قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی یک قانون طلایی است

به گزارش راه ساری، نشست تشریح قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی کشور با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی، معاونان صنایع دستی استان ها و فعالان و هنرمندان این حوزه برگزار گردید.

قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی یک قانون طلایی است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در این مراسم گفت: در حوزه قانونگذاری، قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی که یک قانون مهم به شمار می رود و ظرفیت های بی پایانی دارد.

او ادامه داد: هدف از تشکیل این جلسه، معرفی و آشنایی هنرمندان، فعالان و معاونان صنایع دستی استانها با این قانون مهم است، ما در نهایت این جلسه می خواهیم به این نتیجه برسیم که چگونه باید از ظرفیت بسیار بالای این قانون استفاده کنیم.

محمودیان اضافه نمود: بلافاصله پس از ابلاغ قانون، وظیفه نویسی ما برای دستگاه های مختلف و ارگانهای مرتبط با این قانون شروع شد.

معاون صنایع دستی اضافه نمود: ما فرش را از خانواده صنایع دستی جدا نمی دانیم، در زمانی که شهر تبریز را به عنوان شهر جهانی فرش مطرح کردیم مرکز ملی فرش هیچ حضوری در این مورد نداشت و ما به وظیفه ملی خود عمل کردیم، ما نگاه جامع و پشتیبانی نگر به همه حوزه های صنایع دستی داریم.

او توضیح داد: پس از سالهای بسیار زیاد اولین قانون تاثیرگذار در حوزه صنایع دستی به تصویب رسیده و نقطه عطف خانواده صنایع دستی است، بخش خصوصی قطعا بازوی اجرایی این قانون خواهند بود، سرمایه قانون صنایع دستی بخش خصوصی هستند و تمام این فعالیت ها برای بخش خصوصی و پشتیبانی از این فعالان انجام شده است.

محمودیان ادامه داد: از دستگاه هایی که در این جهت ما را همراهی کردند تقدیر می کنیم، مدل های اجرایی برای اجرای قوانین تهیه شده و به استانها ارسال شده است که این مدل ها با نظر و همراهی بخش خصوصی به نتیجه می رسد.

معاون صنایع دستی اظهار کرد: جلسه بعدی ما جلسه تشریح اساسنامه صندوق حفظ و احیاء خواهد بود، جلسه بعدی هم در خصوص آیین نامه ها خواهد بود تا بتوانیم از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم، ما با قدرت در راستای اجرای این قانون که قانون طلایی صنایع دستی است باید حرکت کنیم.

او اضافه نمود: معاونت گردشگری آمادگی دارد تا مسائل و مسائل مرتبط با این قانون و موانعی که با دستگاه ها و سازمانها وجود دارد را آنالیز و مرتفع کنیم.

فریدون میرزالو مدیرکل حمایت از فراوری صنایع دستی در این مراسم با اشاره به پیشینه قانون حمایت از هنرمندان و فعالان این حوزه، گفت: این قانون به صورت یک طرح اولیه در 15 بند در مجلس نهم ارائه شد، در نهایت طرح در سال 96 به صورت قانون تصویب و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

او توضیح داد: در ماده یک این قانون تعریف صنایع دستی به صورت یک بند مجزا آمده و کوشش شد که این بند به صورت جامع نوشته گردد تا جامعیت لازم را داشته باشد، همچنین در تبصره یک این قانون آمده است که اگر موردی از قلم افتاده باشد، امکان اضافه نمودن آن وجود دارد.

میرزالو اضافه نمود: در ماده دو تاکید شده است که دولت مکلف شده است بیمه تامین اجتماعی هنرمندان صنایع دستی را تقبل کند، در ماده 3 موضوع مجوزهای تاسیس و اجازه فعالیت کارگاه ها و خانه های صنایع دستی مطرح شده و در این حوزه اختیاراتی به سازمان میراث فرهنگی داده شده است.

همچنین در این نشست نقی زاده محجوب و مرتضی شکوهی معاونان سابق امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مواردی را در رابطه با روند تصویب این قانون مطرح کردند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4875

به "قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی یک قانون طلایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی یک قانون طلایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید