مدیر کل آژانس: دسترسی به دو سایت در ایران باید زود حل شود، اگر هیچ همکاری از سوی ایران صورت نگیرد، بد می شود

به گزارش راه ساری، آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأکید برای دسترسی به سایت های ایران و دریافت اطلاعات درباره فعالیت های هسته ای این کشور عقب نخواهد نشست.

مدیر کل آژانس: دسترسی به دو سایت در ایران باید زود حل شود، اگر هیچ همکاری از سوی ایران صورت نگیرد، بد می شود

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته مسئله دسترسی به دو سایت در ایران باید زود حل شود.

به گزارش فارس، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه ای که چهارشنبه منتشر شده خواستار حل و فصل سریع مسئله دسترسی به دوسایت هسته ای در ایران شد.

گروسی در مصاحبه ای با روزنامه وال استریت ژورنال در وین گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأکید برای دسترسی به سایت های ایران و دریافت اطلاعات درباره فعالیت های هسته ای این کشور عقب نخواهد نشست.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشته گروسی از زمان تصاحب سمت مدیر کلی آژانس، این نهاد بین المللی را به سمت تشدید تنش ها با ایران پیش برده است.

این روزنامه نوشته گروسی در مصاحبه ای روز چهارشنبه تأکید کرده که عقب نشینی نخواهد کرد و گفته چنانچه ایران تا انتها ماه جاری میلادی دسترسی به دو سایت خودش را اعطا نکند بد می شود.

وال استریت ژورنال نوشته مقام های آمریکایی از مدیر کل آژانس خواسته اند درباره مسئله دسترسی به سایت ها مقابل ایران سهل انگاری نکند. برخی دیپلمات ها گفته اند فشارهایی روی آژانس اتمی اعمال شده تا انتها ماه جولای گزارش جدیدی در این خصوص منتشر کند. گروسی گفته که ضرب الاجلی وجود ندارد اما اگر تا انتها جولای هیچ همکاری از سوی ایران صورت نگیرد، بد می شود.

گروسی در گزارشی ماه ژانویه ایران را به عدم اعطای دسترسی به دو سایت و عدم توضیح درباره فعالیت های هسته ای خودش در گذشته متهم کرد. او خواستار توضیح ایران درباره این مسائل شد.

مقام های آمریکایی از گروسی خواسته اند اطلاعات جدید درباره همکاری ایران در این زمینه ها را در اختیار آنها قرار دهند. چنین اطلاعاتی به واشنگتن اجازه خواهد داد پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهد. این اقدام به احتمال قریب به یقین با مخالفت چین و روسیه روبرو خواهد شد.

دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از اقدامات گروسی در زمینه پرونده هسته ای ایران تمجید کرده است. واشنگتن که در سال 2018 از برجام خارج شد در سال جاری بودجه بیشتری را برای کمک به آژانس انرژی اتمی اختصاص داده

وی گفت: من روی اینکه مطلقاً لازم است این مسئله را خیلی زود حل کنیم تأکید کردم. این، مسئله کنار گذاشته نمی شود.

مدیر کل آژانس اتمی درباره برخی هشدارها مبنی بر اینکه انجام اقدامات شتابزده می تواند به نابودی برجام منجر شود گفت: لازم است از برداشتن گام های بی پروا و عجولانه خودداری کنیم.

بالی: سفر به جزیره ای شگفت انگیز در اندونزی

منبع: عصر ایران
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10567

به "مدیر کل آژانس: دسترسی به دو سایت در ایران باید زود حل شود، اگر هیچ همکاری از سوی ایران صورت نگیرد، بد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر کل آژانس: دسترسی به دو سایت در ایران باید زود حل شود، اگر هیچ همکاری از سوی ایران صورت نگیرد، بد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید