رسالت پارک علم وفناوری در توسعه استان سمنان، فرصت سازی برای جوانان

به گزارش راه ساری، خبرنگاران، گروه استان ها: پارک علم و فناوری استان سمنان در شهریورماه سال 81 بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، هم زمان با تبدیل یا ادغام سایر مراکز استانی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران فعالیت خود را در شاهرود آغاز کرد. مجموعه علمی که رسالتش حمایت از تولیدات دانش بنیان است. این پارک دارای بخش های مختلفی است که یکی از آن ها ایجاد دفتر کار و استقرار برای شرکت های جوانی است که هنوز هزینه اجاره دفتر و تولید اولیه محصول و ایده شان را ندارند درنتیجه این مجموعه از آنان حمایت می کند تا بتوانند نمونه اولیه تولیدشان را بسازند و سپس به بازار ارائه دهند.

رسالت پارک علم وفناوری در توسعه استان سمنان، فرصت سازی برای جوانان

تقویت وظایف حمایتی از کارآفرینان، مبتکران، فناوران و استعدادهای درخشان و ایجاد محیط های علمی و پویا برای تعامل فعال بین تحقیقات، صنعت و تجارت ازجمله رسالت های پارک محسوب می گردد.

یکی از بخش های قابل توجه پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود مرکز رشد است که مستقیم زیر نظر مجموعه ریاست پارک فعالی دارد و از شورای مرکز رشد و کمیسیون های مشورتی و همچنین معاون مرکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان تشکیل می گردد و یکی از پنج وظیفه اصلی آن همراهی واحدهای فناوری نوپا است. در این مرکز همچنین خدمات مشاوره ای نیز به واحدهای فناوری و دانش بنیان ارائه می گردد.

یکی از جذاب ترین کارهایی که توسط پارک علم و فناوری انجام می گردد برگزاری کارگاه های ایده تا اجرا و همچنین استارتاپ ها است. کارگاه هایی که به جوانان کمک می کند تا بتوانند ایده هایشان را دریابند، آن را بپرورانند و سپس امکان پیاده سازی شان را بررسی کنند.

موضوع دیگر استارتاپ ها است پدیده های ناشناخته ای که مردم در حقیقت معنای دقیق آن را هم نمی دانند و غالباً با برگزاری مراسمی برای جمع آوری پول بابت اجرای ایده ها، آن را اشتباه می گیرند درحالی که استارتاپ ها پدیده هایی چندوجهی و عمیق هستند که تحولات عظیمی را در ایران اسلامی طی سال های آینده پدید خواهند آورد. برای بررسی همه این موارد با خلیل راحتی معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری استان سمنان مرکز شاهرود به گفتگو نشستیم.

* مأموریت های پارک های علم و فناوری چیست؟

پارک های علمی و فناوری از جمله سازمان هایی هستند که در ساختار و سیستم نوآوری کشور نقشی مهم ایفا می کنند. این پارک ها بخشی از زنجیره ایجاد ایده تا محصول نهایی و تولید انبوه از طریق یک ایده را حمایت می کنند. معمولاً امروزه توجه پارک علم و فناوری بر این است تا ایده هایی مد نظر قرا گیرد که از دل دانش خارج و بیس علمی آن ها در دانشگاه ها ایجادشده باشد و در نهایت با قرار دریافت خروجی پژوهش در درون پارک ها به مرحله ای برسد تا این فعالیتی های ایجادشده در دل دانشگاه ها به محصول برسد و تجاری سازی گردد.

*چرا پارک علم و فناوری در شاهرود مستقر است؟

اینکه پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود مستقر است به این شهر برمی گردد که در مقایسه با سایر دانشگاه های استان سبقه طولانی تری دارد، در سال 81 که ایده ایجاد پارک ها شکل گرفت تصمیم گرفته شد که دفاتر سازمان های پژوهشی صنعتی کشور در استان ها به هسته اولیه پارک تبدیل شوند که این دفتر پژوه ها در شاهرود مستقر بود لذا هسته اصلی در اینجا ایجاد شد.

هم اکنون از گرمسار، سمنان، مهدی شهر، دامغان و شهمیرزاد مراکزی وجود دارد که به شرکت های دانش بینان ارائه خدمت می کنند.

*تفاوت شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در چیست؟

شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در ادبیات تخصصی پارک ها تفاوت ظریفی دارند هر شرکتی که پذیرش می شوند تا طی فرایند مورد تأیید، به نوعی دانش بنیان هستند ولی انچه در قانون مد نظر واقع شده است شرکتی دانش بنیان تلقی می گردد که فرایند شرایط احراز معاونت علمی ریاست جمهوری را ثبت کرده باشند.

اگر بخواهیم به ایجاد یک محصول نگاه کنیم به این صورت است که بیشتر محصولاتی که ایجاد شدند از یک نوآوری برخوردار است اما سهم دانش در آن ها ناچیز هستند آن چیزی که بیشترین سهم در ارزش آفرینی یک محصل به خود اختصاص می دهد دانشی که در ایجاد یک محصول به کار گرفته می گردد.

معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری دو پدیده را برای دانش بنیان خواندن یک شرکت مورد ارزیابی قرار می دهد، سطح فناوری برای تولید محصول یا در درون محصول به کار گرفته شده و دوم تسلط یک شرکت برای محصولی که تولید می گردد.

اگر بیش از 50 درصد درآمد شرکت از محل فروش همین محصولی باشد که پیچیدگی لازم را دارد دانش بنیان سطح یک خواهد بود که از همه مزایای لازم برخوردار است و کمتر از 50 درصد سطح دو قلمداد می گردد که فقط معافیت اقتصادیاتی را نخواهد داشت در پارک ها ظهور یک ایده به صورت محصول مورد توجه است و مهم نیست چقدر پیچیدگی لازم را دارد پارک های علم و فناوری به جای اینکه روی پیچیدگی محصول تمرکز پیدا کنند به این توجه خواهند داشت که آیا محصول می توانند وارد بازار شوند؟

برای شرکت های دانش بنیان مقرر شد طبق ماده 13 قانون آئین نامه به شورای عالی تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی و دبیرخانه برسد که برای تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان این اعضا به تنهایی نمی توانستند انجام دهند لذا کارگزارهایی در این حوزه شناسایی و این موارد در کارگروه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و لذا هر پارکی اداره جذب و پذیرش دارد و مسئول بررسی سطح نوآوری و معیارهای بازار آن محصول است، در پارک ها نیز شوراهای تخصصی در این خصوص تشکیل و در نهایت در دو شعبه بر حسب نیاز منطقه مورد حمایت قرار می گیرد.

*آماری در مورد شرکت های فناور بفرمایید

230 شرکت فناور در پارک استان سمنان مورد حمایت هستند تعدادی از اینها دانش بنیان هستند و هر دو سال یکبار شرکت مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرند و لذا ممکن است شرکتی حائز شرایط باشد یا از آن خارج گردد، 43 شرکت دانش بنیان در سطح استان وجود دارند که از این تعداد 26 شرکت تحت پوشش پارک علم و فاوری و 60 درصد شرکت ها زیر مجموعه پارک قرار دارند.

*سفر معاون علمی رئیس جمهور به استان سمنان طی ماه های گذشته چه دستاوردی داشت؟

دو بار معاون علمی رئیس جمهوری برای بازدید به استان سمنان سفر کردند که سفر اول مربوط به حضور رئیس جمهور در شاهرود بود اما در سفر دوم برای افتتاح مرکز خیر ساز مراجعه داشتند که در آن بزرگ ترین مرکز رشد خیر ساز کشور برادران کیانی در شهمیرزاد در زمینی به مساحت دو هزار و 200 متر افتتاح شد.

دو خط اعتباری به ارزش هر کدام یک میلیارد تومان برای حمایت شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دریافت شد که این خط اعتباری در صورت مصرف، دوباره تجدید می گردد که شرکت ها هم اکنون از این طرح برای توسعه محصول خود در حال استفاده هستند.

مشارکت در خرید ساختمان برای راه اندازی مرکز رشد شهر سمنان طی تفاهم نامه سه جانبه انجام و مقرر شد یک میلیارد و 500 میلیون تومان پارک، دو میلیارد و 100 میلیون تومان استانداری و 2.5 میلیارد تومان نیز معاونت علمی ریاست جمهوری متقبل و با تفاهم نامه ای مرکز نوآوری پارک سمنان نیز راه اندازی گردد.

*در مورد حمایت پارک از شرکت های دانش بنیان بگویید

اگر شرکتی الزامات کافی برای استقرار در پارک را نداشته باشد در دوره رشد مقدماتی پذیرش خواهند شد که در این فاصله زمانی به شخصیت حقوقی تبدیل شوند یا معکمک که مورد نظر را اجرا کنند بین شش تا 9 ماه از آن ها حمایت و معادل 15 میلیون تومان را دریافت خواهند کرد تا در این فاصله بتوانند هزینه را کاور و ایده خود را توسعه دهند.

در ادامه این مرحله دوره رشد است که درگذشته تا سقف 40 میلیون تومان بود اما در پارک علم و فناوری استان سمنان با اخذ مصوبه خاص این مبلغ تا سقف 100 میلیون تومان را شامل می شد و در حال حاضر نیز با پیگیری های به عمل آمده افزایش یافت به 300 میلیون تومان تا موارد خاص رسید.

تمام شرکت های مستقر در پردیس پارک طبق قوانین مناطق آزاد معاف از پرداخت اقتصادیات هستند قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان سطح بالاتری از حمایت را می طلبد ولی متأسفانه دستگاه های اجرایی به دلیل عدم آشنایی کافی یا عدم تطبیق آئین نامه های داخلی خود نتوانستند این شرکت ها را مورد حمایت قرار دهند و پارک ها به دنبال این هستند که بتوانند از تمام ظرفیتی که در قانون ذکرشده است استفاده کنند که طی سال های اخیر گشایش خیلی خوبی رخ داد اما جای کار بسیار دارد.

*میزان حمایت از واحدهای مستقر در پارک چقدر بوده است؟

در سال گذشته میزان حمایتی که از کل این شرکت ها به عمل آمد دو میلیارد و 635 میلیون تومان بود که به تعداد 232 واحد پرداخت شد، سال جاری از ابتدای سال تا به امروز 85 واحد در کل استان سمنان پذیرش شدند تا طی شدن مراحل قدری زمان نیاز دارد.

*استارتاپ چیست و چه تعداد استارتاپ در پارک برگزار شده است؟

در تعریف جهانی استارت تاپ شرکت هایی هستند که طی زمان کوتاهی بتوانند رشد بالایی داشته باشند، معولا این پتانسیل و ایده باید وجود داشته باشد که طی شش ماه بتواند درآمدزایی داشته باشد که علی رغم رشد بیشتر آن ها زیر یک سال از بین می فرایند ولی با توجه به ارزش آفرینی که دارند باعث شد سرمایه گذاری بسکمک برای آن ها صورت گیرد.

استارت آپ ها جنبه فرهنگ سازی و انگیزه ایجاد می کنند تا برخی توانایی افراد را در حوزه تیم سازی و آشنایی با مفاهیم پایه گسترش دهند، در این مرحله نحوه ارائه ایده به سرمایه گذار بررسی می گردد که تا به امروز استارت تاپ مذهبی، گردشگری، سلامت و شهر هوشمند برگزار شد.

اما باید گفت نسبت شرکت های دانش بنیان و تعداد واحدهای فناور به 100 هزار جمعیت، سمنان یکی از استان هایی است که از نسبت بسیار بالایی برخوردار بوده و اگر در حوزه دانش سرمایه گذاری درستی گردد احتمال رشد و توسعه اقتصادی در این بخش وجود دارد در غیر این صورت بخشی از ایده ها مهاجرت خواهند کرد مهمترین ویژگی صاحبان ایده سیال بودن آن ها است که با کوچک ترین نا ملایمتی از اینجا خواهند رفت.

*آیا در مجموعه پارک طرحی برای افتتاح در آینده نزدیک دارید؟

فاز دوم مرکز رشد تکمیل شده است و امید داشتیم زودتر به مرحله افتتاح برسد زیرا تقریباً در شاهرود و سمنان فضایی برای ارائه وجود ندارد و نیازمند به همچنین فضایی هستیم.

پارک چقدر شغل ایجاد کرده است؟

پارک علم و فناوری استان سمنان از ابتدای تأسیس از سال 92 تا به امروز یک هزار و 192 شغل ایجاد کرده که بیشترشان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و اگر از شرکت های فعلی در سال جاری حمایت کنیم برآورد ایجاد 580 شغل خواهد بود که 356 مورد آن در شاهرود پیش بینی شده است.

iraniro.ir: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7389

به "رسالت پارک علم وفناوری در توسعه استان سمنان، فرصت سازی برای جوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسالت پارک علم وفناوری در توسعه استان سمنان، فرصت سازی برای جوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید