فرایند عفونت های تنفسی در کرمان

به گزارش راه ساری، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد فرایند عفونت های تنفسی در کرمان گفت: چیزی که در استان کرمان شاهد افزایش آن بوده ایم مورد غیرطبیعی نیست بلکه افزایش تعداد موارد آنفلوانزای فصلی است که از فرایند بیماری در کل کشور و در منطقه و جهان تبعیت می نماید.

فرایند عفونت های تنفسی در کرمان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر حسین عرفانی در کرمان گفت: تاکید می کنیم افرادی که مبتلا به آنفلوانزا می شوند با توجه به قدرت سرایت بیماری، فاصله خود را از دیگران حفظ نمایند، روبوسی ننمایند، دست ندهند، جلوی دهان خود را موقع سرفه و عطسه بگیرند، در منزل استراحت نمایند و از حضور در اماکن تجمعی پرهیز نمایند تا ویروس در جامعه پخش نگردد.

  • 97 درصد موارد ابتلا با آنفلوانزا با استراحت و مصرف مایعات تا یک هفته بهبود می یابد

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در فصل پاییز بیماری های سرما خوردگی و عفونت های تنفسی میزان بروز آنها بالا می رود که از جمله این بیماری ها بیماری آنفلوانزا است گفت: در غالب موارد، حدود 97 تا 98 درصد موارد، این بیماری با استراحت در منزل، مصرف مایعات و درمان علامتی، طی مدت چند روز تا یک هفته بهبود پیدا می نماید.

وی توصیه کرد: شست وشوی دست ها یکی از مهم ترین عواملی است که می توان در پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری تاثیر داشته باشد که باید به عنوان یک فرهنگ و رفتار در جامعه جا بیاندازیم.

عرفانی در مورد بازدید از فرایند عفونت های تنفسی در کرمان گفت: چیزی که در استان کرمان شاهد افزایش آن بوده ایم مورد غیرطبیعی نیست بلکه افزایش تعداد موارد آنفلوانزای فصلی است که از فرایند بیماری در کل کشور و در منطقه و جهان تبعیت می نماید.

  • 2 تا 3 درصد موارد ابتلا به آنفلوانزا، ممکن است یک بیماری شدید تنفسی ایجاد کند

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در نیمکره شمالی کره زمین در این فصل از سال، بیماری آنفلوانزا ممکن است افزایش میزان شیوع و بروز داشته باشد گفت: در همه جهان از جمله ایران و استان کرمان، 2 تا 3 درصد موارد ابتلا به آنفلوانزا، ممکن است یک بیماری شدید تنفسی ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه در این موارد بیماری شدید تنفسی، توصیه اکید می گردد که حتما بیمار در بیمارستان بستری و تحت درمان بیمارستانی قرار بگیرد ادامه داد: از این تعداد ممکن است تعدادی بدحال تر باشند و احتیاج به بخش مراقبت های ویژه تنفسی داشته باشند و ممکن است در اقلیت موارد که خیلی انگشت شمار هستند، در اثر شدت عوارض بیماری خدایی نانموده جان خود را از دست بدهند.

  • آنفلوانزا برای چه گروه های جمعیتی خطرناک است؟

عرفانی بیان نمود: باید توجه کرد که برخی از گروه های جمعیتی جامعه با توجه به ضعف سیستم ایمنی، ممکن است ابتلا به آنفلوانزا در آنها خطرناکتر باشد.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در تشریح این گروه ها گفت: این گروه شامل، دو گروه سنی بچه ها زیر پنج سال و افراد سالمند بالای 60 سال، خانم های باردار، کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و بیماری مزمنی دارند، کسانی که مرتب آسپرین مصرف می نمایند، کسانی که مرتب از داروهای کورتونی استفاده می نمایند.

وی ادامه داد: کسانی که بیماری های مزمن قلبی عروقی به استثنای فشار خون دارند، کسانی که بیماری مزمن ریوی مثل آسم یا برونشیت مزمن دارند، کسانی که بیماری مزمن کلیوی دارند مثل افراد دیالیزی، کسانی بیماری مزمن غدد دارند مثل دیابت، کسانی که تحت درمان شیمی درمانی باشند، کسانی که مبتلا به ویروس اچ آی وی باشند، کسانی که چاقی مفرط داشته باشند، این افراد باید بیشتر مراقب خود باشند زیرا آنفلوانزا می تواند در این افراد شدیدتر باشد.

  • داروی ضد ویروسی برای آنفلوانزای معمولی و سرماخوردگی اصلا توصیه نمی گردد

عرفانی در مورد داروهای آنفلوانزا گفت: داروی ضد ویروسی موثری در برابر آنفلوانزا وجود دارد که در موارد آنفلوانزای معمولی و سرماخوردگی اصلا توصیه نمی گردد. زیرا مصرف بی رویه دارو، باعث می گردد یک مقاومت آنتی بیوتیکی به صورت القایی در جامعه داشته باشیم و عوامل بیماریزای ویروسی به این دارو مقاومت پیدا نمایند و افرادی که احتیاج به درمان با این دارو دارند هم بعدا نتوانند از درمان جواب مناسب بگیرند.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد واکسیناسیون آنفلوانزا گفت: دو گروه توصیه می گردد حتما واکسن آنفلوانزا دریافت نمایند، یکی افراد در معرض تماس که سیستم ایمنی آنها مسئله ای ندارد ولی به دلیل مواجهات پزشکی بیشتر در معرض ابتلا هستند، مثل کادر پرسنل بیمارستانی و بهداشتی، پرسنل دامپزشکی، پرسنل محیط بانی و یا کسانی که در کشتارگاه طیور فعالیت دارند و دیگری افراد در معرض خطر که سیستم ایمنی آنها ضعیف است که شامل افراد زیر 5 سال و بالای 60 سال و کسانی که اشاره شد سیستم ایمنی آنها به دلیل بیماری ضعیف است، می گردد.

وی گفت: فراوری واکسن هر سال با سال قبل ممکن است با توجه به ویروس های در گردش تفاوت داشته باشد.

عرفانی در مورد زمان دریافت واکسن آنفلوانزا گفت: از شهریورماه هر سال که واکسن مربوط به نیم کره شمالی زمین توسط کارخانه های سازنده فراوری و عرضه می گردد، می توان واکسن را دریافت نموده که دو هفته بعد از تلقیح واکسن ایمنی در برابر ویروس در بدن ایجاد می گردد.

  • استفاده واکسن آنفلوانزا هر سال تا آخر بهار سال بعد اثربخشی دارد

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: واکسن هر سال تا آخر بهار سال بعد هر وقت استفاده گردد اثربخشی دارد ولی به این دلیل توصیه می گردد زودتر واکسن زده گردد که زودتر ایمنی در برابر عوامل بیماری زا ایجاد گردد و ما بیمار نشویم.

وی خاطر نشان کرد: البته همه جمعیت جامعه احتیاج نیست واکسن دریافت نمایند بلکه همان دو گروه که عنوان شد بهتر است واکسیناسیون انجام دهند و سایر افراد جامعه توصیه می گردد که موارد بهداشتی را رعایت نمایند که در درجه اول بیمار نشوند و در درجه دوم در صورت بیمار شدن، بدانند چگونه در موارد خفیف خودمراقبتی داشته باشند و از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری نمایند و در صورت شدت بیماری هرچه زودتر تحت درمان قرار بگیرند.

عرفانی با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا جزء واکسن های بی خطری است که در دوران بارداری هیچ گونه منعی ندارد بلکه توصیه هم می گردد گفت: زدن واکسن به این معنا نیست که دیگر هیچ سرماخوردگی یا آنفلوانزایی نگیریم بلکه از آنفلوانزاهای غالبی که این واکسن علیه آنها عمل می نماید پیشگیری می گردد و در کنار آن باید مسائل بهداشتی را رعایت کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6732

به "فرایند عفونت های تنفسی در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند عفونت های تنفسی در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید