آدم آهنی در علوم شناختی

به گزارش راه ساری، عضو ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یادداشتی

آدم آهنی در علوم شناختی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، سعید روستایی حسین آبادی عضو ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادداشتی با عنوان آدم آهنی در علوم شناختی نوشت.

متن این یادداشت به توضیح ذیل است:

تصور کنید در هنگام نگارش این متن نگارنده در رختخواب آرمیده است و به نگارش چنین متنی و کنار هم گذاشتن کلمات فقط فکر می نمایند و بدون آنکه هیچ دکمه ای از صفحه کلید کامپیوتر را لمس کند این متن به لطف همراه و ملازم خود در اندک زمانی نوشته و ویرایش می گردد. همراهی از جنس هوش مصنوعی که افکار نگارنده را می خواند و به جای او عمل می نماید و کار را مطابق فکر او انجام می دهد.

کمی به آن بیاندیشید، تحقق چنین آرزویی شاید در نگاه نخست تجملاتی و مصرف گرایانه به نظر برسد اما اگر دست بر قضا نگارنده صاحب افکار بسیار خاص و ارزشمندی باشد یا در ذهن خود پاسخ یک مساله را به دست آورده باشد که به یاری بشر می آید اما در عین حال به سبب معلولیت جسمی نمی تواند آن ها را روی کاغذ بیاورد و حتی برای دیگری تقریر کند تا به نیابت از خود نوشته شوند . آیا مجهز کردن انسان به چنین قدرتی به صرفه نیست؟

تصور کنید که یک آدم آهنی همیشه در کنار شماست تا به عنوان یک پیشکار به یاریتان بشتابد و در عین حال تماما توسط ذهن شما کنترل گردد.

به نظر شما آیا بشر روزی به این دستاورد خواهد رسید؟ برای یک انسان عادی، فکر کردن به این رویا در مقوله فانتزی های کتب علمی - تخیلی و انیمیشن های سرگرم نماینده می گنجد اما برای ایلان ماسک مجهز کردن بشر به چنین سلاحی تنها چند سال زمان، صدها میلیون دلار سرمایه همکاری ،صدها دانشمند و استخدام هزاران کارشناس را می طلبد. مردی که فانتزی های تخیلی را به واقعیت تبدیل می نماید این بار به دنبال نوعی از پیوند اعضا است که در تارخ بشریت سابقه ندارد. همانگونه که او الهام بخش فانتزی بازان و نویسندگان برای خلق شخصیت آدم آهنی بود. این بار اما او در اندیشه ظهور در قالب آدم آهنی در علم شناختی است.

سرمستی ناشی از به بار نشستن ایده های جاه طلبانه یا به دست آوردن سرمایه های فراوان که از استارتاپ های او خصوصا تسلا موتور به دست می آمد. ایلان ماسک را به ایراد نظریه های بزرگتری واداشت. او که همیشه به فکر نسل آینده است معتقد است که هوش مصنوعی برای آدمی یک تهدید به حساب می آید.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4331

به "آدم آهنی در علوم شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدم آهنی در علوم شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید