قطار سریع السیر اصفهان به ریل اجرا باز می گردد

به گزارش راه ساری، نفیسه زمانی نژاد- اصفهان-خبرنگار:اجرای طرح قطار سریع السیر اصفهان- قم- تهران با 422 کیلومتر خط ریلی یکی از پروژه های مهم استان اصفهان است که اخیرا با تاخیر چند ماهه روبه رو بوده است، اکنون بنا به گفته حجت الله غلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، با انجام اقداماتی موانع اجرای پروژه رفع شده و به زودی شاهد از سرگیری آن خواهیم بود.

قطار سریع السیر اصفهان به ریل اجرا باز می گردد
  • نخستین قطار پرسرعت کشور

پروژه جدید قطار سریع السیر ایران که اخیرا در جهت تهران- قم- اصفهان کلیدخورده، به عنوان نخستین و بزرگ ترین طرح قطار پرسرعت کشور به طول 410 کیلومتر درنظر گرفته شده است. این جهت ریلی نخستین تجربه کشور در دستیابی به فناوری روز دنیا در حمل ونقل ریلی سریع السیر است و باتکمیل شدن آن و تحقق سرعت 300 کیلومتر بر ساعت، زمان سفر از پایتخت تا اصفهان به یک ساعت و 45 دقیقه می رسد.

این پروژه در قالب 22 ست قطار 8واگنی طراحی شده و شامل دو قطعه تهران- قم به طول 165 کیلومتر و قم- اصفهان به طول 245 کیلومتر است که قادر به جابه جایی نزدیک به 16 میلیون مسافر در سال خواهد بود، چراکه زمان سفر با قطار سریع السیر از تهران تا اصفهان و بالعکس حدود 2 ساعت طول می کشد و این در حالی است که زمان سفر جاده ای حدود 6 ساعت است. این قطار در طول جهت از شهرهای قم، دلیجان و میمه نیز عبور خواهد کرد.

قطار سریع السیر پروژه ای است که به اذعان استاندار اصفهان شریان حیاتی برای پایتخت است و بنا به گفته اخیر اسحاق دنیاگیری، معاون اول رئیس جمهوری، این پروژه باید به عنوان پروژه ای ملی هرچه سریع تر مشخص تکلیف شود. معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به مدت زمان طولانی سپری شده از زمان تصویب طرح و نیز پیشرفت فیزیکی اندک این پروژه، بر لزوم بررسی دقیق ابعاد فنی، مالی و اجرایی این طرح و مشخص تکلیف آن تاکید می کند و می افزاید: اهمیت این پروژه به عنوان پروژه ای ملی مطرح است و از وزارت راه و شهرسازی خواستیم در اسرع وقت همه جوانب این پروژه را مورد بررسی قرار دهد و گزارشی جامع در زمینه میزان سرمایه گذاری مورد نیاز، نحوه تأمین مالی، نحوه بازپرداخت تسهیلات و برنامه زمان بندی اجرای طرح به سازمان برنامه و بودجه ارائه دهد تا این سازمان تصمیم گیری نهایی را در خصوص نحوه اجرا و تخصیص اعتبار مورد نیاز انجام دهد.

  • تاخیر در اجرای طرح قطار سریع السیر

گفتنی است که طرح قطار سریع السیر تهران-قم- اصفهان برای نخستین بار حدود 40 سال پیش کلید خورد اما نیمه کاره ماند. بعد از مدت ها در سال 82 احداث این جهت ریلی پرسرعت مطرح شد و در سال 86 با مشخص جهت حرکت قطار، این طرح روندی جدی تر به خود گرفت که مسئولان کشوری و استانی اجرای آن را پیگیر شدند و قرار بر این بود که این طرح در سال 89 تکمیل شود اما بار دیگر به دلایلی به تعویق افتاد و سرانجام پس از بازنگری پروژه مورد نظر کلنگ این پروژه یک بار دیگر در سال 93 توسط رئیس جمهوری به زمین زده شد.

آنچه درشرایط فعلی مورد توجه است، این است که هر چند دولتمردان همواره از این پروژه به عنوان اولویت فعالیت های خود نام می برند، اما نتیجه ای که انتظار می رفت هنوز محقق نشده، به طوری که معاون اول رئیس جمهوری 12 تیر سال گذشته در جمع نمایندگان اصفهان در مجلس احداث و راه اندازی قطار سریع السیر تهران - اصفهان را جزو طرح های اولویت دار کشور ارزیابی کرد و گفت: 2 میلیارد و 600 میلیون دلار منابع لازم این طرح از طریق فاینانس تهیه شده است و این طرح با رعایت ضوابط مهندسی در دولت دوازدهم تکمیل خواهد شد. با این حال شاهد آن بودیم که عملیات اجرایی این طرح به دلیل تغییرات مدیریتی متوقف شد.

  • برطرف موانع

دراین زمینه حجت الله غلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با اشاره به برطرف موانع پروژه قطار سریع السیر بیان می کند: سعی ما بر بهره برداری از پروژه در مدت زمان مشخص شده است. به گفته این مسئول براساس برنامه ریزی های اجرا شده، مدت اجرای این طرح 4 سال خواهد بود و عملیات اجرایی آن در محدوده اصفهان توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) صورت خواهد گرفت. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان تصریح می کند: طرح قطار سریع السیر اصفهان - قم - تهران با اعتبار 13 میلیارد و 600 میلیون یوآن (واحد پول چین) فاینانس شده است و هدف از این طرح کاهش زمان سفر از اصفهان به تهران، ایمنی و سهولت و رفاه مردم و جلوگیری و کاهش حوادث جاده ای است.

وی می افزاید: این قطار ظرفیت جابه جایی سالانه 16 میلیون مسافر را خواهد داشت و برای آن 4 ایستگاه در شهرهای اصفهان، قم، تهران و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) پیش بینی شده است. غلامی اظهار می کند: علت تاخیر چند ماهه در اجرای پروژه، تغییر در دستگاه اجرایی بود، اینگونه که پروژه قرار بود توسط شرکت زیرساخت انجام شود اما بعد از مدت زمانی تصمیم گرفته شد که پروژه از شرکت زیرساخت گرفته و در اختیار راه آهن قرار گیرد. برای همین اتفاق ساده که باید قراردادها از شرکت زیرساخت به شرکت راه آهن منتقل شود، حداقل6 ماه زمان تلف شد و این فرایند انجام امور را به تأخیر انداخت. اما بحث قابل توجه این است که دوباره تصمیم گرفته شده که پروژه به شرکت زیرساخت بازگردانده شود.

وی توضیح می دهد: با این روال درحالی که طرف چینی، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران را برای پرداخت اعتباراتی که از طریق فاینانس تأمین شده بود می شناخت، با تغییراتی که در مدیریت طرح ایجاد شد، هزینه کردن برای این پروژه با موانعی روبه رو شد. وی می گوید: خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفت و معرفی شرکت زیرساخت از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان مدیر پروژه مذکور، مسائل برطرف شد و قرار بر تداوم طرح است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان بیان می کند: 4 کارگاه برای عملیات اجرایی این طرح در محدوده اصفهان در نظر گرفته شده که فعلا 2 کارگاه در حال فعالیتند. با فعالیت بیشتر این 2 کارگاه و با فعال شدن 2 کارگاه دیگر، اجرای طرح ادامه خواهد یافت. وی هفته آینده را زمان برگزاری جلسه هماهنگی عنوان می کند و یادآور می شود: پروژه قطار سریع السیر فاینانس است و باید در طول 4 سال به انجام برسد ولی از آنجا که یک سال هم زمان برای بهره برداری لازم است، این طرح نهایتا باید در مدت 5 سال تکمیل شود.

  • پیگیری جدی برای تکمیل پروژه

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی درباره تعلل وزارت راه و شهرسازی در اجرا و تکمیل پروژه قطار سریع السیر اصفهان تهران بیان می کند: این پروژه به عنوان یک پروژه بسیار خوب برای تردد در جهت اصفهان و تهران لازم است و تا به امروز چندین بار کلنگ آن به زمین خورده است اما در برطرف موانع آن اراده ای وجود ندارد. متأسفانه کار جدی و اقدامات لازم برای برطرف کردن مسائل و موانع این پروژه صورت نگرفته است. وی خاطرنشان می کند: همت و پیگیری لازم در راستای تکمیل این طرح وجود ندارد و اختصاص وام به این پروژه نیز از الزامات دیگری است که باید اجرا شود.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4313

به "قطار سریع السیر اصفهان به ریل اجرا باز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطار سریع السیر اصفهان به ریل اجرا باز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید