15 نشانه استرس مزمن؛ از ریزش مو تا افزایش وزن

به گزارش راه ساری، همه ما در طول زندگی خود گاهی اوقات و به دلایل مختلف که می توانند از مسائل خانوادگی یا کاری تا تعهدات اجتماعی را شامل شوند، استرس را تجربه می کنیم. استرس می تواند به مسائل پوستی مختلف از خشکی پوست تا موارد جدی تر مانند پروریتوس یا خارش مزمن پوست منجر گردد.

15 نشانه استرس مزمن؛ از ریزش مو تا افزایش وزن

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از اکتیوبیت نوشت: در شرایطی که استرس کوتاه مدت دلیلی برای نگرانی نیست، اما استرس مزمن و افزایش ترشح کورتیزول و هورمون های استرس دیگر در بدن می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد. در ادامه با بعضی نشانه های نامحسوس استرس مزمن بیشتر آشنا می شویم.

 • حساسیت فک

آیا در فک یا دهان خود با احساس سفتی روبروید؟ ممکن است این شرایط با استرس و فشار دندان ها روی یکدیگر که به نام دندان قروچه نیز شناخته می گردد، مرتبط باشد. افراد بسیاری در خواب دندان قروچه را تجربه می نمایند.

بنابر پژوهش انجمن دندانپزشکی آمریکا، دندان قروچه معمولا از استرس ناشی می گردد. اگر نتایج این شرایط را در فک خود احساس می کنید می توانید از یک گارد دهان برای محافظت از دندان ها و کاهش ناراحتی فک بهره ببرید.

 • جوش زدن

شما می توانید غذاهای چرب یا تند را دلیل ظاهر شدن جوش های روی پوست خود بدانید، اما استرس نیز می تواند به جوش زدن یا تشدید آن منجر گردد. بعضی پژوهش ها رابطه استرس مزمن و آکنه بزرگسالی را نشان داده اند. استرس و اضطراب موجب افزایش سطوح هورمون هایی به نام آندروژن در بدن می گردد که می تواند در بروز آکنه نقش داشته باشد.

اگر استرس دارید و مستعد جوش زدن هستید، اقداماتی مانند ورزش و تکنیک های تنفس عمیق را به منظور مدیریت استرس مد نظر قرار دهید و همچنین از محصولات شست وشوی صورت حاوی بنزوئیل پراکسید بهره ببرید. پس از استفاده از آن، از یک محصول مرطوب نماینده برای هیدراته نگه داشتن پوست بهره ببرید.

 • تحریک پوست

استرس می تواند به مسائل پوستی مختلف از خشکی پوست تا موارد جدی تر مانند پروریتوس یا خارش مزمن پوست منجر گردد. بعضی پژوهش ها نشان داده اند که استرس می تواند احتمال تحریکات پوستی را دو برابر افزایش دهد.

استرس مداوم می تواند فیبرهای عصبی را تحریک کند و به مسائل زمینه ای پوست از جمله سوریازیس درماتیت و حتی اگزما منجر گردد.

 • علائم دردناک سندرم پیش از قاعدگی

علائم منتهی به دوره قاعدگی ماهانه می تواند نشانه ای از استرس بیش از حد در زنان باشد. به عنوان مثال، پژوهشگران دانشگاه هاروارد مدعی اند ظهور ناگهانی کرامپ های دردناک قاعدگی می تواند از افزایش هورمون های استرس ناشی گردد.

افزایش هورمون های استرس مانند کورتیزول اغلب می تواند افزایش در واکنش سیستم عصبی سمپاتیک و کرامپ های دردناک پیش و حین قاعدگی را شرح دهد.

 • رویاهای عجیب و غریب

رویاهای عجیب و غریب می توانند در خواب اختلال ایجاد نمایند و بر خلق و خوی فرد طی روز بعد تاثیرگذار باشند. استرس بیش از حد و مزمن می تواند یکی از دلایل بروز این شرایط باشد.

مطالعات اجرا شده پژوهشگران دانشگاه راش درباره رویاها نشان داده است که اختلالات خواب ناشی از سطح استرس احتمال تجربه رویاهای عجیب و غریب را هرچه بیشتر افزایش می دهد.

 • هوس خوراکی های شیرین

در شرایطی که کمبود خواب، سندرم پیش از قاعدگی و هورمون ها می توانند در شکل گیری هوس خوردن خوراکی های شیرین نقش داشته باشند، پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا به این نکته اشاره داشته اند استرس مزمن نیز می تواند موجب چنین نتیجه ای گردد.

 • میگرن

بعضی پژوهش ها نشان داده اند افرادی که از میگرن رنج می برند احتمال بیشتری دارد پس از دوره های استرس شدید، یک سردرد آزاردهنده را تجربه نمایند. سردردهای استرسی معمولا از واکنش جنگ یا گریز در بدن انسان ناشی می شوند. مواد شیمیایی مانند آدرنالین و کورتیزول می توانند موجب تغییرات عروقی شوند و فرد یک سردرد تنشی یا میگرن را طی زمانی که استرس دارد یا پس از آن تجربه کند. استرس می تواند شدت درد یک میگرن را نیز افزایش دهد.

 • آفت دهان

بیشتر افراد در طول زندگی خود با آفت های دهان روبرو می شوند. این زخم های دردناک در پوشش مخاطی دهان شکل می گیرند. در شرایطی که دلیل بروز آفت دهان همچنان تا حد زیادی نامشخص است، به نظر می رسد افرادی که با اضطراب و استرس روبروند بیشتر آن را تجربه می نمایند.

این زخم های دردناک که شرایطی آزاردهنده را برای فرد ایجاد می نمایند، مسری نیستند و دلیلی برای نگرانی محسوب نمی شوند. شدت علائم آفت دهان طی چهار روز نخست در بالاترین سطح واقع شده است و معمولا بی احتیاج از درمانی خاص خودبه خود بهبود می یابد. آفت دهان باید پس از گذشت یک هفته یا اندکی بیشتر بهبود یابد.

 • ریزش مو

ریزش تا 100 تار مو در روز شرایطی عادی در نظر گرفته می گردد، اما استرس مزمن می تواند موجب افزایش التهاب در بدن شده و به ریزش مو بیشتر از حد عادی منجر گردد. البته تجربه یک روز بد در محل کار به ریزش موی یک شبه منجر نمی گردد. افرادی که استرس مزمن را تجربه می نمایند احتمال بیشتری دارد با ریزش مو روبرو شوند.

ریزش مو به واسطه استرس چنان شایع است که اصطلاح تلوژن افلوویوم برای آن در نظر گرفته شده است. این شرایط به واسطه اختلال در چرخه طبیعی رشد و استراحت مو رخ می دهد. در زمان استرس مزمن، فولیکول ها عملکرد عادی خود را ارائه نمی نمایند، از این رو به میزان کافی مو فراوری نکرده که به ریزش مو منجر می گردد. البته افرادی که تلوژن افلوویوم را تجربه می نمایند از دست دادن کامل موی خود را تجربه نمی نمایند و بیشتر نازک شدن تارهای مو در بخش هایی مشخص بیشتر در بالای سر را تجربه می نمایند. همیشه امکان معکوس کردن تلوژن افلوویوم وجود دارد.

 • شنمایندگی ناخن ها

همانند دیگر قسمت های بدن، ناخن های انسان نیز می توانند اطلاعات بسیاری را درباره شرایط سلامت ارائه نمایند. بعضی افراد زمانی که دچار اضطراب یا استرس می شوند، دارای عادت بد جویدن ناخن ها هستند که موجب آسیب دیدن و فرسایش ناخن ها می گردد. اما افرادی که ناخن های خود را نمی جوند نیز به واسطه استرس مزمن می توانند بعضی علائم را تجربه نمایند.

خطوط بیو ناخن شرایط مرتبط با استرس است که در آن شیارهای افقی و برجستگی هایی روی ناخن ها شکل می گیرد. این شرایط معمولا طی یک دوره استرس مزمن ظاهر می گردد. این یکی از روش هایی است که بدن برای ارائه هشدار درباره استرس بیش از حد یا بروز مسئله ای جدی استفاده می نماید. خطوط بیو ناخن می تواند نشانه ای از ابتلا به دیابت، سفلیس، بیماری عروقی یا کمبود روی باشد.

 • خستگی

افرادی که با استرس یا اضطراب مزمن روبروند احتمال بیشتری دارد به طور مداوم احساس خستگی را حتی پس از خواب خوب شبانه تجربه نمایند. زمانی که مغز استرس دارد، بی وقفه در حال فعالیت است و متوقف نمی گردد.

ترشح هورمون های استرس در جریان خون ضربان قلب و نرخ تنفس را افزایش می دهد. همچنین سیستم عصبی سمپاتیک که مسئول واکنش جنگ یا گریز است، فعال می گردد. تمام این موارد انرژی زیادی مصرف می نماید و حتی بدون انجام فعالیتی شدید می تواند فرد را با احساس خستگی روبرو کند.

 • زنگ زدن گوش ها

این مورد شاید غیرعادی به نظر برسد، اما بسیاری از افرادی که با اضطراب و استرس روبروند، زنگ زدن گوش خود را نیز تجربه می نمایند. زنگ زدن موقت و گاه و بیگاه گوش دلیلی برای نگرانی نیست. افراد بسیاری زمانی که بیمار و با احتقان روبروند یا پس از یک کنسرت شلوغ این شرایط را تجربه می نمایند.

اضطراب و استرس به ندرت موجب زنگ زدن طولانی مدت گوش می گردد. این شرایط برای مدت زمان کوتاهی رخ می دهد و سپس فروکش می نماید. کارشناسان بر این باورند زنگ زدن گوش زمانی رخ می دهد که فشار بسیار زیادی در سر وجود دارد و فعالیت رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • پشت درد

استرس و اضطراب مزمن می تواند دلیلی برای تشدید هرگونه احساس درد در پشت بدن یا درد مزمن باشد، زیرا به واسطه استرس بدن وارد حالت جنگ یا گریز می گردد که تنش در عضلات و آمادگی برای ارائه واکنش را در پی دارد.

نتایج بعضی مطالعات نشان داده اند افرادی که اضطراب و تفکر منفی را تجربه می نمایند احتمال بیشتری دارد با احساس درد در پشت خود روبرو شوند و همچنین پیوندی بین خشم یا پریشانی ذهنی با احساس درد مداوم در پشت بدن مشاهده شده است.

 • فراموشی

زمانی که استرس دارید ممکن است فراموشی را تجربه کنید، زیرا هورمون استرس کورتیزول در فعالیت مغز تداخل ایجاد می نماید. طی استرس حاد، این هورمون در فعالیت انتقال دهنده های عصبی که سلول های مغز از آنها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می نمایند نیز اختلال ایجاد می نماید. این می تواند فکر کردن یا یادآوری خاطرات را سخت سازد.

استرس و اضطراب می توانند در تمرکز اختلال ایجاد نمایند، زیرا مغز بیش از حد فعال شده و پریشان است. فردی که با استرس مزمن روبرو است در یادآوری خاطرات دچار مشکل می گردد به ویژه اگر استرس با آسیب عاطفی مرتبط باشد.

 • افزایش وزن

تجربه استرس مزمن می تواند به کاهش یا افزایش وزن افراد منجر گردد که افراد بسیاری مورد دوم را تجربه می نمایند. عادات غذا خوردن ناسالم هنگام تجربه استرس یکی از دلایل افزایش وزن است. هورمون استرس کورتیزول نیز در این افزایش نقش دارد، زیرا موجب افزایش بافت چربی در بدن می گردد. سطوح بالای هورمون کورتیزول یکی از دلایل شناخته شده افزایش چربی شکم است. اگر از جمله افرادی هستید که به واسطه استرس افزایش وزن خود را تجربه می نمایند می توانید از ورزش به عنوان ابزاری برای تسکین استرس و مبارزه با چربی شکم بهره ببرید.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7665

به "15 نشانه استرس مزمن؛ از ریزش مو تا افزایش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 نشانه استرس مزمن؛ از ریزش مو تا افزایش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید