سازه کعبه زرتشت در نقش رستم پایش شد

به گزارش راه ساری، کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف رصد و ارزیابی سلامت سازه آن از سوی پایگاه جهانی تخت جمشید پایش شد.

سازه کعبه زرتشت در نقش رستم پایش شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حمید فدایی مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید، امروز سه شنبه 25 دی 97 با اعلام این خبر گفت: نتایج اولیه حاصل از تحلیل داده ها نشان می دهد سلامت این سازه محرز بوده و تاکنون هیچ گونه نشستی در بنای ارزشمند کعبه زرتشت مشاهده نشده است.

او بروز دوره خشکسالی در منطقه و برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی، امکان ایجاد فرونشست در محدوده بنا را از جمله نگرانی های کارشناسان برای پایش این بنا بیان کرد.

به گفته فدایی، طرح پایش و ارزیابی سلامت سازه کعبه زرتشت و اطمینان از عدم وارد آمدن مخاطرات احتمالی با هدف حفاظت از بنا از جمله برنامه های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید است.

او انجام برداشت های دقیق میدانی از موقعیت فرونشست ها در محوطه و همچنین انجام برداشت های اسکن لیزر برد کوتاه و فتوگرامتری در برهه های سه ماهه و سپس مقایسه با نقشه های GIS و ترسیم جهت فرونشست ها را از جمله اقداماتی برشمرد که در حال حاضر در این محوطه در حال اجرا است.

کعبه زرتشت در نقش رستم فارس بنایی بجا مانده از عصر هخامنشی است که علاوه بر اهمیت مذهبی و تاریخی وجود کتیبه های ساسانی بر جداره آن بر ارزش و اعتبار تاریخی آن به عنوان یک سند ارزشمند و مهم افزوده است.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4384

به "سازه کعبه زرتشت در نقش رستم پایش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازه کعبه زرتشت در نقش رستم پایش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید