نقش عصاره زیتون در حفاظت از سلول های عصبی در برابر پارکینسون

به گزارش راه ساری، پژوهشگران با انجام یک مطالعه آزمایشگاهی در مقیاس سلولی، تاثیر عصاره سه نوع زیتون ایرانی را در محافظت سلول های عصبی در برابر پارکینسون، بررسی کردند.

نقش عصاره زیتون در حفاظت از سلول های عصبی در برابر پارکینسون

به گزارش خبرنگاران، بیماری پارکینسون از جمله بیماری های تحلیل سیستم عصبی است. این نوع بیماری ها درمان ناپذیر هستند و در جوامع مختلف شیوع روبه رشدی دارند. در بیماری پارکینسون با از بین رفتن سلول های عصبی، به ویژه نورون های جسم سیاه مغز، بیمار با عوارض حرکتی و ادراکی غیر قابل برگشتی روبرو می شود.

این آسیب و مرگ نورونی همراه با تجمع پروتئین های آلفاسینوکلئین است. عملکرد این پروتئین های آلفاسینوکلئین به خوبی معین نیست ولی بررسی ها نشان داده که در آزادسازی انتقال دهنده های عصبی نقش دارند و رسوب و تجمع این پروتئین ها در سلول های عصبی با بیماری پارکینسون در ارتباط است.

همچنین بررسی ها حاکی از این است که برخی سموم نیز با ایجاد شرایط استرس زا برای سلول های عصبی می توانند باعث ایجاد بیماری پارکینسون شوند. سم روتنون به عنوان سم عصبی باعث نابودی سلول های عصبی می شود و در صورت مواجهه طولانی مدت، می تواند بیماری پارکینسون را ایجاد کند.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران ژنتیک و زیست فناوری با انجام یک مطالعه تاثیر عصاره سه رقم زیتون ایرانی را بر روی سلول های مهندسی شده بیماری پارکینسون بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه، پژوهشگران با استفاده از سم روتنون، باعث بیان بیش از حد پروتئین آلفاسینوکلئین در سلول های عصبی شدند تا از این سلول ها به عنوان سلول های مدل بیماری پارکینسون استفاده کنند. این سلول های عصبی به شدت به تیمار با روتنون واکنش نشان دادند و علاوه بر ایجاد سمیت، طول رشته های نوریت نیز در اثر تیمار با سم روتنون کاهش یافت.

همچنین در این مطالعه تاثیر عصاره سه نوع زیتون ایرانی شامل زیتون روغنی، زیتون زرد و زیتون مجنون بر این نوع سلول ها بررسی شد.

نتایج این بررسی نشان داد که عصاره این زیتون ها می تواند به صورت معنی داری سلول های عصبی را در مقابل سمیت ناشی از روتنون حفظ کند و میزان رادیکال های آزاد اکسیژن درون این سلول نیز به طور معنی داری کاهش پیدا کرد.

پاکسازی رادیکال های فعال نشان داد که این عصاره ها می توانند از طریق این مکانیزم نقش محافظتی برای سلول های نورونی داشته باشند. ولی با این حال به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ به دلیل رفتار متفاوت عصاره ها در محیط برون سلولی، به نظر می رسد مکانیسم های پیچیده تری در نقش محافظتی آن ها در نورون ها دخیل باشند.

این محققان می گویند، نتایج این مطالعه نشان می دهد که رقم های اصیل ایرانی زیتون روغنی و زیتون زرد می توانند به صورت معنی داری موجب زنده مانی سلول های حساس نورونی، حتی در حضور سم روتنون شوند.

این محققان معتقدند که باتوجه به بومی بودن این رقم های زیتون، نتایج به دست آمده می توانند در مطالعات بعدی بیماری پارکینسون بسیار ارزشمند باشند.

در انجام این تحقیق دینا مرشدی، فرهنگ علی اکبری، سها پارسافر، فائزه دهقانی عصمت آبادی و علیرضا امیری نودیجه؛ محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ایران و حسین محمد بیگی از مرکز بین رشته ای علوم نانو (iNANO)، دانشگاه آرهوس دانمارک مشارکت داشتند.

یافته های به دست آمده از این مطالعه تابستان سال جاری به صورت مقاله علمی با عنوان مهار سمیت روتنون در مدل سلولی بیماری پارکینسون با عصاره متانولی زیتون های ایرانی در مجله پژوهش های سلولی و مولکولی (مجله زیست شناسی ایران) منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14390

به "نقش عصاره زیتون در حفاظت از سلول های عصبی در برابر پارکینسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش عصاره زیتون در حفاظت از سلول های عصبی در برابر پارکینسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید