نمایندگان مجلس افغانستان: مذاکرات صلح را متوقف کنید

به گزارش راه ساری، نمایندگان مجلس افغانستان با اشاره به حوادث مرگبار اخیر استان های هلمند، غور و ننگرهار و بی نتیجه بودن مذاکرات صلح دوحه، خواهان توقف گفت و گوها و بازگشت هیات مذاکره کننده به کابل شدند.

نمایندگان مجلس افغانستان: مذاکرات صلح را متوقف کنید

خبرگزاری صدای افغانستان (آوا) روز سه شنبه با بیان این مطلب اضافه نمود: نمایندگان مجلس در نشست عمومی روز گذشته (دوشنبه 28 مهر) با اشاره به انفجارها و حوادث خونین چند روز گذشته در استان های هلمند، ننگرهار و ...و نیز به نتیجه نرسیدن گفت وگوهای صلح در دوحه، خواهان توقف مذاکرات از سوی دولت افغانستان شدند.

بر اساس این گزارش، فاطمه کوهستانی نماینده غور در نشست مذکور با اشاره به رویداد خونین روزهای گذشته در این ولایت، گفت: مذاکرات صلحی که در دوحه جریان دارد، متضمن جان و مال مردم نبوده و برای ما ارزشمند نیست.

کوهستانی اضافه نمود: شهفرایندان کشور حمایت و پشتیبانی خود را از مذاکراتی اعلام می نمایند که در آن قتل افراد غیرنظامی و جنایت علیه شهفرایندان وجود نداشته باشد.

نماینده غور با تاکید بر اینکه مذاکرات دوحه باید هرچه سریعتر متوقف گردد، یادآور شد که مذاکرات باید در صورتی ادامه پیدا کند که ابتدا جنگ و خون ریزی در افغانستان خاتمه یابد.

حلیمه صدف کریمی نیز گفت کسانی که طی این روزها در غور قربانی شدند، افراد غیرنظامی بودند که در فرایند جنگ و صلح در کشور دخالتی نداشتند.

او اضافه نمود که هیات مذاکره نماینده افغانستانی باید ضمن توقف مذاکرات، از کشورهایی که در صلح افغانستان نقش دارند بخواهند تا مانع ادامه خونریزی ها شوند.

غلامحسین ناصری نماینده کابل نیز در این نشست گفت: در سایه فرایند صلح، بعضی حرکت ها خارج از کشور جریان دارد که در اثر آن کشور به سوی نفاق ملی و تفرقه میان شهفرایندان سوق داده می گردد.

ناصری بدون بیان توضیحات بیشتری در این زمینه، گفت که تمام کشورهای حاضر در افغانستان برای یاری به مردم ما نیامده اند بلکه به دنبال منافع ملی و شخصی خود آمده اند و بخاطر منافع خود با افغانستان پیمان امنیتی و استراتژیک امضاء نموده اند.

او همچنین گفت که زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با نقض حاکمیت ملی کشور، نفاق را در افغانستان دامن می زند و امروز هر خونی که در افغانستان می ریزد ناشی از توطئه های آمریکا و خلیل زاد است.

کرام الدین رضا زاده نماینده دیگر غور نیز گفت: مردم افغانستان آرزوی صلح را دارند؛ اما گروه طالبان برخلاف موازین اسلامی و بین المللی هر روز شهفرایندان بی گناه را قتل عام می نمایند که این جنایات قطعا قابل بخشش نیست.

او اضافه نمود که اگر مجامع بین المللی واقعاً در خصوص صلح افغانستان صادق هستند،باید جلو خشونت و حملات طالبان را هرچه سریعتر بگیرند.

این نماینده مجلس افغانستان تاکید نمود که نهادهای مسوول باید هرچه سریعتر حادثه روز یکشنبه غور را پی گیری نموده و عاملین آن را مجازات کند.

نمایندگان مجلس افغانستان در حالی خواهان توقف فرایند مذاکرات بین افغانستانی دوحه می شوند که با وجود گذشت بیش از یک ماه از شروع این مذاکرات، هنوز کوچکترین پیشرفتی در آن حاصل نشده است. ، ایرنا

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12125

به "نمایندگان مجلس افغانستان: مذاکرات صلح را متوقف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان مجلس افغانستان: مذاکرات صلح را متوقف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید