عصاره های گیاهی موثر برای درمان دیابت معرفی گشت

به گزارش راه ساری، محققان با انجام پژوهشی بررسی بیوشیمیایی وملکولی اثرات عصاره های برخی از گیاهان دارویی در درمان دیابت نوع دوم را انجام و در نهایت عصاره های گیاهی موثر در درمان این بیماری را معرفی کردند.

عصاره های گیاهی موثر برای درمان دیابت معرفی گشت

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آمار مبتلایان به بیماری دیابت فرایندی صعودی را در دنیا تجربه می کند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس دستیابی بیماران به روش های درمانی ارزان قیمت همراه با کمترین عوارض در اولویت های تحقیقاتی این حوزه قرار گرفته است. از سویی در این زمینه مکتب پزشکی سنتی در ایران اطلاعات و یافته های گرانقدری را در زمینه دیابت ارائه داده است.

به همین دلیل محققان طرحی با عنوان بررسی بیوشیمیایی و ملکولی اثرات عصاره های برخی از گیاهان دارویی در درمان دیابت نوع 2 به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ارائه دادند که برای حمایت تایید شد.

در این تحقیق ارائه شواهد و مدارک علمی معتبر برای تایید گیاهان دارویی، به ویژه برخی از گیاهان دارویی ایران که طب سنتی آن ها را پیشنهاد می کند، بررسی شد. فراهم کردن بستری امن و مطمئن برای بهره گیری از این گیاهان دارویی کم هزینه و با حداقل عوارض جانبی هدف از انجام این تحقیق بود.

در این مطالعه از رت های دیابتی القا شده با داروی آلوکسان منوهیدرات استفاده شد.

رت ها با عصاره های بدست آمده از گیاهان و مواد موثره ویژه هر گیاه تیمار شدند و پس از آن با انجام مطالعات بیوشیمیایی انجام شد و در نهایت برخی گیاهان دارویی موثر در درمان دیابت معرفی شدند.

این پژوهش برای تهیه کیت های تشخیصی دیابت و تهیه داروهای گیاهی ضد دیابت کاربرد دارد.

همچنین هدف دیگر از انجام این طرح بررسی و مطالعه علمی گیاهان دارویی موثر در درمان دیابت نوع 2 از جهات بیوشیمیایی و ملکولی، به صورتin vitro و in vivo است. در این رابطه، با فراهم کردن پشتوانه علمی معتبر، عصاره های گیاهی موثر در درمان دیابت معرفی می شوند تا برای تهیه داروهای گیاهی که نسبت به داروهای شیمیایی رایج در درمان دیابت اثرات جانبی کمتری دارند و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند، به کار فرایند.

انتهای پیام/

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8966

به "عصاره های گیاهی موثر برای درمان دیابت معرفی گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصاره های گیاهی موثر برای درمان دیابت معرفی گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید