ماژول فضایی گمشده پس از 50 سال با اطلاعات رادار پیدا شد

به گزارش راه ساری، محققان انگلیسی با یاری اطلاعات رادار تصور می نمایند ماژولی را یافته اند که 50 سال قبل در ماه رها و گم شد و هیچ اثری از آن نبود.

ماژول فضایی گمشده پس از 50 سال با اطلاعات رادار پیدا شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، گروهی از ستاره شناسان انگلیسی معتقدند یک ماژول متعلق به مأموریت آپولو 10 ناسا را دوباره رصد نموده اند. حدود 50 سال قبل فضانوردان حاضر در این مأموریت ماژول مذکور را در ماه رها کردند.

این ماژول ماه یکی از جالب ترین بقایای فرود در ماه است و دانشمندان در پی بازیابی آن هستند.

در سال 1969 میلادی تام استافورد یکی از فضانوردان مأموریت آپولو 10 به مقر فرماندهی مأموریت خبر داد که دو تن از فضانوردان ماژول مذکور را از ماژول فرماندهی آزاد کردند اما پس از آن قادر به رؤیت ابزار فضایی نشدند.

استافورد گفت: ما نمی دانستیم کاوشگر به کدام سمت رفت. فقط پس از رها شدن به سمت خورشید حرکت کرد.

این ماژول با عرض 4 متر Snoopy لقب گرفته بود و دانشمندان تصور می کردند برای همواره گم شده است. به هرحال نیک هاوز یکی از ستاره شناسان بنیاد رویال ستاره شناسی همراه کارشناسان، دانشمندان و فضانوردان برنامه آپولو چند سال صرف جستجو برای این ماژول کردند.

او در این باره می گوید: فاصله تقریبی ماژول در مدار آن 940 میلیون کیلومتر است. اگر شیء با عرض 4 متر را جستجو کنید که آخرین اطلاعات آن مربوط به 50 سال قبل باشد، کار کمی مشکل می گردد.

به گفته هاوز ستاره شناسان با یاری اطلاعات رادار یک شیء عجیب را رصد نموده اند که به نظر می رسد اندازه های آن با ماژول مطابقت دارد.هاوز معتقد است فردی با دانش کافی می تواند این شیء را به زمین برگرداند.

او در این باره می افزاید: ما 99 درصد مطمئن هستیم که این ماژول را یافته ایم. بازیابی یک ماژول ماه واقعاً جالب است. من واقعاً امیدوارم کسی مانند الون ماسک ابزاری برای بازیابی این شیء و بازگرداندن آن به زمین بسازد.

تمام تجهیزات دیگر مأموریت آپولو برای آزمایش های لرزه نگاری استفاده و سوزانده شد یا هنگام رها سازی در اتمسفر زمین سوخت.

به هرحال باید در نظر داشت که حتی قدرتمندترین تلسکوپ ها نیز نمی توانند شیء چنان کوچکی را رصد نمایند. تنها راه تأیید این یافته سفر به ماه و آنالیز آن از نزدیک است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2502

به "ماژول فضایی گمشده پس از 50 سال با اطلاعات رادار پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماژول فضایی گمشده پس از 50 سال با اطلاعات رادار پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید