایران با جمهوری آذربایجان دارای دو سرانجامه مرزی مشترک است. در ادامه با این دو سرانجامه مرزی آشنا می شوید:

1- مرز آستارا

مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا واقع شده است. از این مرز تا باکو 350 کیلومتر راه پیش روی شماست.

ساعت کاری مرز آستارا: 12 ساعته، 8 تا 20

2- مرز بیله سوار

مرز بیله سوار، مرز دیگری است که با استفاده از آن می توانید وارد خاک آذربایجان شوید. این مرز در استان اردبیل و شهرستان مرزی بیله سوار واقع شده و تا باکو 200 کیلومتر فاصله دارد.

ساعت کاری مرز بیله سوار: 9 تا 17

+ خوب است بدانید راستا آستارا-باکو با بیله سوار-باکو تنها در بخش ابتدایی با هم تفاوت دارند که از کنار دریاچه مازندران یا کاسپین طی می شود. در ادامه راه به شهر بیله سوار می رسید و هر دو یک راستا را تا باکو طی می کنید. بنابراین انتخاب آن که از کدام مرز از کشور خارج شوید، بسته به شهر مبدا و راستا انتخابی شما دارد.

ویزا برای سفر به آذربایجان

دریافت ویزا نیز بستگی به نوع سفر شما دارد، اگر بخواهید همراه تورها سفر کنید، شما تنها پول را می پردازید و کاراهای اداری دریافت ویزا را خود تورگردانان انجام می دهد، که این هزینه نیز با دیگر هزینه ها دریافت می شود.

1- اقدام شخصی: می توانید خود به سفارت آذربایجان در تهران یا تبریز مراجعه نموده و ویزا را دریافت کنید. برای دریافت ویزا، علاوه بر هزینه 20 دلاری (62 هزار تومان)، باید دو قطعه عکس 3*4، اصل گذرنامه و کپی از صفحات آن و کپی از بیمه نامه مسافرتی را به همراه داشت. دریافت ویزا به وسیله سفارت 10 روز کاری به طول می انجامد.

+ هزینه بیمه نامه مسافرتی بسته به تعداد روزها (7 روز تا یک سال) بین 65 هزار تا 1 میلیون تومان متفاوت است.

داشتن بیمه نامه مسافرتی برای دریافت ویزا الزامی است.

آدرس سفارت آذربایجان در تهران: تهران، پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک 16.

آدرس سفارت آذربایجان در تبریز: تبریز، بلوار ولیعصر، خیابان عارف

2- ویزای الکترونیکی: کم تر از یک سال است که امکان دریافت ویزای الکترونیکی کشور آذربایجان فراهم شده است. برای این کار می توانید به سایت evisa.gov.az مراجعه کنید. هزینه ویزای الکترونیک در مجموع 24 دلار (حدود 78 هزار تومان) خواهد شد.

3- مراجعه به آژانس های مسافرتی: می توانید به یکی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید، هزینه را به آن ها بدهید و پس از مدت معینی ویزای خود را از آن ها دریافت کنید. مزیت مراجعه به آژانس ها، دردسر کم تر و صرفه جویی در زمان است. چرا که پس از سه روز ویزا را به شما تحویل می دهند. البته در نهایت هم باید هزینه بیش تری در حدود 70 یورو بپردازید. در صورتی که بخواهید ویزا را به صورت فوری و یک روزه دریافت کنید، این هزینه بیش تر هم خواهد شد.

واحد پول آذربایجان

واحد پول کشور آذربایجان منات است که هر منات برابر است با 1,943 تومان که شما در حال حاضر هر منات را با نرخ 2,230 تومان خواهید خرید.

از جمله اسکانس های رایج این کشور می توان به اسکناس های 1 (خاکستری)، 5 (نارنجی)، 10 (آبی)، 20 (سبز)، 50 (زرد)، 100 (ارغوانی) مناتی و سکه هایی چون 1، 3، 5، 10، 20، 50 قپیکی اشاره نمود. خوب است بدانید که هر 100 قپیک برابر است با یک منات.

برای تبدیل ارز دو راه در پیش دارید:

1- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های آذربایجان به منات تبدیل کنید. حسن انجام این کار، تبدیل ارز بدون دریافت سود است.

2- به طور کلی برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند منات باید به بانک ِ ملی موجود در فرودگاه یا مرز مراجعه کنید. یعنی اگر هوایی سفر می کنید، برای تبدیل ارز و دریافت منات می توانید به بانک ملی مستقر در فرودگاه امام خمینی مراجعه کنید. اگر هم زمینی سفر می کنید، بانک ملی موجود در مرز نوردوز و بیله سوار، محل تبدیل ارز و دریافت منات است.

همچنین، از آن جا که در تمام نقاط شهر دستگاه های خود پرداز (ATM) به چشم می خورد، اگر دارای مستر کارت، ویزا، ویزا الکترون و مائسترو کارت هستید، می توانید از اغلب دستگاه های خودپرداز پول دریافت کنید.

++ به طور کلی هزینه ها در باکو حدود 20% از تهران ارزان تر است، بنابراین می توانید سفر کم هزینه تری را برای خودتان متصور شوید.

هزینه ها در طول سفر به آذربایجان

در طول سفر به آذربایجان هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این اقلام یاری بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای هدایت بهتر شما در هنگام سفر به آذربایجان به صورت جزئی درباره هزینه های زیر به شما اطلاعات می دهد.

از آن جا که قصد داشتیم در خصوص ریز هزینه ها صحبت کنیم، از این جا به بعد هزینه هایی که ارائه شده اند همگی هزینه های شهر باکو می باشند.

1- هزینه های حمل و نقل در باکو

2- هزینه های اقامت در باکو

3- هزینه های خورد و خوراک در باکو

4- هزینه تفریح در باکو

5- هزینه های سوغاتی و پوشاک در باکو

6- هزینه سرویس موبایل در باکو

1- هزینه های حمل و نقل درون شهری در باکو

از سال 2015، شهرداری باکو سیستم بلیت الکترونیک را راه اندازی کرد که این بلیت باکی کارت (BakıKart) نام دارد. باکی کارت را می توانید در ایستگاه های مترو و تعدادی از ایستگاه های تعیین اتوبوس خریداری کرد. باکو دو نوع بلیت دارد:

1- کارت های پلاستیکی و با قابلیت شارژ مجدد که هزینه آن 2 منات (حدود 4500 تومان) است. با این پول علاوه بر خود کارت، هزینه شارژ آن را هم پرداخت می کنید.

2- کارتی کاغذی و غیر قابل شارژ که تا حداکثر 4 بار قابل استفاده است: هزینه 20 قپیک (حدود 500 تومان)

در حال حاضر این کارت هاپرداخت هزینه مترو و اتوبوس های قرمز رنگ جدید باکو قابل استفاده هستند، اما به زودی قرار است تا بتوان از باکی کارت در دیگر بخش های حمل و نقل عمومی استفاده شود. برای اپرداخت هزینه سایر وسایل حمل و نقل عمومی ضروری است که همواره تعدادی سکه و قپیک در جیب خود داشته باشید.

گزینه های حمل و نقل در باکو

اتوبوس: هزینه اتوبوس در آذربایجان 20 قپیک است که می توانید آن را با کارت (اتوبوس های قرمز) و یا نقد (تمام اتوبوس ها) بپردازید.

می توانید بسیاری از راستاهای اتوبوسی شهر باکو را به وسیله این سایت پیدا کنید، گرچه بعضی از راستاها وجود ندارند و بعضی مانند خطوط 1، 90 و 100 تغییر راستا داده اند. برای یافتم راستاها از گوگل مپ هم می توانید بهره ببرید.

تاکسی: عمده تاکسی های شهر باکو که در کناره خیابان منتظر مسافرند، تاکسی متر ندارند و حداقل هزینه کرایه آن ها از 5 منات (حدود 11 هزار تومان) آغاز می شود. از سال 2011، بعضی از تاکسی ها با سبک تاکسی های لندن وارد خیابان های باکو شدند. بر روی این تاکسی ها پرچم 1 منات به چشم می خورد و با وجود تاکسی متری که دارند، کرایه های منصفانه و منطقی دریافت می نمایند.

برای راستاهای طولانی می توانید از تاکسی 189 باکو بهره ببرید که برای سه کیلومتر هزینه 3 مناتی (حدود 6500 تومان)، برای 4 کیلومتر 3.80 منات و برای هر کیلومتر بیش تر نیز 50 قپیک (حدود 1000 تومان) دریافت می نمایند.

مترو: برای مترو می توانید از مرکز شهر باکو به نقاط برون شهری باکو هم سفر کنید. هزینه آن 20 قپیک (حدود 500 تومان) است و تنها با باکی کارت پرداخت می شود. سیستم مترو تنها در شهر باکو وجود دارد و بین ساعات 6:00 صبح تا 24:00 خدمات ارائه می نماید.

ماشین شخصی: متوسط هزینه بنزین در آذبایجان مناسب است و هر لیتر بنزین بدون سرب حدود 70 تا 95 قپیک (حدود 1300 تا 1900 تومان) است.

در کل هزینه حمل و نقل در شهر باکو به این ترتیب است:

بلیت الکترونیک: باکی کارت به همراه شارژ: 2 منات (حدود 4500 تومان) ؛ بلیت کاغذی: 20 قپیک (حدود 500 تومان)

اتوبوس و مترو: 20 قپیک یا 500 تومان

تاکسی: حداقل بین 1 منات تا 5 منات یا 2500 تا 11 هزار تومان

هزینه بنزین: لیتری 70 تا 90 قپیک یا حدود 1500 تا 2000 تومان

2- هزینه های اقامت در آذربایجان

در آذربایجان و شهر باکو چندین گزینه اقامتی با هزینه های متفاوت پیش روی شماست:

هتل ها: در باکو طیفی از هتل های 5 تا 2 ستاره وجود دارد

هتل 3 ستاره: حدود 35 تا 115 منات ؛ حدود 77 هزار تا 250 هزار تومان

هتل 4 ستاره: حدود 35 تا 400 منات؛ حدود 77 هزار تا 880 هزار تومان

هتل 5 ستاره: حدود 95 تا 3200 منات؛ حدود 200 هزار تا 7 میلیون تومان

هاستل: در کل در شهر باکو نزدیک 50 هاستل وجود دارد که بستگی به مکان هاستل و امکانات، گستره ای بین 5 تا 120 منات دارند. یعنی حدودا بین 11 هزار تا 260 هزار تومان.

مهمان خانه و آپارتمان: هزینه ها بسته به محل اقامتگاه، تعداد اتاق ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است.

طیف هزینه ها بین 15 تا 1000 منات (33 هزار تا 2,200,000 تومان) می باشد.

3- هزینه های خورد و خوراک در آذربایجان

در این جا طیفی از هزینه های خورد و خوراک در باکو را آورده ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها پیش روی شماست.

متوسط قیمت در رستوران های ارزان قیمت در حدود 5-12 منات (حدود 11 هزار تا 27 هزار تومان)

در فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا دیگر فست فودها : در حدود 5 تا 8 منات (حدود 11 هزار تا 18 تومان)

در رستوران های متوسط قیمت : حدود 30 تا 50 منات (حدود 66 هزار تا 110 هزار تومان)

در رستوران های گران قیمت: از 50 منات به بالا (110 هزار تومان به بالا)

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، ضروری است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن ها اطلاعاتی داشته باشید.

خوراکی های لازم:

نان: 0.50 قپیک (حدود 1000 تومان)

شیر: هر لیتر حدود 1.5 منات (حدود 3300 تومان)

پنیر محلی: حدود 5.5 منات (حدود 12 هزار تومان)

تخم مرغ 12 عددی : حدود 2 منات (حدود 4500 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 70 قپیک (حدود 1500 تومان)

سینه مرغ (1 کیلوگرم): حدود 3 تا 7 منات (حدود 7 هزار تا 15 هزار تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم):

گوجه فرنگی: حدود 2.5 منات (حدود 5500 تومان)

پیاز: حدود 0.5 منات (حدود 1000 تومان)

سیب زمینی: 0.90 منات (حدود 2000 تومان)

کاهو: حدود 0.60 منات (حدود 1300 تومان)

سیب: حدود 1.3 منات (حدود 2900 تومان)

موز: حدود 2.5 منات (حدود 5500 تومان)

4- هزینه های تفریح در باکو

سفر به هر شهری، با تفریحات و فعالیت های خاص خودش همراه است. در این بخش هزینه ورودی اماکن دیدنی و تورهای محبوب باکو آورده شده اند:

1) کاخ شیروانشاه: 2 منات (حدود 4500 تومان)

2) برج میدن: 8 منات (حدود 17 هزار تومان)

3) آتشگاه: 2 منات (حدود 4500 تومان)

4) یانار داغ (کوه سوزان): 2 منات (حدود 4500 تومان)

5) موزه باستان شناسی و مردم شناسی آذربایجان: 6 منات (حدود 13 هزار تومان)

6) حمام محلی: حدود 20 منات (حدود 44 هزار تومان)

7) مرکز فرهنگی هنری حیدر علیف: بخش های مختلفی دارد و هزینه ورود به هر موزه و نمایشگاه به صورت جداگانه پرداخت می شود. هزینه بلیت ورودی: 15 منات (حدود 33 هزار تومان)

8) تورهای گردش در باکو: از 60 دلار به بالا (بالای 218 هزار تومان)

9) پارک آبی دالگا بیچ: روزهای عادی 50 منات (حدود 110 هزار تومان) و روزهای شنبه و یکشنبه 70 منات (حدود 154 هزار تومان)

5- هزینه های سوغاتی و پوشاک در آذربایجان

سوغاتی: از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان می توان به فرش و قالیچه، مگنت هایی با تصاویری از برج های شعله، آبنما و برج میدین اشاره نمود. همچنین روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی نگ و روغن از جمله صنایع دستی و سنتی آذربایجان است.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه تعیینی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند.

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در آذربایجان حدود 5 تا 30% از ایران ارزان تر است و البته می توانید پوشاک برند اصل را در آذربایجان خریداری کنید.

هزینه یک شلوار جین برند در باکو بین 40 تا 110 منات، حدود 88 هزار تا 245 هزار تومان

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام بین 35 یا 90 منات، حدود 77 هزار تا 200 هزار تومان

یک جفت کفش نایک حدود 100 تا 150 منات، حدود 220 هزار تا 330 هزار تومان

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 130 منات یا 280 هزار تومان

برای خرید این اقلام در باکو می توانید به باکو بلوار پارک (Park Bulvar Baku) و یا پورت باکو مال (Port Baku Mall) بروید.

6- هزینه سرویس موبایل در آذربایجان

از جمله اپراتورهای اپراتورهای آذری می توان به آذرسل (Azercell)، باکسل (Bakcell) و آذرفون (Azerfon) اشاره نمود. نرخ های متفاوتی دارند، اما به طور متوسط می توان گفت یک دقیقه مکالمه در حدود 0.07 منات (حدود 150 تومان) هزینه بر می دارد.

اگر بخواهید از سیمکارت ایرانی خود در آذربایجان بهره ببرید، هزینه ها به توضیح زیر می باشد.

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان هستند.

امنیت در طی سفر به آذربایجان

خوشبختانه نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین است و آذربایجان از لحاظ شاخص های جهانیِ امنیت، تنها یک پله پایین تر از ایران ایستاده است. همچنین این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی ماند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه بالاتری قرار می گیرد.

جالب آن که نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … نیز در شهر باکو بسیار پایین است. همچنین طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در طی روز و شب در این شهر بالا می باشد.

با این حال با رعایت نکاتی چند برای حفظ امنیت، چیزی را از دست نمی دهید:

+ اگر با خود پول نقد همراه دارید (که طبیعتا باید همراه داشته باشید) در مکان های شلوغ مواظب جیب و وسایل خود و به خصوص کیف قاپ های حرفه ای باشید و شب ها تنهایی بیرون نروید.

+ می توانید هر گونه جرم و خلافی را در ایستگاه های محلی پلیس گزارش بدهید و یا با شماره 102 تماس بگیرید. برای تلفن کردن همواره افرادی هستند که بتوانند انگلیسی صحبت نمایند. اما اگر می خواهید به ایستگاه پلیس بروید، کسی را برای ترجمه حرف هایتان همراه ببرید. یادتان باشد هیچ گاه برگه ای را که متوجه نمی شوید چیست، امضا نکنید.

دانستنی هایی از کشور آذربایجان

1- زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد.

2- جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در بعضی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

3- اختلاف ساعت رسمی ایران با آذربایجان تنها 30 دقیقه است که ساعت آذربایجان 30 دقیقه جلوتر است.

4- اگر می خواهید به صورت شخصی و زمینی به اذربایجان سفر کنید، تا حد امکان روزی به غیر از آدینه را برای عبور از مرز انتخاب نمایید. روزهای آدینه و ساعات میانی روز بسیار شلوغ تر از دیگر اوفات اند.

5- به هنگام گردش در باکو، بازدید از مکان هایی چون برج های شعله باکو، مسجد بی بی هیبت، قصر شیروان شاه، مرکز فرهنگی حیدر علیف، برج میدن (دختر)، میدان آبنما و … را از دست ندهید.

6- عکاسی در مکان هایی مانند مترو و از ساختمان های رسمی ممنوع است، پس جدا از این کار خودداری کنید.

7- پلیس آذربایجان بر روی رد شدن از خیابان در مکان هایی غیر از عابر پیاده بسیار حساس است و جریمه آن 20 منات (حدود 40 هزار تومان) می باشد.

بهترین فصل سفر به باکو

تمامی فصل ها وقت مناسبی برای سفر اند اما این که کدام فصل برای شما انتخاب مناسب تری خواهند بود، به علایق، روحیه و تجربیات شما بر می شود. چرا که هر فصل ویژگی ها و رنگ و بوی خاص خود را دارد. با این حال برای عموم مردم، سه ماه بهار و ماه نخستین پاییز برای سفر به باکو توصیه می شود.

+ سه ماه بهار و ماه مهر، زمان بسیار دلپذیری برای سفر به شهر باکو هستند، چرا که گرمای هوا ملایم است.

+ تابستان های باکو زیاد توصیه نمی شوند، علاوه بر این که گرم ترین اوقات سال هستند و بسیار هم شرجی می باشند. گرچه در این فصل تفریحات تابستانی و دریایی رونق بسیار دارد. البته اگر اهل طبیعت گردی باشید، ماه اول تابستان برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکوو مناسب است. در این کوه ها دمای هوا به نسب گرمای بسیار پایتخت، دلپذیر و فرحبخش است.

+ ماه آبان نیز زمان مناسبی برای سفر به باکو در نظر گرفته می شود، اما باید بدانید که بعدازظهر ها در این ماه دمای هوا تا 15 درجه کاش می یابد و هوا قدری سرد است. همچنین بارش باران در این ماه به طور متوسط 377 میلی متر می باشد.

+ دمای روزانه در ماه آذر از آبان هم پایین تر می رود و بارش باران اغلب زیاد است. سفر در این ماه نیز هوادار چندانی ندارد.

+ بارش باران و برف در ماه های زمستان بسیار است و دمای هوا پایین ترین زمان خود را سپری می نماید. همین موضوع باکو و اطرافش را در طی ماه های دی و بهمن به مقصد مناسب ورزش ها و تفریحات زمستانی بدل می نماید.

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

همان طور که گفته شد، زبان رسمی مردم آذربایجان آذری است و اغلب به زبان روسی نیز تسلط دارند.

سخن آخر

توجه داشته باشید که تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، همگی جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است.

تمامی هزینه ها و اطلاعات در سرانجام تیرماه 1396 به روز شده اند.

امیدواریم مقاله هزینه سفر به باکو مورد پسند شما کاربران قرار گرفته باشد اگر نظری درباره هزینه سفر به باکو دارید می توانید از بخش نظرات آن را مطرح کنید

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

تور مالزی: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

خیمه نیوز: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8800

به "آشنایی با هزینه های سفر به باکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با هزینه های سفر به باکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید