آیا آیفون و آیپد به آنتی ویروس نیاز دارند؟

به گزارش راه ساری، مجله دیجی کالا - یوسف اسفندیاری: آیفون و آیپد شما به اندازه کامپیوتر های ویندوز یا مک در معرض خطر ویروس ها قرار ندارد، ولی در هر صورت برای iOS هم بدافزار هایی ارائه می گردد. در ادامه به تشریح احتیاج آیپد و آیفون به آنتی ویروس می پردازیم و راه حل هایی را برای جلوگیری از نفوذ بدافزار های مختلف به این گجت ها را مطرح می کنیم.

آیا آیفون و آیپد به آنتی ویروس نیاز دارند؟

چه چیزی از آیفون و آیپد در برابر ویروس ها محافظت می نماید؟

آیفون و آیپد طوری طراحی شده اند که بتوانند در برابر نفوذ ویروس ها مقاومت نمایند. این موضوع تا حد زیادی به دلیل نحوه نصب نرم افزار بر این گجت ها برمی گردد. در این زمینه با وجود اینکه چند راه وجود دارد، ولی اکثر کاربران فقط به وسیله اپ استور اپلیکیشن های موردنظر خود را نصب می نمایند.

توسعه دهندگان اپلیکیشن ها باید این موارد را در اپ استور اپل قرار دهند و بعد از آنالیز های گسترده این اپلیکیشن ها در دسترس کاربران قرار می گیرند. بنابراین، کاربران آیفون و آیپد با خیال راحت به وسیله اپ استور اپلیکیشن های موردنظر خود را دانلود می نمایند. در این میان، توسعه دهندگان و کسب وکار ها راه هایی برای دور زدن اپ استور دارند و می توانند اپلیکیشن های موردنظر خود را از راه های دیگری نصب نمایند. در ایران هم برای دور زدن تحریم ها چنین راه چاره هایی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در نهایت اکثر کاربران آیفون و آیپد حتی در کشور ایران هم عمدتا از اپ استور اپلیکیشن ها را دانلود می نمایند.

در iOS، تمام اپلیکیشن ها باید تحت نظر الگوریتم های سندباکس (Sandbox) قرار بگیرند. این اصطلاع به معنای این است که اپلیکیشن ها فقط به بخش های مربوط به کارکرد خود دسترسی خواهند داشت. به همین خاطر، این موارد نمی توانند تنظیمات مهم سیستم و بخش های حساس سیستم عامل را تغییر دهند. سیستم مجوز های iOS مانند اندروید به گونه ای است که اپلیکیشن ها برای دسترسی به موقعیت مکانی، فهرست مخاطبین، فایل ها، تصاویر و دیگر موارد باید از کاربر اجازه بگیرند.

نفوذ بدافزار ها به اپ استور

در اکتبر 2019، اپل 18 اپلیکیشن را از اپ استور حذف کرد، زیرا این موارد در پس زمینه به وسیله تبلیغات کلیکی درآمد کسب می کردند. پیش از این هم وجود بدافزار در اپلیکیشن های اپ استور سروصدای زیادی راه انداخته بود. اگرچه تروجان ها و کرم های کامپیوتری به دسته خاصی از بدافزار ها تعلق دارند، ولی در کل بدافزار ها روی هم رفته به اپلیکیشن هایی که قوانین را زیر پا می گذارند هم اطلاق می گردد.

مثلا در این مورد، این اپلیکیشن ها برای کسب درآمد بیشتر، عمر باتری را کاهش می دادند و احتمالا نسبت به حالت معمول داده بیشتری را مصرف می کردند. اما فارغ از این موضوع، اپلیکیشن های موردنظر خطر خیلی مهمی برای آیفون و آیپد به همراه نداشتند. به همین خاطر از iOS به عنوان ایمن ترین پلتفرم موبایل یاد می گردد.

آیا برای آیفون خود باید آنتی ویروس نصب کنید؟

آیفون یا آیپد شما هیچ احتیاجی به آنتی ویروس ندارد. با وجود اینکه بعضی اپلیکیشن ها بر لزوم چنین کاری تاکید دارند، ولی دانلود و نصب آن ها تا حد زیادی بی فایده است. این موضوع به نوع عملکرد iOS برمی گردد که حتی در صورت نفوذ ویروس، به آن ها اجازه نمی دهد آسیب قابل توجهی به سیستم وارد نمایند.

اپلیکیشن آنتی ویروس باید بتواند سیستم گجت را به طور گسترده اسکن کند که الگوریتم های sandboxing جلوی این کار را می گیرند. به همین خاطر حتی اگر در آیفون خود آنتی ویروس نصب کنید، این اپلیکیشن نمی تواند به بسیاری از اطلاعات دسترسی داشته باشد. اپلیکیشن ها فقط به اطلاعات مربوط به خود دسترسی دارند و در نهایت بعد از کسب مجوز از کاربران می توانند به موقعیت مکانی یا دوربین دسترسی پیدا نمایند.

روی هم رفته، آیفون برای بهره گیری از آنتی ویروس باید مجوز های زیادی به آن بدهد که البته در iOS چنین کاری انجام نمی گردد. گوشی های اندرویدی هم به نوعی جلوی فعالیت های گسترده و افسارگسیخته اپلیکیشن ها را می گیرند، اما در این پلتفرم، اپلیکیشن ها برای ارتباط با دیگران و بخش های مختلف سیستم از آزادی عمل بیشتری بهره می برند.

سوء استفاده از حفره های امنیتی iOS

در آگوست 2019، محققان شاغل در پروژه صفر شرکت گوگل، اعلام کردند بعضی سایت ها با بهره گیری از حفره های iOS مشغول ارائه بدافزار به این گجت ها هستند. در مجموع 14 حفره امنیتی کشف شد که 7 مورد از آن ها مربوط به سافاری بوده است. دو مورد از این حفره ها به بدافزار اجازه می دادند که الگوریتم های sandbox را دور بزنند و دسترسی کاملی به سیستم iOS داشته باشند.

این بدافزار می توانستند به اطلاعات وسیعی مانند رمز عبور، پیغام ها، ایمیل ها، تاریخچه تماس و موقعیت مکانی، عکس ها و دیگر موارد دسترسی داشته باشد. ظاهرا یک بار در دقیقه، گزارش های مربوطه به سرور های موردنظر ارسال می شده است و کاربران iOS 10 تا iOS 12 قربانی این حملات بوده اند. اپل با ارائه یک به روزرسانی این مسائل را رفع کرد، ولی در نهایت آمار گجت های اپل که مورد حمله این بدافزار قرار گرفته اند، اعلام نشد.

چنین حملاتی باعث شد شهرت امنیت آیفون تا حد زیادی تحت تاثیر قرار بگیرد. همین موضوع نشان می دهد آیفون با وجود تمام سخت گیری های اپل، گجت کاملا ایمنی نیست و در دنیای سایبری، هکر ها با بهره گیری از حفره های ناشناخته می توانند آسیب های زیادی را به بار بیاورند.

مراقب پروفایل های پیکربندی باشید

پروفایل های پیکربندی (Configuration profiles) فایل های با پسوند mobileconfig را در گجت اپل می دهند که می تواند برای تغییر تنظیمات موردنظر و نصب مجوز های سازمانی مورد استفاده قرار بگیرد. برای دور زدن تحریم ها در ایران معمولا از چنین روشی استفاده می گردد. در این میان، اگر پروفایل منتشر شده از جانب منبع غیر مطمئنی را وصل کنید، ترافیک وب گجت شما به وسیله پروکسی یا VPN می تواند به دست هکر موردنظر برسد. سپس با این اطلاعات می توان به داده های مربوط به وب گردی شامل نام کاربری و رمز عبور سایت های مختلف دست پیدا کرد.

روی هم رفته توصیه می گردد اگر حین وب گردی در سایت های موردنظر با پاپ آپ مربوط به نصب پروفایل روبرو شدید، از این کار خودداری کنید. فقط در صورتی یک پروفایل را نصب کنید که از منبع آن اطمینان داشته باشید. برای مدیریت پروفایل های نصب شده، در بخش Settings می توانید به General و سپس Profile سر بزنید. اگر در این بخش گزینه مربوط به Profile را نمی بینید، پس چنین چیزی در آیفون یا آیپد شما نصب نشده است.

محکم کاری برای جلوگیری از نفوذ بدافزار ها

اگر از جمله افرادی هستید که بابت موضوع امنیت همچنان نگرانی دارید و فکر می کنید آیفون شما به آنتی ویروس احتیاج دارد، توصیه می کنیم در اولین فرصت آپدیت های جدید را نصب کنید. در این میان باید خاطرنشان کنیم که برای آپدیت های بسیار مهم، مانند مهاجرت از iOS 12 به iOS 13 بهتر است کمی منتظر بمانید تا در ابتدا درگیر باگ های احتمالی نشوید.

توصیه دوم هم مربوط به رفتار عاقلانه هنگام وب گردی است. این یعنی در سایت های مشکوک بر لینک های مختلف به خصوصی لینک هایی که آدرس آن ها کوتاه شده است، کلیک نکنید. روی هم رفته، در iOS نباید نگرانی چندانی برای کلیک بر لینک های مشکوک داشته باشید، اما در این میان همیشه باید موضوع سوء استفاده از حفره های ناشناخته را مدنظر قرار دهید. چنین توصیه ای برای انواع و اقسام گجت ها صدق می نماید.

موضوع دیگر بحث جیلبریک کردن گجت های اپل برای دسترسی گسترده به سیستم و اعمال تغییرات بر آن و امکان نصب اپلیکیشن ها به وسیله منابع مختلف است. جیلبریک کردن اگرچه برای کاربران حرفه ای می تواند جذابیت گجت اپل را افزایش دهد، ولی اگر نگران کاهش امنیت آیفون یا آیپد خود هستید و در این زمینه چندان تخصصی ندارید، بهتر است جیلبریک کردن گجت اپل خود را فراموش کنید.

سیستم عامل iOS همچنان بسیار ایمن است

با وجود ضعف های امنیتی مرورگر سافاری، اپلیکیشن های فعال در حوزه تبلیغات کلیکی و فقدان آنتی ویروس مناسب برای iOS، این پلتفرم از لحاظ امنیت حرف زیادی برای گفتن دارد. اپل از همان ابتدا برای توسعه iOS توجه ویژه ای به امنیت داشته و طی سال های گذشته سیستم مجوز ها و رویکرد امنیتی آن بهتر و بهتر شده است.

هیچ پلتفرم نرم افزاری در برابر حملات مصون نیست که چنین موضوعی کاملا طبیعی به حساب می آید. ویندوز و اندروید محبوب ترین سیستم عامل های دنیا هستند و به همین خاطر با مسائل امنیتی بیشتری روبرو می شوند. در نهایت برای پاسخ به پرسش اصلی باید بار دیگر بگوییم که خیر، آیپد و آیفون شما به هیچ عنوان به آنتی ویروس احتیاجی ندارند.

منبع: How To Geek

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6955

به "آیا آیفون و آیپد به آنتی ویروس نیاز دارند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا آیفون و آیپد به آنتی ویروس نیاز دارند؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آیفون و آیپد به آنتی ویروس نیاز دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید