مسمومیت علت اتلاف گوسفندان در مرودشت بوده است

به گزارش راه ساری، مدیرکل دامپزشکی استان فارس با تصریح اینکه قطعا علت اتلاف شمار زیادی گوسفند در شهرستان مرودشت، مسمومیت بوده است، گفت: اینکه عامل بروز مسمومیت چه بوده است را آزمایشگاه و آزمایش تخصصی تعیین خواهد نمود.

مسمومیت علت اتلاف گوسفندان در مرودشت بوده است

یعقوب مهندس در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تایید خبر اتلاف بیش از 100 گوسفند در شهرستان مرودشت، گفت: براساس آنچه به من گزارش شد، تعدادی دامدار با اجاره یک مزرعه گندم دارای کلش، گله دام خود را با هدف تغذیه گوسفندان از دشتک به محل اجاره شده منتقل می نمایند که این حادثه واقع شده و گوسفندان به شکل دسته جمعی و ظرف مدت کوتاهی تلف می شوند.

وی با تاکید براینکه هیچ بیماری دامی وجود ندارد که در مدت کوتاهی منجر به اتلاف این تعداد گوسفند در یک گله گردد، گفت: براساس ادعای دامداران، گوسفندان در جهت طولانی دشتک تا مزرعه اجاره شده، از علوفه موجود و آب کانالها نیز مصرف تغذیه نموده بودند، بنابراین نمی توان با صراحت مدعی شد که آب یا علوفه عامل مسمومیت بوده اما اتلاف به دلیل مسمومیت قطعی است.

مهندس با یادآوری اینکه جسد گوسفندان تلف شده، با همکاری دستگاه های مختلف در شهرستان مرودشت به شکل بهداشتی دفن شده است، گفت: نمونه برداری لازم توسط کارشناسان دامپزشکی انجام و نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شده است و امیدواریم طی روزهای آینده نتیجه تعیین گردد.

او با بیان اینکه آزمایشگاه استان در مرحله اول مسئولیت آزمایش را برعهده دارد، تاکید نمود: آزمایش سم شناسی یک موضوع کاملا تخصصی، پیچیده و سخت است و همواره نمیتوان اطمینان داشت که آثار سم در بافت و اندامهای احشام، باقیمانده باشد.

مهندس ضمن درخواست از اداره کل حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه های دارای آزمایشگاه و امکانات آزمایش در این خصوص، گفت: با توجه به اهمیت موضوع و برای جلوگیری از بروز یک حادثه مشابه و با توجه به اینکه امکانات اداره کل محیط زیست در زمینه آزمایشگاهی بهتر از اداره کل دامپزشکی فارس است، خواهان همراهی تمام دستگاه ها خصوص محیط زیست هستیم.

مدیرکل دامپزشکی فارس با تاکید براینکه شکل تلفات این دامها نشان می دهد که عامل اتلاف بیماری دامی نیست، گفت: در سطح شهرستان مرودشت، اقدامات و هماهنگی لازم با محیط زیست انجام و پیگیری شده است.

مهندس همچنین گفت که از خبر اتلاف گوسفندان صبح روز پنجشنبه آگاه شده است، گفت: احتمالا همان روز پنجشنبه یا حداکثر روز قبل از آن این حادثه واقع شده و مدت زیادی از زمان اتلاف دامها نگذشته است.

مدیرکل دامپزشکی فارس تاکید نمود که بلافاصله بعد از تعیین شدن نتیجه آزمایشها اطلاع رسانی انجام خواهد شد اما با توجه به پیچیدگی های این آزمایش ها، زمان بر بودن رسیدن به نتیجه، دور از ذهن نیست.

مهندس گفت که مجموعه دامپزشکی فارس با همراهی سایر دستگاه های ذیربط تمام کوشش خود را برای سرعت بخشیدن به روند تعیین کردن علت این حادثه انجام می دهند.

به گزارش خبرنگاران، بعداز ظهر پنجشنبه خبری مبنی بر اتلاف بیش از 100 گوسفند در شهرستان مرودشت رسانه ای شد و رئیس دامپزشکی شهرستان مرودشت آن را تایید کرد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5998

به "مسمومیت علت اتلاف گوسفندان در مرودشت بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسمومیت علت اتلاف گوسفندان در مرودشت بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید