سودان، هشدار مخالفان درباره کوشش ها برای ضربه زدن به تظاهرات میلیونی امروز

به گزارش راه ساری، نیروهای اعلامیه آزادی و تغییر اعلام نمود که نیروهای رژیم سابق با توزیع تسلیحات در میان طرفداران خود کوشش دارند تظاهرات میلیونی امروز را به خشونت بکشانند.

سودان، هشدار مخالفان درباره کوشش ها برای ضربه زدن به تظاهرات میلیونی امروز

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری عربی 21، نیروهای اعلامیه آزادی و تغییر در سودان امروز پنجشنبه اظهار داشتند که عناصر رژیم سابق تسلیحاتی را در میان طرفداران خود توزیع نموده است تا از آن برای گلوله باران غیرنظامیان و نیروهای وفادار نظام در جریان تظاهرات استفاده نمایند. این موضوع چند ساعت قبل از شروع تظاهرات گسترده دولت در این کشور اعلام شد.

کمیته فعالیت های میدانی نیروهای آزادی و تغییر سودان با صدور بیانیه ای اظهار داشتند که هدف از توزیع این تسلیحات، ایجاد خشونت و تیراندازی به غیرنظامیان و نیروهای نظامی بیان شده است.

این بیانیه تاکید نمود که این توطئه کثیف برای ایجاد خشونت در سطح گسترده دنبال می گردد و قرار است این گروه ها تیراندازی به سوی غیرنظامیان و نیروهای نظامی را دنبال نمایند. این اقدام برای ایجاد خشونت در این کشور دنبال می گردد تا راستا سرکوب انقلاب مردمی و جلوگیری از رسیدن این انقلاب به اهداف مورد نظر آن که مورد تایید توده عمومی مردم است، هموار گردد.

کمیته مردمی، شورای نظامی انتقالی را مسئول کامل خشونت و کشتار و خونریزی سودانی ها دانست و در عین حال از مردم خواست تا در تظاهرات میلیونی ظهر امروز مشارکت داشته باشند.

دوشنبه گذشته هشت نفر از معترضان در شهر الأبیض واقع در کردفان شمالی به ضرب گلوله تک تیراندازان کشته شدند. معترضان در اعتراض به گرانی، کمبود نان و آب تظاهرات نموده بودند.

طبق گزارش وبگاه العربی الجدید ، دستگاه امنیت و اطلاعات ملی سودان نیز به دستگاه اطلاعات عمومی تغییر نام داد.

وزارت بهداشت سودان اظهار داشت که از 19 دسامبر 2018 تا کنون در جریان اعتراضات این کشور 184 نفر کشته شده اند.

تعویق دادگاه محاکمه عمر البشیر

نخستین جلسه محاکمه البشیر که قرار بود دیروز چهارشنبه برگزار گردد، به دو هفته بعد موکول شد. دادستانی سودان وی را به فساد، نگهداری ارزهای خارجی و کسب مال حرام و نامشروع متهم نموده است. تیمی متشکل از نیروهای مسلح، پلیس و دستگاه امنیتی با نظارت دادستانی در بازرسی خانه رئیس جمهوری پیشین سودان، هفت میلیون یورو، 350 هزار دلار و پنج میلیارد پوند سودان کشف کرد.

بر اساس این گزارش، مردم و احزاب سیاسی اجتماعی سودان، محاکمه علنی و شفاف البشیر را خواهان شده اند.

وی فروردین سال جاری در پی اعتراضات مردمی و ناآرامی هایی که به کشته و زخمی شدن شماری از معترضان انجامید، از قدرت برکنار شد. اعتراضات مردمی سودان از 19 دسامبر 2018 (28 آذر 97) به علت افزایش قیمت نان شروع شد، اما این اعتراضات به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواهان سرنگونی دولت البشیر شدند.

دولت البشیر انتها 22 فروردین ماه با دخالت ارتش این کشور سرنگون و پس از آن ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان قدرت را در دست گرفت. اما مردم سودان بار دیگر با اعتراض علیه شورای نظامیان خواهان کناره گیری آنان از قدرت و واگذاری آن به غیرنظامیان شدند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4076

به "سودان، هشدار مخالفان درباره کوشش ها برای ضربه زدن به تظاهرات میلیونی امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، هشدار مخالفان درباره کوشش ها برای ضربه زدن به تظاهرات میلیونی امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید