سحابی های سیّاره نما؛ ثبت جدید تلسکوپ هابل

به گزارش راه ساری، اخترشناسان به تازگی از تمامی قابلیت های تلسکوپ فضایی هابل بهره گرفته اند تا چنین پدیده هایی را در آسمان بیابند و حالا این چشم بزرگ بشر در فضا، دو نمونه از پرگازترین و پرغبارترین مرگ های ستاره ای را در کهکشان ما ثبت نموده است.

سحابی های سیّاره نما؛ ثبت جدید تلسکوپ هابل

سحابی های حاصل از مرگ ستارگان از چشمگیرترین پدیده های آسمانی هستند که مطالعهٔ گاز و غبار منتشر شده از آن ها پژوهشگران را کمک می نماید تا دربارهٔ چگونگی مرگ ستارگان به دانشی ژرفتر دست یابند.

اخترشناسان به تازگی از تمامی قابلیت های تلسکوپ فضایی هابل بهره گرفته اند تا چنین پدیده هایی را در آسمان بیابند و حالا این چشم بزرگ بشر در فضا، دو نمونه از پرگازترین و پرغبارترین مرگ های ستاره ای را در کهکشان ما ثبت نموده است.

دو سحابی سیّاره نمای ان جی سی 6303 موسوم به سحابی پروانه، و ان جی سی 7027 موسوم به سحابی ساس جواهر به خاطر شکل انتشار گاز و غبارشان این نام ها را گرفته اند. به گفتهٔ دانشمندان تلسکوپ هابل، جامع ترین و پرجزئیات ترین تصاویر را تا به امروز از این دو سحابی تهیه نموده است.

اخترشناسان می گویند این دو سحابی احتمالا حاصل مرگ ستارگانی هستند که هر کدام سه تا پنج برابر خورشید منظومهٔ شمسی بوده اند. هر دوی این سحابی ها یونیزاسیون و تحرک بسیار بالای دارند که نشان می دهد ستارگان درون آن ها بسیار داغ اند.

گرچه شکل این هر دو سحابی با هم تفاوت دارد، اما دانشمندان می گویند شیوهٔ پیدایش آن ها احتمالا یکسان بوده است. یکی از شرحات این است که هر کدام از آن ها نخست دو ستاره در یک منظومهٔ دوگانه بوده اند که در مدار یکدیگر می گشته اند وقتی یکی از آن ها منفجر می گردد مادهٔ حاصل از آن به شکل یک صفحهٔ دوّار یا دیسک، گردِ ستارهٔ دیگر می پیچید و گاز و غبار را از قطب های آن ستاره روانهٔ فضا می نماید.

شرح دیگر آن است که دو ستاره در هم ادغام شده اند و چنین ابری از گاز و غبار به بیرون افکنده اند و الگو هایی را در فضا ساخته اند که در سحابی پروانه دیده می گردد.

این سحابی ها به علت حلقوی بودن شکل خود، در تلسکوپ های ضعیف به شکل یک سیاره دیده می شده و از همین رو از قرن هجدهم به آن ها سحابی سیاره ای لقب داده اند. در مقابل عمر چند میلیون سالهٔ ستارها، عمر سحابی های سیاره ای کوتاه و حدود ده هزار سال است.

منبع: یورو نیوز

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: فرادید
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10022

به "سحابی های سیّاره نما؛ ثبت جدید تلسکوپ هابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سحابی های سیّاره نما؛ ثبت جدید تلسکوپ هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید