سرای زیبای عامری ها، کاشان

به گزارش راه ساری، سرای عامری ها از قدیمی ترین و بزرگترین خانه های شهر کاشان است که پیش از زلزلۀ 1192 ه ق (مقارن با حکومت کریمخان زند) یا زلزلۀ سال1260 ه ق (مقارن با حکومت محمد شاه قاجار) بنیان نهاده شده است. اما از آنجا که دیگر خانه های نزدیک به این خانه متعلق به قرن 13 ه. ق هستند، می توان حدس زد که زلزله ای که این خانه از سرگذرانده، همان زلزلۀ 1260 ه. ق است و دورۀ رونق و احیای مجدد این خانه مربوط به بعد از آن و دورۀ قاجار است.

سرای زیبای عامری ها، کاشان

بنابراین با معین قدمت بقایای پیش از زلزله می توان قدمت این خانه یا خانه ای که پیش از آن در محل این خانه بوده است را معین کرد، اما تا پیش از آن تاریخ، ساخت خانه های مجاور و شباهت های موجود بین این خانه و آنها، نسبت تاریخ ساخت خانه به دوران قاجار را منطقی و مستدل می نماید. به تعبیر دیگر خانۀ عامری ها به عنوان نمونه ای از میراث این خاندان و نمایندۀ آبادی های ایشان در این منطقه است و چنین خانه ای شایسته و متناسب با عظمت و اصالت این خاندان در منطقه است. خصوصاً که در دهه های اخیر ایشان از ملاکان بزرگ منطقه نیز به شمار می آمدند که ثروت خویش را در آخرین محل سکونتشان پیش از پایتخت نشینی، یعنی محلۀ اعیان نشین کاشان، گردآورده اند.

بنابراین خانۀ عامری ها را نباید تنها به واسطۀ شهرت آن به عنوان بزرگترین خانۀ شهر کاشان و یا یکی از زیباترین خانه های قدیمی آن شناخت، بلکه باید آن را میراثی گرانبها و نمایندۀ بزرگی و جلادت این خاندان در منطقه و قطعه ای ارزشمند و نماینده ای شایسته از عمارات ایشان در حاشیۀ کویر ایران دانست.

جاذبه های بنا

سرای عامری ها دارای دو حیاط مستقل از هم برای دو بخش اندرونی و بیرونی است. حیاط روبازی به عنوان بهاربند نیز در این خانه وجود دارد. ویژگی شاخص این بنا، وسیع بودن هر دو حیاط و همین طور مجلل بودن فضاها و تزئینات این خانه است.

اتاق های این مجموعه نیز، دارای کیفیت فضایی و زیستی عالی، هستند و کوشش شده سطح مطلوبی از خدمات در این اتاق ها به مهمانان ،عرضه گردد.

حیاط بیرونی ابراهیم خلیل خان، نخستین فضایی است که مهمانان پس از پذیرش به آن وارد می شوند. در پیرامون این حیاط که در حدود 115 مترمربع مساحت دارد غرفه ها و فروشگاه هایی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این غرفه ها، نمازخانه ها، چای خانه و کافه تریا، آرایشگاه، و شیرینی پزیکه انواع شیرینی های سنتی محلی را ارائه می نماید، نیز در این حیاط قرار گرفته است.

واحدهای تجاری این حیاط به کاربری هایی از قبیل بانک و امور ارزی و عرضۀ صنایع دستی، شیرینی و خشکبار، فرش، بافته های کاشان، جواهرات، و موارد مشابه مناسب دیگری اختصاص خواهد یافت که علاوه بر تأمین نیازهای احتمالی مهمانان به معرفی و فروش محصولات کاشان نیز یاری کند و برای اهالی شهر و اداره کنندگان سرا نیز سودمند باشد.

رستوران

تالار آیینه که از زیباترین فضاهای مجموعه می باشد به رستوران تبدیل شده است. این فضا، به عنوان رستوران اصلی هتل، پتانسیل پذیرایی از میهمانان مقیم و غیر مقیم را با حفظ استانداردهای بین المللی داراست. منوی متنوع این رستوران شامل غذاهای اصیل شهر کاشان و ترکیبی از غذاهای بین المللی نام آشنا است که با بهره گیری از حرفه ای ترین سرآشپزها تهیه و طبخ می گردد.

حوض خانه های حیاط بیرونی و اندرونی که از مکان های عمومی سرای عامری است، برای گردهمآیی میهمانان، فضای مناسبی است و امکانات لازم برای پذیرایی را نیز داراست. این حوض خانه ها که هم در عرصه خصوصی و در عمومی مجموعه قرار گرفته است، مورد استفاده میهمانان ساکن و غیر ساکن هتل خواهد بود.

سالن کنفرانس و نگارخانه

سالن همایش های سرای عامری ها با ظرفیت 90 نفر، امکان برپایی مراسم های متفاوتی را دارد که با دسترسی مستقل از حیاط ورودی و کوچه برای استفاده مستقل از هتل بدون اخلال در آرامش میهمانان مقیم طراحی شده است. در سرسرای تالار نیز فضایی اختصاصی برای برگزاری نمایشگاه های هنری و گالری های متنوع فراهم شده است.

جهت مشاهده وب سایت سرای عامری ها اینجا کلیک کنید

iraniro.ir: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: لست سکند
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7329

به "سرای زیبای عامری ها، کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرای زیبای عامری ها، کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید