مجالی برای تجلی اراده های آهنین دم افطار؛ مثل ماه!

به گزارش راه ساری، برنامه تلویزیونی مثل ماه با دعوت از سجاد سالاروند، قهرمانی معلول و پیروز به باورهای قدیمی و ناامیدکننده در خصوص زندگی تاریک معلولان خط بطلان کشیده است.

مجالی برای تجلی اراده های آهنین دم افطار؛ مثل ماه!

گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران: عباس اسماعیل گل

ویژه برنامه پیش از افطار شبکه سه همچون سالهای گذشته به جای سلبریتی ها و چهره های معروف به سراغ قهرمانانی رفته که شناساندن و شناختن آنها و اراده های آهنین شان به جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

معلولیت واژه ای آشنا اما غیر قابل لمس است که محدودیت و ناتوانی را در ذهن انسان ها تداعی می کند. معلولیتی که باعث می شود افراد به دلیل فقدان یکی از ملزمات زندگی متعارف اجتماعی، با روندی متفاوت در زندگی شخصی و اجتماعی خود روبرو شوند. این فقدان های جسمانی و روانی گاهی چنان بر تن و اندیشه شخص معلول تنیده می شود که او را از هرگونه کنش انسانی باز می دارد و گوشه نشینی در عزلت خود را به تمام جلوه ها و اشتیاقات زندگی ترجیح می دهد.

برنامه تلویزیونی مثل ماه با دعوت از سجاد سالاروند، قهرمانی معلول و پیروز به باورهای قدیمی و ناامیدکننده در خصوص زندگی تاریک معلولان خط بطلان کشیده است چراکه در جهانی معاصر و مدرن امروز که انسان در حجم بزرگی از مسائل و معضلات زندگی ماشینی غرق شده است دیگر معلولیت تنها به معنای نقص عضو یا اختلالات فیزیکی نمی نباشد بلکه برخی کمبودها و نابسامانی های اجتماعی گاهی چنان انسان را در چنگال خود محبوس می دارند که انسان در قفسی از محدودیت ها و ناتوانی ها اسیر می شود.

همه ما در اطراف خود معلولانی را دیده ایم که با حصارکشی به دور خود و انتخاب تنهایی از هر گونه تعاملات و ارتباطات اجتماعی خود را محروم کرده اند و قادر نبوده اند با وجود اسارت در چنگال مسائل، قدمی هر چند کوتاه برای بهبود شرایط خود بردارند.

سجاد سالاروند خطه لرستان که در مثل ماه حاضر شد یکی از معدود معلولانی است که پس از روبرو با نقص عضو خود و از دست دادن هر دو پای خود در یک سانحه رانندگی توانست با اراده فولادین خود زنجیره های محدودیت و نا امیدی را در هم شکند و با تکیه بر توانایی های فردی خود پله های پیروزیت را با سرعت طی کند.

سجاد سلاروند با حضور در برنامه مثل ماه اظهار کرد: با وجود معلولیت خود توانسته است با انتخاب ورزشی فوق حرفه ای همچون کوهنوردی و سنگ نوردی جسم و روح خراش خورده خود را صیقل دهد و عناوینی همچون قوی ترین دونده مردان ایران و سومین کوهنورد فوق حرفه ای جهان را از آن خود کند. همچنین معتقد است که این تصادف، راستا زندگی او را به جذاب ترین و زیباترین راستا هدایت کرده و همین امر منجر به تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در او شده است.

سالاروند با بیان اینکه قبل از این سانحه هم ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کرده است، گفت: در حال حاضر کسب عنوان اولین کوهنورد فوق حرفه ای در جهان یکی از اهداف و آرزوهای مهمی است که در برنامه خود دارد.

این قهرمان ورزشی که در همان صحنه حادثه متوجه قطعی هر دوپای خود شده بود، ادامه داد: تا زمان رسیدن نیروهای امدادی به تنهایی توانستم با کمربند و کش هر دو پای خود را برای جلوگیری از خونریزی ببندم و در آن لحظه متوجه شدم که انسان تنها با اتکا و باور به خود و ایمان به قدرت خداوند است که می تواند مسائل را از پیش روی خود بردارد.

سالاروند مصداق بارزی برای نمایش اراده و قدرت خداوند است که هر انسانی می تواند با توکل بر امید و رحمت خداوند حتی با وجود نقص و محدودیت به جایگاهی رفیع دست پیدا کند و جهان دو بخشی سالم سالار و معلول ساز امروز را بی معنا سازد.

برنامه تلویزیونی مثل ماه با اجرای رسالت بوذری در شب های ماه مبارک رمضان یکی از برنامه های پیروز صدا و سیما در نمایش زندگی و تجربیات زندگی انسان های عادی اما قهرمان است که دریچه ای از زوایای فراموش شده زندگی در جهان امروز را آشکار ساخته است و قصه اراده های آهنین را روایت می کند.

مثل ماه با دعوت از سجاد سالاروند، قهرمان کوهنوردی کشور این امید را به معلولان کشور تزریق کرد که معلولیت خاتمه زندگی نیست و این نقص عضو و محدودیت می تواند موهبت و رحمت الهی برای بندگان خداوند باشد تا بتوانند این نقص را با شکوفایی سایر توانایی های ناشناخته خود جبران کنند.

صدا و سیما با ساخت برنامه هایی همچون مثل ماه قادر خواهد بود تا بسیاری از انسان های گرفتار در چرخ دنده های زندگی ماشینی امروز که انسان را به اسارت خود درآورده است و او را محدود به قید و شرط و تاکید بر برخی از توانایی های فردی کرده است، بیرون کشد و نمایی از حق زندگی، شکوفایی و شادی در جهان امروز را برای انسان آشکار سازد.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9266

به "مجالی برای تجلی اراده های آهنین دم افطار؛ مثل ماه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجالی برای تجلی اراده های آهنین دم افطار؛ مثل ماه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید