رشد قیمت جهانی آلومینیوم و مس

به گزارش راه ساری، رشد قیمت آلومینیوم و مس در آخرین معاملات اجرا شده در بازارهای جهانی در حالی صورت گرفت که زمزمه هایی از افزایش فروش خودرو در بازارهای جهانی از جمله چین به گوش می رسد.

رشد قیمت جهانی آلومینیوم و مس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بنابر اعلام بورس فلزات لندن، بهای مس در هفته جاری با افزایش 30 دلاری روبرو شده است.

گزارشها نشان می دهد، در روز منتهی به چهارشنبه (26 شهریور ماه)، بهای دنیای مس در مقایسه با هفته گذشته رشد 30 دلاری به ازای هر تن را نشان می دهد و به سطح 6 هزار و 813 دلار و 50 سنتی صعود نموده است.

همچین هر تن مس برای تحویل در سه ماه آینده 6 هزار و 800 دلار برآورد شده است.

آمارها از کاهش محسوس انبارهای مس در بازارهای دنیای حکایت دارد که این مساله نشان می دهد میزان تقاضا برای خرید فلز سرخ در دنیا رو به افزایش گذاشته است.

آمارهای منتشر شده در بورس فلزات لندن حاکی است بهای آلومینیوم نیز امروز 26 شهریور ماه، نسبت به آخرین معاملات اجرا شده در هفته گذشته حدود 5.5 دلار در ازای هر تن افزایش نشان می دهد و در سطح یک هزار و 767 دلار رسیده است.

همچین هر تن آلومینیوم برای تحویل در سه ماه آینده یک هزار و 806 دلار برآورد شده است.

همچنین میانگین موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن نیز از یک میلیون و 533 هزار و 625 تن در هفته گذشته به یک میلیون و 516 هزار و 500 تن در هفته اخیر تقلیل یافته که این مساله نشان میدهد میزان تقاضا برای خرید آلومینوم در بازارهای دنیای با افزایش روبرو شده است.

رونق مجدد اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد دنیا پس از چند ماه رکود، بر افزایش تقاضا برای خرید آلومینیوم و مس در دنیا بی تاثیر نیست.

گفتنی است درحالی که در چند ماه گذشته به سبب شیوع بیماری کرونا بیشتر صنایع در دنیا از جمله خودروسازی متحمل خسارات اقتصادی فراوانی شده اند، انتشار آمارهایی مبنی بر رونق فروش در بازارهای چین که عظیمترین فراوریکننده خودرو در دنیا است، بارقه ای از امید را در بازارهای دنیای خودرو به وجود آورده است.

به گفته مقام های چین، میزان فروش خودرو در ماه گذشته میلادی آگوست (مرداد-شهریور) 12 درصد افزایش یاقته است.

به باور کارشناسان اقتصادی، افزایش تقاضا برای خرید خودرو در بازار چین می تواند موجبات رونق بازار دنیای فلزات را از جمله فولاد، آلومینیوم و مس به دنبال داشته باشد.

در ماه جولای (تیر-مرداد) میزان فروش خودروهای سواری در سراسر دنیا در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی به سبب افزایش شیوع بیماری کرونا با کاهش هفت درصدی روبرو شده است.

این در حالیست که بازار خودروسازی در چین در ماه جولای رشد بیش از 10 درصدی را تجربه نموده است.

گزارش ها حاکی است، فراوری ناخالص داخلی چین در نیمه نخست امسال میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 1.6 درصد کاهش یافته و این رقم برای سه ماهه نخست سال گذشته 6.8 درصد کاهش و برای سه ماهه دوم 3.2 درصد رشد داشت.

میزان فراوری شمش آلومینیوم در پنج ماه نخست سال 99 نیز در ایران با رشد 70 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شد.

گفتنی است از ایمیدرو، با توجه به هدف گذاری فراوری این فلز استراتژیک در برنامه های توسعه کشور، فراوری این محصول از ابتدای امسال تا خاتمه مردادماه در واحدهای آلومینیوم سازی، حدود 175 هزار تن بوده که در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال قبل حکایت از رشد فراوری 70 درصدی این محصول دارد.

فراوری این محصول به تفکیک واحدهای فراوریکننده آلومینیوم در کشور شامل شرکت آلومینیوم ایران با فراوری بیش از 80 هزار تن، رشدی معادل 6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است این رقم برای شرکت المهدی و هرمزال بیش از 66 هزار تن با رشدی معادل 160 درصد است و به همین دلیل شرکت آلومینای ایران با راه اندازی واحد شمش در یکسال اخیر در این مدت بیش از 9 هزار تن فراوری داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 307 درصد رشد فراوری داشته است.

یکی از عظیمترین دلایل رشد فراوریات در این بخش، ایجاد ظرفیت های جدید است که در ابتدای امسال آلومینیوم جنوب به عنوان عظیمترین، مجهزترین و کاملترین خط فراوری این فلز در کشور اضافه شد و تا به امروز با ورود 64 دیگ به مدار فراوری، حدود 23 هزار تن فراوری داشته است.

علاوه براین، ایران اکنون 4.2 درصد از ذخایر دنیای مس را دراختیار دارد و طرح جامع مس برای افق 1410 طراحی شده است.

فراوری کاتد مس در پنج ماهه امسال توسط واحدهای تابعه سازمان ایمیدرو و شرکت های عظیم بخش معدن و صنایع معدنی به رقم 115 هزار و 701 تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افزایش پنج درصدی دارد.

برپایه جداول آماری مورد آنالیز، مرداد ماه نیز فراوری کاتد مس به رقم 24 هزار و 621 تن رسید و در مقایسه با ماه مشابه در سال 98 رشد 23 درصدی را ثبت کرد.

فراوری کاتد مس در سال 1398 به رقم 250 هزار تن رسید و پیش بینی شده امسال به رقم 280 هزار تن برسد.

تیرماه امسال مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام نمود: ذخایر مس به میزان 528 میلیون تن افزوده شده و شناسایی ذخایر جدید مس سبب کسب صندلی کشورمان از لحاظ ذخیره در رده هفتم شد

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11632

به "رشد قیمت جهانی آلومینیوم و مس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد قیمت جهانی آلومینیوم و مس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید