افزایش ظرفیت صادرات اقلام بهداشتی به کشورهای همسایه تا 1.5 میلیارد دلار

به گزارش راه ساری، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با اعمال نظر وزارت بهداشت و خارجه، پیش بینی می گردد سال جاری در صورت احتیاج کشورهای منطقه، ظرفیت صادرات اقلام بهداشتی به این کشورها برای مقابله با کرونا تا سقف 1.5 میلیارد دلار افزایش یابد.

افزایش ظرفیت صادرات اقلام بهداشتی به کشورهای همسایه تا 1.5 میلیارد دلار

به گزارش خبرنگاران، حمید زادبوم در جلسه کارگروه توسعه صادرات که امروز (چهارشنبه) برگزار گردید، اظهار کرد: در آنالیز هایی اولیه ای که انجام شد، معین شده در حال حاضر بیش از 88 کشور ممنوعیت و محدودیت صادراتی و 20 کشور این محدودیت ها را برای صادرات کالاهای اساسی خود در شرایط کرونا اعلام نموده اند.

وی ادامه داد: علاوه بر موارد گفته شده 53 کشور نیز در شرایط کنونی صادرات تجهیزات پزشکی و دارویی خود را ممنوع نموده اند.

زادبوم در ادامه با اشاره به اینکه با شرایط پیش آمده مدل تجارت بین المللی در حال تغییر است، گفت: در حال حاضر در سراسر جهان، به ناچار امر صادرات توسط کشورها محدود شده است، اما ما باید در عین حال این شرایط را به فرصت تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: در صورتی که بازار مصرفی اقلامی مانند ماسک در داخل کشور اشباع گردد و ظرفیت فراوری افزایش یابد، می توانیم با توجه به احتیاج کشورهای منطقه به ماسک، به آنها صادرات داشته باشیم.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه با اشاره به اقدامات بشر محبت آمیز اجرا شده و همدلی با کشورهای همسایه در شرایط کرونا گفت: با اعمال نظر وزارت بهداشت و خارجه، پیش بینی می گردد سال جاری در صورت احتیاج کشورهای منطقه، ظرفیت صادرات اقلام بهداشتی به این کشورها برای مقابله با کرونا تا سقف 1.5 میلیارد دلار افزایش یابد.

وی اعلام نمود: این در حالی است که سال گذشته 410 میلیون دلار اقلام بهداشتی به کشور های همسایه صادرات داشته ایم.

زادبوم در ادامه بر ضرورت تقویت زیر ساختارها برای توسعه صادرات تاکید نمود و گفت: به همین منظور برنامه ریزی های منسجمی با دستگاه های مرتبط اجرا شده است.

معاون وزیر صمت اظهار کرد: علاوه بر این هیچ رویداد تجاری تعطیل نخواهد شد، بلکه به صورت مجازی یا با رعایت پرتکل های بهداشتی برگزار می گردد.

وی با اشاره به ارقام صادرات ایران در چندماهه اخیر نیز اعلام نمود: از بهمن 1398 تا 15 فروردین 1399 صادرات کشور در مجموع 20 درصد کاهش یافته و واردات هفت درصد افزایش داشته است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برطرف تعهد ارزی سال 99 هنوز معین تکلیف نشده است و به زودی از سوی وزرا معین تکلیف می گردد .

وی در خاتمه در مورد آخرین شرایط مرزهای صادراتی نیز گفت: در حال حاضر مرزهای افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و همچنین مرز ریلی ترکیه باز است و در حال هماهنگی برای بازگشایی کامل مرزهای زمینی و هوایی با ترکیه هستیم و علاوه بر این مرزهای عراق کردستان نیز باز است.

toure-kish.ir: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

3ye.ir: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8772

به "افزایش ظرفیت صادرات اقلام بهداشتی به کشورهای همسایه تا 1.5 میلیارد دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ظرفیت صادرات اقلام بهداشتی به کشورهای همسایه تا 1.5 میلیارد دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید