مردودی صداوسیمای علی عسگری در پرداخت حق پخش ورزش!

به گزارش راه ساری، علی رغم قانونمند شدن پرداخت درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور از ابتدای سال 99 در قانون بودجه، سازمان صداوسیمای تحت مدیریت علی عسگری تا هفتم مهرماه 1400، حتی یک ریال هم به حساب خزانه داری واریز نکرد!

مردودی صداوسیمای علی عسگری در پرداخت حق پخش ورزش!

به گزارش خبرنگاران، عبدالعلی علی عسگری، هفتمین رییس سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران بود و حدود یک سال و نیم از ریاست 5 ساله وی بر این سازمان با قانونی شدن پرداخت عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور، به منظور پرداخت به وزارت ورزش و جوانان همراه شد اما در طول این مدت، ریالی به حساب خزانه واریز نشد تا سهم ورزش ایران از عایدیهای ناشی از پخش مسابقات ورزشی طی یک سال و نیم اخیر، صفر باشد!

15 میلیارد در سال 99

برای اولین بار، بر اساس قانون بودجه سال 1399 معین شد که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف عایدیی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند. وجوه واریزی از محل ردیف 49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون به نسبت 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای یاری به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد. در این قانون، بعلاوه عایدی حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که بر این اساس سهم سازمان صداوسیما 35 و سهم وزارت ورزش 15 میلیارد تومان بود.

45 میلیارد برای سال 1400

بر اساس قانون بودجه سال 1400، عایدی حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی 150 میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت 30 به 70 بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم گردد، بنابراین سهم وزارت ورزش و جوانان از سهم تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی که 150 میلیارد تومان برآورد شده بر اساس قانون بودجه سال 1400 معادل 30 درصد است که برابر 45 میلیارد تومان می گردد و با لحاظ بدهی 15 میلیارد تومانی سازمان صدا و سیما به وزارت ورزش و جوانان مطابق قانون بودجه، در امسال بدهی این سازمان به ورزش ایران معادل 60 میلیارد تومان خواهد شد.

همیشه طی سال های گذشته، پرداخت سهم ورزش از محل عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به اسم یک چالش اساسی بین وزارت ورزش و سازمان صدا و سیما مطرح بود و تصور می شد با لحاظ این مساله در قانون بودجه 1399، شاهد تغییر رویه این سازمان باشیم اما در نهایت هیچ تغییر خاصی رخ نداد و در طول یک سال و نیم گذشته حتی یک ریال هم از سوی سازمان صدا و سیما به وزارت ورزش و جوانان از محل عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی پرداخت نشد.

صداوسیما یک ریال هم پرداختی نداشته است!

بر اساس اعلام ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان به خبرنگاران، سازمان صداوسیما از ابتدای سال 99 تا هفتم مهر 1400، مبادرت به واریز عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ردیف عایدیی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور ننموده و اینگونه سهم 30 درصدی وزارت ورزش و جوانان از محل مربوطه پرداخت نشده است.

ارائه گزارش از سوی وزارت ورزش نهادهای نظارتی!

وی پیش از این در خرداد 1400 به خبرنگاران اعلام نموده بود که این مساله از سوی وزارت ورزش و جوانان به نهادهای نظارتی گزارش شده است. بعلاوه مسعود سلطانی فر، وزیر سابق ورزش و جوانان، اواخر سال 99 به خبرنگاران گفت: نهادهای نظارتی و مجلس شورای اسلامی از وزارت ورزش خواهان ارائه گزارش شدند و ما هم گفتیم که سازمان صدا و سیما به قانون عمل ننموده و باید جوابگو باشد، در نهایت هم امیدواریم نهادهای نظارتی پیگیری های لازم را انجام دهند، چرا که این مبلغ حق ورزش ایران است و به تمام رشته های ورزشی تعلق دارد.

خداحافظی علی عسگری با صداوسیما بدون هیچ پرداختی به ورزش!

در نهایت هم روز گذشته، با خاتمه یافتن رسمی دوره مسئولیت علی عسگری در سازمان صداوسیما و معین جانشین او، علی رغم فرصت یک سال و هفت ماه و هفت روزه این سازمان به منظور پرداخت سهم وزارت ورزش و جوانان از محل عایدیهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به حساب خزانه داری کل کشور، چنین اتفاقی رخ نداد تا رییس سابق این سازمان بدون پرداخت ریالی از سهم ورزش، کار خود را در صداوسیما خاتمه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14345

به "مردودی صداوسیمای علی عسگری در پرداخت حق پخش ورزش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردودی صداوسیمای علی عسگری در پرداخت حق پخش ورزش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید