جاهای دیدنی باتومی ، زیبایی های پنهان و آشکار شهری آسیایی

به گزارش راه ساری، در این مطلب قصد پرداختن به جاذبه های گردشگری باتومی را داریم و می خواهیم کمی شما را با کشور گرجستان و سپس شهر باتومی که از جهات زیادی برای سرزمین گرجی ها حائز اهمیت است، آشنا کنیم. همچنین بد نیست بدانید که در حال حاضر به دلیل عدم احتیاج به ارائه ویزا یا همان ویزا از سوی گردشگران و مسافران، شهر و دیدنی های باتومی می توانند یک مقصد گردشگری و تفریحی ایده آل برای شما هموطنان عزیز ایرانی قلمداد شوند که همچون کشورهای اروپایی می توان در آن رفتار کرد و از تماشای جاهای دیدنی باتومی لذت برد.

جاهای دیدنی باتومی ، زیبایی های پنهان و آشکار شهری آسیایی

کمی آشنایی با گرجستان و شهر باتومی

گرجستان کشوری است در منطقه اوراسیا یعنی منطقه میان آسیا و اروپا که البته مسئولان این کشور توانسته اند با عضویت سرزمین خود در اتحادیه های ناتو و اروپا، کاملا کشور خود را همچون کشورهای اروپایی مدیریت نمایند و از قوانین اتحادیه اروپا نیز در سطح جامعه تبعیت نمایند. وسعت کشور گرجستان نزدیک به 70 هزار کیلومترمربع تخمین زده شده که از این حیث می توان گرجستان را بزرگتر از کشورهای متعددی در آسیای شرقی و همچنین اروپای مرکزی نظیر کره جنوبی، ارمنستان، بلژیک، دانمارک، اتریش، استونی، هلند، کرواسی، لتونی، نروژ، لیتوانی، اسلوونی قلمداد کرد. مدیران و مسئولان عالی رتبه این کشور در طول تمام سال های پیشرفت و ترقی گرجستان در کوشش جهت ورود به اجلاس اتحادیه اروپا و همچنین عضویت در سازمان ناتو بودند و تاکنون نیز همکاری های فراوانی را با این دو سازمان مطرح اروپایی داشته اند. به لحاظ مختصات جغرافیایی، گرجستان سرزمینی با قطر 613 کیلومتری، عرض 200 کیلومتری و همچنین طول 370 کیلومتری است. مردم آن به زبان سنتی و ریشه دار خود یعنی همان زبان رسمی گرجستانی صحبت می نمایند و از الفبای مخصوص به خود نیز برخوردار هستند. شایان ذکر است که این الفبا یکی از 14 الفبای موجود در گرامر ادبی کل دنیا بحساب می آید. با اینکه در جامع انسانی گرجستان می توان با انواع آیین ها و مذهب ها رو به رو شد، اما باید گفت سهم بیشتری از ساکنان شهرهای مختلف گرجستان، پیرو مذهب مسیحیت ارتدکس هستند و برای کلیساهای ارتدکسی که در اقصی نقاط این کشور ساخته شده، احترام بسیار زیادی قائل هستند. شهر باتومی نیز یکی از نقاط جذاب و البته بندری موجود برای این کشور استقرار یافته تلقی می گردد که با اتخاذ تصمیمات درست دولتمردان شهر تفلیس توانسته اند تا در طول یک دهه اخیر با رشد قابل توجهی در زمینه های مالی و فرهنگی روبرو شوند و هم با جذب تعداد بیشتری از جمعیت توریست و گردشگر وارد شده به کشور برای خود نام و آوازه زیادی بوجود آورند. بد نیست بدانید شهر باتومی در واقع همان شهر باستانی و بندرگاهی رومی باتوس بوده که گویی توسط آدریانوس پایه گذاری شده است و با گذشت زمان توسط یوستی نیانوس تصرف شد. سپس به مرور زمان اهمیت های خود را در منطقه از دست داد و بعدها نیز مجدد با کش و قوس های فراوان تاریخی در گروی گرجستان باقی ماند و به شکوه و عظمت امروزی خود دست پیدا کرد. گفتنی است گردشگران و علاقمندان جاذبه های گردشگری باتومی می توانند خود را به وسیله راه های متعددی که برای دسترسی به این نقطه بندری در نظر گرفته شده به آن برسانند. همچنین بد نیست بدانید که شهر باتومی دارای یک فرودگاه بین المللی است که مورد تائید سازمان هوانوردی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و کاملا از پارامترهای استاندارد پایانه های هوایی برخوردار هست.

معرفی تعدادی از جاذبه های گردشگری باتومی

آکواریوم باتومی

در باتومی یک مجموعه فوق العاده دیدنی و مخصوص جانوران دریایی از سال 1966 میلادی بازگشایی شده و آن را آکواریوم باتومی می نامند. در این آکواریوم بزرگ و جذاب که یکی از جاهای دیدنی باتومی به حساب می آید، نزدیک به 100 گونه مختلف جانوری قرار گرفته که عمدتا نیز از زیستگاه آبی دریای سیاه به این آکواریوم منتقل شده اند. نمای بیرونی این جاذبه گردشگری بگونه ای طراحی شده که گویی از گذاشتن 4 سنگ بر روی یکدیگر همانند صخره های موجی ایجاد شده و در داخل آکواریوم که یکی از معروف ترین دیدنی های باتومی به حساب می آید نیز می توان با نمایشگاه های متنوع روبرو شد.

تله کابین شهر باتومی

یکی از معروف ترین دیدنی های باتومی، تله کابین بوده که بر بلندای کوه Anuria به طولی برابر با 2000 متر ساخته شده است. تله کابین باتومی در سال 2013 میلادی ساخته شده و فعالیت های خود را نیز در همین سال آغاز نموده و می تواند مقصد مناسبی برای آن دسته از مسافران و گردشگرانی باشد که تمایل به تماشای نمایی دیدنی و جذاب از شهر باتومی باشد. ناگفته نماند که در ایستگاه مرکزی تله کابین آرگو یک مرکز تفریحاتی نیز احداث شده که حضور در آن قطعا برای شما بازدیدنمایندگان این منطقه خالی از لطف نخواهد بود.

برج آلفابتیک

برج آلفابتیک، یکی از مشهورترین دیدنی های باتومی بوده که از ارتفاع 130 متری برخوردار است و توسط یک شرکت ساخت و ساز اسپانیایی در سال 2011 میلادی در این نقطه از کشور گرجستان ساخته شد. برج آلفابتیک دارای نمایی بصورت DNA بوده و بر روی آن 33 حروف الفبایی زبان گرجی حکاکی شده است. گفتنی است که در قسمت میانی این برج که یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری باتومی به حساب می آید، یک بالابر جهت دستیابی شما به طبقات مختلف در نظر گرفته شده و بر روی بام آن نیز از یک گوی نقره ای تو خالی استفاده نموده اند.

پارک سی ساید

باتومی دارای یک راستا بسیار قدیمی در امتداد خط ساحلی خود بوده که بسیاری آن را بلوار و یا بهتر است بگوییم پارک سی ساید (Seaside Park) قلمداد می نمایند. این محوطه چشم نواز و بسیار لذت بخش در سال 1881 میلادی در این نقطه از شهر باتومی با شکل و شمایل ابتدایی ساخته شد و بعدها با گذر زمان و صادر شدن دستوری مستقیم از سوی فرماندار شهر باتومی، یک باغبان خوش ذوق و آلمانی مسئول ایجاد یک پارک در امتداد موقعیت ساحلی شد که تاکنون نیز کماکان باقی مانده و از طولی تقریبا 7 کیلومتری برخوردار هست. در پارک سی ساید و یا همان قدیمی ترین بلوار شهر بندری باتومی شما می توانید با جایگاه ها، مجسمه ها، آبنماها و همچنین فواره های مختلفی رو به رو شوید و در کنار آن ها به قدم زدن مشغول شوید و از بودن در چنین نقطه توریستی و گردشگر پسندی که یکی از بهترین جاهای دیدنی باتومی به حساب می آید، حسابی لذت ببرید.

موزه هنر آجارا

موزه هنر آجارا سراسر پر شده از آثار هنرمندان گرجی و روسی که در آن جهت بازدید عموم گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته اند. گالری Adjara که یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری باتومی به شمار می آید، می تواند برای کسانی که به دنبال اماکن هنری و فرهنگی در شهر باتومی می گردند، یک مقصد فوق العاده ایده آل تلقی گردد.

مجموعه فضای سبز May Six

از جمله معروف ترین دیدنی های باتومی، پارک May Six است که محل برگزاری نمایش دولفین ها قلمداد می گردد و در سال 1881 میلادی توسط یک طراح آلمانی ساخته شد. مجموعه فضای سبز May Six از یک طرف به بلوار تاریخی شهر باتومی منتهی می گردد و طبق آنچه در مورد آن بیان شده، باید بگوییم که تزار روس ها یعنی الکساندر سوم در سال 1888 میلادی از این مجموعه دیدنی و دلپذیر که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی باتومی هست، بازدید نموده و تحت تاثیر زیبایی های بصری آن قرار گرفته است.

میدان بزرگ Piazza

Piazza نام یکی از بهترین دیدنی های باتومی بوده که با اختلاف کاملا فاحش و مشهودی نسبت به سایر میادین این شهر به عنوان زیباترین میدان بحساب آورده می گردد. میدان Piazza همانطور که از نامش معین است، دارای اصالتی مرتبط با کشور ایتالیا بوده و به سبک و سیاق بناهای ایتالیایی ساخته شده است. وسعت این میدان تقریبا 5700 مترمربع برآورد شده و دور تا دور آن را مجموعه های دوست داشتنی فرا گرفته اند. توجه داشته باشید حضور در یکی از معروف ترین جاهای دیدنی باتومی، بدون دریافت چند عکس یادگاری در کنار سرامیک های براق و همچینن شیشه های رنگی قطعا سفر شما به باتومی را نیمه تمام باقی خواهد گذاشت!

تماشای دلفیناریوم

دلفیناریوم در حقیقت نام محوطه مخصوصی است که به نمایش و شوی دولفین ها در پارک May Six شهر باتومی در سال 1975 میلادی اختصاص داده شد. در مجموعه دلفیناریوم نزدیک به هفتصد نفر می توانند در هر سانسی از نمایش دولفین ها بازدید نمایند و با این جانوران دریایی و فوق العاده دوست داشتنی از نزدیک ارتباط برقرار نمایند و بدن آن ها را لمس نمایند. گردشگران و مسافران کشور گرجستان توجه داشته باشند که نمایش دولفین ها در مجموعه دلفیناریوم که یکی از بهترین جاهای دیدنی باتومی به حساب می آید، همه روزه در سه تایم 14، 17 و 21 به اجرا گذاشته می گردد.

دوچرخه سواری

خوشبختانه به دلیل اروپایی بودن شرایط زندگی در گرجستان می توان در اقصی نقاط این کشور به جای استفاده از وسایل موتوری از دوچرخه استفاده کرد که شهر باتومی نیز از این قاعده مستثنی نیست! در باتومی شما می توانید به ازای مبالغ ناچیزی از ایستگاه های متعددی که به دوچرخه سواری گردشگران داخلی و خارجی اختصاص داده شده اند، دوچرخه تهیه نمایید و در محیط ساحلی این شهر بندری آزادانه به گشت و گذار بپردازید. گفتنی است که در باتومی خط ویژه دوچرخه سواران در بخش های زیادی از شهر به چشم می خورد که حتما بایستی به هنگام استفاده از دوچرخه در خیابان های اصلی باتومی، از این لاین های مخصوص بهره ببرید.

مجسمه عشق

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری باتومی، مجسمه یک مرد و یک زن است که بصورت متحرک ساخته شده اند و در طول روز به همدیگر می رسند و گویی که در بغل هم آرام می گیرند. در حقیقت این دو تندیس زیبا که اهالی گرجستان آن را مجسمه و نماد عشق جاویدان قلمداد می نمایند، برگرفته از یک رمان نوشته شده توسط یک آذربایجانی بوده و نمایانگر دو کاراکتر عاشق به اسم علی (پسر دلباخته مسلمان) و نینو (پرنسس و معشوقه گرجی) هست. گفتنی است که مجسمه عشق از ارتفاع 8 متری برخوردار بوده و درست در راستا ورودی شهر بندری باتومی قرار گرفته است.

بازدید از میدان اروپا

میدان اروپا در حقیقت یکی از میدان های اصلی و یکی از معروف ترین دیدنی های باتومی بوده که آن را به نواحی اروپایی نشین موجود متصل می نماید. این میدان که از نظر بصری فاقد جذابیت های خاص و منحصر به فرد بوده، تنها دارای یک مجسمه معروف به نام Medea است که معمولا نیز اگر گردشگر و توریستی از حوالی آن عبور نماید، آغاز به دریافت عکس با پس زمینه این مجسمه خواهد کرد. همچنین در مورد این میدان که یکی از بهترین جاهای دیدنی باتومی بوده، بد نیست بدانید که اغلب هنرمندان مطرح خارجی نظیر انریکه در همین میدان به برگزاری کنسرت بسیار باشکوه و بزرگی پرداخته و نزدیک به 50 هزار نفر نیز از اجرای ترانه های وی بصورت حضوری در سال 2011 میلادی استقبال بعمل آورده اند.

مجموعه باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی باتومی یک مجموعه کاملا ملی و طبیعی جهت نمایش تعداد زیادی از گونه های مختلف گیاهی و درختی از نقط مختلف دنیا بوده که البته در مساحت داخلی شهر بندری باتومی واقع نشده و برای دستیابی به آن بایستی نزدیک به 9 کیلومتر از باتومی فاصله بگیرید. این مجموعه ارزشمند و نفیس گیاه شناسی از مساحتی بالغ بر 105 هکتار برخوردار است و توسط یک گیاه شناس و محقق روسی به اسم Andrey Nikolayevich ساخته شده است. باغ ملی گیاه شناسی شهر باتومی دارای بخش های مختلفی جهت نشان دادن تنوع گیاهی موجود در اقصی نقاط این کره خاکی است که از جمله این قسمت ها می توان به بخش های مربوط به پوشش گیاهی کشورهای مختلف اشاره داشت. ناگفته نماند که این باغ گیاه شناسی تا زمان حیات دولت جماهیر شوروی به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های گیاه شناسی در کل دنیا بحساب می آمد!

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5117

به "جاهای دیدنی باتومی ، زیبایی های پنهان و آشکار شهری آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی باتومی ، زیبایی های پنهان و آشکار شهری آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید