شرایط جدید ترخیص کالا از گمرک، شروع صدور ضمانتنامه های یکساله

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از صداوسیما، علی معقولی با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما درباره تسهیلات گمرک برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی برای واردات اضافه نمود: یکی از این مشکلات، کمبود نقدینگی است که برای برطرف این مشکل، برای همه واحدهای تولیدی و صنعتی، ضمانتنامه بانکی یکساله را قرار دادیم تا با پرداخت این ضمانتنامه، کالاهای خود را ترخیص نمایند.

شرایط جدید ترخیص کالا از گمرک، شروع صدور ضمانتنامه های یکساله

وی ادامه داد: برای کسانی که برای پرداخت ضمانتنامه های بانکی، مشکل داشتند راه چاره ترخیص درصدی کالا را در نظر گرفتیم که حدود 80 درصد کالا را بدون هیچ پرداختی ترخیص کردند و 20 درصد بقیه، زمانی که واحد اقتصادی آنها به فراوری و نقدینگی رسید، انجام می گردد.

معقولی گفت: درباره مشکل بانکی آنها هم با همکاری مراجع مربوط راه چاره هایی را پیدا کردیم که 70 تا 80 درصد کالاها را ترخیص می کنیم تا واحدهای فراوریی آنها با مشکل برنخورند. مدیرکل مرکز واردات گمرک کشور با بیان اینکه هدف ما این است که واحدهای صنعتی در بخش فراوری به مشکل برنخورند، اضافه کرد: در برخی موارد، واحدهای فراوریی صنعتی به استناد ماده 42 قانون گمرکی، کالا را با دستور رییس کل گمرک بدون پرداخت حقوق ورودی، ترخیص می نمایند و در فرصت مقرر، اسناد را ارائه و تشریفات آنها قطعی می گردد.

مدیرکل مرکز واردات گمرک درباره سوءاستفاده برخی از واردنمایندگان از انبارهای رسمی گمرک و ترخیص نکردن عمدی کالاها هم گفت: این موضوع به این شدت که مطرح شد، صحت ندارد اما برای آن، راه چاره پیدا کردیم و کالاهایی که در انبارهای گمرک هستند توسط سازمان های مربوط رصد می گردد ضمن اینکه سعی می کنیم مدت زمان مجاز نگهداری کالا در گمرک را کاهش دهیم و سرعت ترخیص را بیشتر کنیم.

وی اضافه کرد: بر اساس مصوبه جدید، علاوه بر دارو، تجهیزات پزشکی را نیز با حداقل اسناد از گمرک ترخیص می کنیم تا کشور در این زمینه مشکلی نداشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 24

به "شرایط جدید ترخیص کالا از گمرک، شروع صدور ضمانتنامه های یکساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط جدید ترخیص کالا از گمرک، شروع صدور ضمانتنامه های یکساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید