علت تعریق زیاد بعد از نوشیدن آب

به گزارش راه ساری، مجله سلامت/ کم آبی و تعریق ارتباط زیادی باهم دارند. برای پشگیری از کم آبی بدن، باید مطمئن شوید که به میزان کافی آب می نوشید. اما ممکن است در نتیجه نوشیدن آب فراوان، ببینید که بیشتر از حد معمول هم عرق می ریزید.

علت تعریق زیاد بعد از نوشیدن آب

به طور متوسط، ده درصد از آبی که بدن روزانه دفع می کند، بصورت عرق است. حتی اگر به طور مرتب هم ورزش نکنید، بدن شما در زمان های مختلف روز به تعریق ادامه می دهد تا از فوایدش بهره مند شوید.

عرق کردن، به پوست تان یاری می کند فعال بماند، خلل و فرج را تمیز می کند، یاری می کند دمای بدن تان پایین بماند و با دفع سموم از بدن از بیمارشدن تان پیشگیری می کند. اما اگر مراقب نباشید، کم آبی می تواند با تعریق ارتباط داشته باشد.

کم آبی بدن چگونه بر تعریق اثر می گذارد

بدن شما باید مرتبا عرق کند تا سالم بمانید. و برای عرق کردن هم به آب احتیاج دارد. عرق از حدودا 95درصد آب تشکیل شده، بنابراین اگر به اندازه کافی آب دریافت نکنید این احتمال وجود دارد که با عوارض ناخوشایندی روبرو شوید.

وقتی دمای بدن تان بالا می رود، یا ورزش می کنید، بدن تان احتیاج به عرق کردن دارد تا مانع از دمای بیش از حدش گردد. البته برای عرق کردن هم ضروری است که آب کافی داشته باشید.

اما اگر بدن تان کمبود آب داشته باشد، نمی تواند عرق کند و خطر گرمازدگی یا غش دراثر گرما وجود دارد. هر دو این ها می توانند موجب شوند احساس ضعف کنید و از حال بروید. بنابراین حفظ آب مورد احتیاج بدن، مستقیما روی تعریق اثر گذاشته و توانایی بدن تان برای خنک کردن خودش را معین می کند.

آب رسانی مناسب

برای جلوگیری از دردسر ناشی از ناتوانی بدن برای فراوری عرق، مهم است که پیش از تمرین و همین طور حین و بعد از آن آب کافی به بدن برسانید.

حدود دو تا سه ساعت پیش از تمرین، باید آغاز به نوشیدن آب کنید تا برای ورزش کردن آماده شوید. این آب، بعدا برای فراوری عرق هنگام تمرین مصرف شده و دمای درونی بدن تان را کاهش می دهد.

زمانی که ورزش را آغاز می کنید، باید هر ده تا 15 دقیقه، حدود 10 میلی گرم آب خنک بنوشید. این کار به شما یاری می کند به فراوری عرق در طول ورزش ادامه دهید. و بعد از ورزش هم باید به نوشیدن آب ادامه دهید تا بدن تان بتواند بعد از تبدیل حجم زیادی از آب بدن به عرق، دوباره به خودش آب رسانی کند.

عمل تعریق، ارتباط بسیار تنگاتنگی با میزان آب بدن دارد. شما باید هرآبی را که با تعریق از دست داده اید جایگزین کنید تا بدن تان دچار کم آبی نگردد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، احتمال زیادی وجود دارد که دمای بدن تان به اندازه خطرناکی بالا برود. در نتیجه، بدن تان را در ریسک فروپاشی یا اختلال در عملکرد طبیعی اش قرار می دهید.

به اندازه کافی آب بنوشید تا مطمئن شوید می توانید به اندازه احتیاج روزانه تان عرق کنید. و اگر فهمیدید آب کافی نوشیده اید اما همچنان با مشکلاتی روبرو هستید، با پزشک مشورت کنید تا احتمال داشتن یک مشکل جدی تر را آنالیز کند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10834

به "علت تعریق زیاد بعد از نوشیدن آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تعریق زیاد بعد از نوشیدن آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید