مقام همسود: امیدوار به اتخاذ تصمیمات عاقلانه از سوی دولت جدید اوکراین هستیم

به گزارش راه ساری، رئیس کمیته اجرایی سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع همسود گفت: اعضای این سازمان امیدوار به اتخاذ تصمیمات عاقلانه از سوی دولت جدید اوکراین و ادامه پروسه های همگرایی منطقه ای هستند.

مقام همسود: امیدوار به اتخاذ تصمیمات عاقلانه از سوی دولت جدید اوکراین هستیم

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در بیشکک، سرگئی لبیدیف رئیس کمیته اجرایی سازمان همسود از دعوت ولادیمیر زلنسی رئیس جمهور اوکراین برای حضور در نشست سران همسود اطلاع داد.

وی گفت: کمیته اجرایی سازمان همسود از طرف دولت اوکراین درخواستی برای توقف و لغو عضویت در این سازمان دریافت ننموده و از نظر حقوقی این کشور هنوز عضو فعال همسود است.

این مقام توضیح داد: اعضای سازمان همسود امیدوار به اتخاذ تصمیمات عاقلانه توسط دولت جدید اوکراین و ادامه پروسه های همگرایی منطقه ای هستند.

لبدیف گفت: مقامات ارشد اوکراین بارها در سخنرانی های خود از علاقه مندی کیف برای ترک سازمان همسود اطلاع دادند اما هنوز هیچ سند رسمی در این باره ارسال ننموده اند.

وی اضافه نمود: کمیته اجرایی همسود به طور دائم دعوتنامه هایی برای دولت اوکراین ارسال می نماید که در واقع این کشور همچنان عضو سازمان است.

با توجه به اینکه رئیس جمهور اوکراین خودش را به عنوان فردی صلح طلب معرفی نموده حضور وی در نشست سران همسود در عشق آباد بعید نیست و این موضوع، اهمیت نشست سران همسود در ترکمنستان را بالا می برد.

رهبران اوکراین از سال 2013 پس از وقوع کوتا در این کشور در نشست های همسود حضور نداشتند.

سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت و اولین نشست این سازمان آگوست سال 1993 میلادی برگزار شده است.

بیانیه تأسیس این سازمان 21 دسامبر 1991 (20 آذر 1380) در آلماتی منتشر و توسط سران کشورهای شرکت کننده در نشست از جمله آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

گرجستان 8 اکتبر 1993 (16 مهر1382) به دنبال موافقت رؤسای جمهور کشورهای عضو با درخواست عضویت این کشور در این سازمان به عضویت سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع درآمد.

ح

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3744

به "مقام همسود: امیدوار به اتخاذ تصمیمات عاقلانه از سوی دولت جدید اوکراین هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام همسود: امیدوار به اتخاذ تصمیمات عاقلانه از سوی دولت جدید اوکراین هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید