پروتون درمانی روشی با کمترین عوارض جانبی برای سرطان

به گزارش راه ساری، تهران - خبرنگاران - محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری متخصصان دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند استفاده از پروتون درمانی در مقایسه با روش های متداول درمان با اشعه اکس در بسیاری از بیماران عوارض جانبی کمتری ایجاد می نماید. این در حالی است که نتایج به کارگیری هر دو روش درمانی یکسان است.

پروتون درمانی روشی با کمترین عوارض جانبی برای سرطان

در این تحقیقات 1500 بیمار مبتلا به سرطان ریه و مغز که به طور همزمان شیمی درمانی و پرتودرمانی دریافت می کردند، مورد آنالیز و مطالعه قرار گرفتند. شیوه درمانی دارای عوارض جانبی شامل دشواری بلع، اسهال، یبوست و حالت تهوع است که موجب پایین آمدن کیفیت زندگی می گردد.

در نتیجه این تحقیقات تعیین شد ریسک بروز عوارض جانبی شدید در طول 90 روز بعد از درمان، در افرادی که از پروتون درمانی استفاده می نمایند در مقایسه با افرادی که با اشعه اکس درمان می شوند، به میزان دوسوم کاهش می یابد. در واقع از بین 391 بیمار که پروتون درمانی شدند، 45 نفر (11.5درصد) در طول 90 روز بعد از درمان دچار عوارض جانبی شدید شدند. در گروهی که با اشعه اکس درمان شدند، 301 نفر از مجموع هزار و 92 بیمار (27.6 درصد) در دوره مشابه دچار عوارض جانبی شدید شدند.

همچنین در این تحقیقات تعیین شد در نرخ بقای دو گروه از بیماران مورد مطالعه تقریبا هیچ تفاوتی وجود ندارد و میزان اثرگذاری پروتون درمانی با اشعه اکس یکسان است. بر اساس این تحقیقات نرخ بقای کلی بیماران در طول یک سال بعد از درمان در پروتون درمانی 83 درصد و در درمان با اشعه اکس 81 درصد است.

قرار است نتایج این تحقیقات در ابتدای ماه ژوئن در نشست سالانه انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی در شیکاگو ارائه گردد.

علمی **9259**9121

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2977

به "پروتون درمانی روشی با کمترین عوارض جانبی برای سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتون درمانی روشی با کمترین عوارض جانبی برای سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید