شماره جدید سینما و ادبیات منتشر شد

به گزارش راه ساری، هفتاد و پنجمین شماره مجله سینما و ادبیات ویژه سینمای فرانسه منتشر شد.

شماره جدید سینما و ادبیات منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، در معرفی این مجله عنوان شده است: این شماره از مجله سینما و ادبیات ویژه سینمای فرانسه و کارگردان موج نو آن فرانسوا تروفو است. چهارصد ضربه، ژول و ژیم، آخرین مترو و... از آثار مهم اوست که نزد مخاطبان ایرانی بسیار آشنا است. در این ویژه نامه نسبت سینمای تروفو با موج نو و همچنین فعالیت او به عنوان یک از مطرح ترین منتقدان کایه دو سینما آنالیز شده است.

مه 68 و سینما یکی دیگر از عنوان های این شماره مجله است. در ورودی این بخش نوشته شده: کوشش بر آن است که در این پرونده به جنبه های سینمایی و موارد کمتر شناخته شده این جنبش پرداخته گردد. تعامل کارگردان و فیلمنامه نویس در سینمای ایران چگونه شکل می گیرد؟ امروزه دیدگاه هایی وجود دارد که همیشه ضعف سینمای ایران را به فیلمنامه منتسب می نماید. کارگردان ها چگونه می توانند باعث تنزل یا ارتقای فیلمنامه در ساخت هنری یک فیلم شوند؟

ادبیات زنان؛ از دهه 70 تا دهه 90 در ایران چه مراحلی را طی نموده و چه دستاوردهایی داشته است. در این سال ها عنوان هایی چون ادبیات آشپزخانه ای، آپارتمانی و محافظه کار به این آثار اطلاق شده؛ اما در جهت پیموده شده ادبیات زنان کجا ادبیات ایران ایستاده است؟ نویسندگان زیادی در این پرونده نقش داشته اند.

امیرنادری از کارگردانانی است که همه مشتاقیم از او بدانیم. کارهایش را بیشتر ما دیده ایم، اما ناگفته های بسیاری از امیر نادری و سبک کارگردانی و سینمای او وجود دارد. گفت وگوی کایه دو سینما با امیر نادری در سال 2016 را از دست ندهید.

ژانر دادگاهی که یکی از محبوب ترین و دراماتیک ترین گونه های سینمایی است دست مایه یکی از پرونده های این شماره مجله قرار گرفته است. آیا سینمای ایران بعد از نزدیک به نیم قرن از پذیرش نسبی ساخت موسیقی متن اختصاصی برای یک فیلم، هویت مستقلی برای این تألیف قائل شده است؛ موضوع موسیقی فیلم در سینمای ایران را دنبال کنید.

سینما و ادبیات مطالب دیگری هم در این شماره دارد؛ از جمله مطلب احمد اخوت در خصوص دلبستگی های آرشیوی و دو نامه منتشرنشده؛ یکی از ابوالحسنن نجفی به صالح حسینی و دیگری نامه ای از غلامحسین ساعدی به بدری لنکرانی.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5506

به "شماره جدید سینما و ادبیات منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شماره جدید سینما و ادبیات منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید