ماجرای گم شدن فسیل 20میلیون ساله و پیدا شدن دوباره آن!

به گزارش راه ساری، کشف فسیل 20 میلیون ساله | Discover 20 Million Years Fossil

به تازگی در صدر خبرهای باستان شناسی جهان، تیتری قرار گرفته است که بسیار جالب توجه می باشد. این تیتر بیانگر این است که به تازگی کشف فسیل 20 میلیون ساله در نایروبی که در یک موزه قرار گرفته بوده است، روی داده است! در واقع این فسیل قبل ها کشف شده بوده است اما، در قسمت انبار این موزه گویا قرار گرفته بوده است و کسی از آن خبری نداشته است. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، خبر کشف فسیل 20 میلیون ساله را مورد بررسی و بحث قرار دهیم.

ماجرای گم شدن فسیل 20میلیون ساله و پیدا شدن دوباره آن!

همه چیز درباره کشف فسیل 20 میلیون ساله

در مشروح خبر کشف فسیل 20 میلیون ساله آمده است که در بررسی ها معین شده است، این فسیل متعلق به یک حیوان درنده بسیار بزرگ بوده است و در انبار موزه ای در کشور نایروبی کشف شده است. این استخوان های کشف شده که متعلق به یک گونه تازه کشف شده بودند، در واقع به تازگی کشف نشده بوده اند بلکه نزدیک به 20 سال پیش این استخوان ها به موزه ای در نایروبی فرستاده شده بوده است و دیگر مورد بررسی قرار نگرفته بوده! در واقع این استخوان ها تحت شرایطی 20 سال در نایروبی خاک می خورده اند که هم کشف شده بوده اند و هم 20 میلیون سال سن داشته اند.

داستان این که چگونه این استخوان ها مجددا کشف شدند اینگونه است که یک محقق فرانسوی به نام متیو بورتس در حالی که مشغول به بررسی یک مجموعه خاص در این موزه بوده است، متوجه این استخوان ها می شود و پس از بررسی ها متوجه می شود که با یک کشف بسیار بزرگ روبرو شده است. او از سال 2013 مشغول بررسی این استخوان ها بوده است. در سال 2017 در حالی که بورتس در حال بررسی این استخوان ها به همراه دستیارش بود، موضوع این استخوان ها رسانه ای شد و دیگر محققان هم به این پروژه اضافه شدند.

معینات جانور کشف شده 20 میلیون ساله

محققان پس از کشف فسیل 20 میلیون ساله آن هم برای بار دوم، استخوان ها و باقی مانده های این حیوان را مورد بررسی و آزمایش های فوق پیشرفته ای قرار دادند. پس از آزمایش های فراوان آنان معین شد که، این گونه را سیمباکوبوا کوتوکافریکا می نامند. این واژه در زبان سواحلی به معنی شیر بزرگ آفریقایی است، حدود 20 میلیون سال پیش در شرق آفریقا می زیسته است.

این موجودات که از لحاظ جثه و اندام هم بسیار درشت بوده اند، از خانواده کفتار دندانان هستند که البته نیز منقرض شده اند. اما از نگاه دانشمندان کشف این فسیل اهمیت های دیگری دارد. در واقع آنان به این شکل به ماجرا نگاه می کنند که کشف این فسیل می تواند به درک سرنوشت این گونه از جانوران کمک شایانی کند.

به گزارش نشریه نشنال جئوگرافیک کفتار دندانان که به خاطر شباهت دندان هایشان به کفتارهای امروزی نام گذاری شده اند اما ربطی به آنها ندارند. با کشف فسیل 20 میلیون ساله کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که این نوع از حیوانات برای بیش از 20 میلیون سال قبل تر به عنوان درندگان برتر زمین می زیسته اند.

متیو بورتس که بالاتر از او سخن گفتیم، در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفت: سیمباکوبوا با توجه به دندان های بسیار بزرگ و بزرگش بزرگش در واقع نوعی ابر درنده با جثه ای بسیار بزرگ تر از شیرهای امروزی محسوب می شده است. دانشمندان درباره فسیل های این حیوان کهنسال می گویند که سیمباکوبوا احتمالا از خرس های قطبی هم بسیار بزرگ تر بوده است.

متیو بورتس در سال 2013 میلادی مشغول تحقیق در موزه ملی نایروبی بود که خواستار بررسی محتویات مجموعه ای تحت عنوان کفتارها شد. آرواره ها، دندان ها و سایر استخوان های فسیل شده این موجود بعد از یک حفاری در غرب نایروبی در دهه 1970 میلادی در انباری موزه، قرار گرفته شده بوده است. در حال حاضر نیز، نتیجه یافته های آن ها در نشریه دیرینه شناسی مهره داران منتشر شده است.

برای اطلاع از مشروح خبر کشف فسیل 20 میلیون ساله در نایروبی به سایت نشنال جئوگرافیک مراجعه فرمایید.

nationalgeographic.com

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: الی گشت
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8699

به "ماجرای گم شدن فسیل 20میلیون ساله و پیدا شدن دوباره آن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای گم شدن فسیل 20میلیون ساله و پیدا شدن دوباره آن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید