اختلالات روانی که همراه با کرونا شایع شدند

به گزارش راه ساری، یافته های یک مطالعه نشان داد که در زمان همه گیری کووید-19، شیوع ترس مرضی در افراد قابل توجه است.

اختلالات روانی که همراه با کرونا شایع شدند

به گزارش خبرنگاران، همه گیری کووید-19 و سرعت انتشار بالای این بیماری باعث شد، هر کشوری برای کاهش شیوع ویروس، اقدامات خاصی را انجام دهد. این اقدامات پیشگیرانه و قوانین سخت گیرانه مانند قرنطینه، به شکلی عمیق سبک زندگی و نوع روابط اجتماعی را تغییر داده است. این تغییرات ممکن است از بعد روانی هزینه های بالایی را برای افراد جامعه ایجاد کند.

طبق نظر پژوهشگران در طول شیوع کووید-19 ممکن است تغییرات روان شناختی مانند: ترس، اضطراب، افسردگی، آشفتگی روان شناختی و یا عدم اطمینان در انسان ها رخ دهد. همچنین این شرایط می تواند تاثیر قابل توجهی بر کادر پزشکی و افرادی که به طور مستقیم تحت تاثیر ویروس قرار دارند، به وجود آورد.

با توجه به نکات گفته شده، اثرات روانی همه گیری کووید-19 احتیاج به توجه ویژه ای دارد. به همین دلیل حسین سوری؛ پژوهشگر گروه روان شناسی دانشگاه پیغام نور تهران، مرضیه نوری فرد؛ پژوهشگر گروه روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان و صابر آریامنش؛ پژوهشگر گروه مشاوره خانواده دانشگاه هرمزگان؛ با انجام مطالعه ای شرایط سلامت روانی کاربران شبکه های اجتماعی را در دوره شیوع بیماری کووید-19 در ایران مورد آنالیز قرار دادند.

برای انجام این پژوهش کاربران شبکه های اجتماعی مجازی تلگرام و واتساپ مورد آنالیز قرار گرفتند. پژوهشگران با طراحی یک پرسش نامه آنلاین، 443 کاربر بالای 15 سال را ارزیابی کردند.

یافته های این پژوهش در مورد میانگین نشانه های اختلالات روان شناختی حاکی از سلامت روانی قابل قبول شرکت نمایندگان داشت. در بین نشانه های مختلف اختلال، ترس مرضی، در بین افراد بیشتری دیده می شد. کم ترین اختلال روانی مشاهده شده طی این آنالیز ها نیز روان پریشی بود.

میانگین نمره زنان در نشانه های اختلال روانی، شکایات جسمانی، وسواس جبری، حساسیت بین فردی و افکار پارانوئیدی، بیشتر از مردان بود. افرادی که تجربه ابتلا به کرونا را داشتند، در مولفه های شکایت جسمانی، وسواس جبری، اضطراب و ترس مرضی، نشانه های اختلال روانی بالاتری نسبت به افرادی که به کرونا مبتلا نشده بودند، داشتند.

این نشانه ها در افراد مجرد بیشتر از متاهلین بود. همچنین نشانه های شکایات جسمانی، اضطراب و ترس مرضی در بین افراد دارای بیماری های مزمن بالاتر از افراد بدون بیماری مزمن بود. افرادی که والدین با بیماری مزمن داشتند نیز بیشتر از دیگران دچار ترس مرضی بودند.

پژوهشگران این مطالعه برای افزایش سلامت روانی در این دوران پیشنهاد می نمایند افراد علاوه بر رعایت بهداشت و در صورت توان رعایت قرنطینه، از روش های ذهن آگاهی و تن آرامی استفاده نمایند و از هیجان، استرس یا اضطراب دوری نمایند. همچنین مطالعه و ورزش در منزل نیز می تواند یاری نماینده باشد.

نتایج این مطالعه آبان ماه امسال به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان آنالیز شرایط سلامت روانی کاربران شبکه های اجتماعی در دوران شیوع بیماری کووید-19 در مجله دانشگاه علوم پزشکی قم، منتشر شده است.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13354

به "اختلالات روانی که همراه با کرونا شایع شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلالات روانی که همراه با کرونا شایع شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید