هوش مصنوعی چگونه از یافته های علوم شناختی بهره می برد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجید نیلی احمدآبادی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: برای توسعه فناوری شناختی روش های گوناگونی وجود دارد. یکی از آنها خلاقیت و نوآوری است که به طراحی الگوریتم منتهی می گردد.

هوش مصنوعی چگونه از یافته های علوم شناختی بهره می برد

وی اضافه نمود: تقلید و الگو برداری از موجودات زنده روش دیگر است که در این روش کاربرد علوم و فناوری های شناختی تعیین می گردد. در علوم شناختی قابلیت های شناختی موجود زنده شناسایی می گردد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با بیان اینکه در هوش مصنوعی نیز چگونگی فعالیت موجودات هوشمند موضوع مهمی است، گفت: علوم شناختی این دانش را در اختیار محققان هوش مصنوعی قرار می دهد.

وی ادامه داد: از طرفی در علوم شناختی موجودات پیچیده مانند انسان آنالیز می شوند و این ارزیابی به وسیله تحلیل و پردازش داده ها است. هوش مصنوعی هم از یافته های علوم شناختی الهام می گیرد و از سویی ابزاری در مطالعات این حوزه محسوب می گردد.

نیلی احمدآبادی اضافه نمود: همچنین صدها سنسور در سیستم های هوشمند عمل می نمایند که حجم بالایی از اطلاعات را پردازش می نمایند. این سیستم ها باید در هر لحظه از نوع اطلاعاتی کاربردی اطلاع داشته باشند.با علوم شناختی ساختار مدل کنترل توجه را از مدل شناختی به دست می آوریم و استفاده می کنیم. یعنی تجربه بدست آمده از موجود هوشمند با استفاده از مطالعات شناختی بدست می آید و مانند یک ساختار به ربات انتقال داده می گردد تا ربات تجربه کند و خود نیز تجربیاتیرا اضافه نمودن بر آن داشته باشد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی خاطر نشان کرد: پس این ساختار یک نقطه آغاز است؛ انتقال تجربه از موجود هوشمند به ربات اتفاقی است که رخ می دهد. ربات ها با توجه به مدل مدنظر توسعه می یابند و ساختارشان بهینه می گردد.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8618

به "هوش مصنوعی چگونه از یافته های علوم شناختی بهره می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی چگونه از یافته های علوم شناختی بهره می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید