اقتصاد کشور دچار سرگردانی است، پتروشیمی ها هم نمونه های موفقی از خصوصی سازی نیستند

به گزارش راه ساری، کننده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: به جز صنایع پتروشیمی بسیاری از واحدهایی که به شبه دولتی ها واگذار شده اند، با شکست روبرو شده اند و پتروشیمی ها نیز به این دلیل که هزینه های کارگر، حمل و نقل و خوراک خود را به ریال پرداخت و درآمدشان را به دلار دریافت می کنند در این میان پیروز به نظر می رسند، در صورتی که این شرایط نشانه پیروزیت در حوزه واگذاری ها به بخش خصوصی نیست.

اقتصاد کشور دچار سرگردانی است، پتروشیمی ها هم نمونه های موفقی از خصوصی سازی نیستند

به گزارش خبرنگاران، علی ابراهیمی در نشست استاندار مرکزی با جامعه کار و تولید که به مناسبت فرا رسیدن هفته کارگر برگزار گشت، با تاکید بر اینکه وجود بازار مصرف یکی از ضروری ترین فاکتورهای مورد نیاز برای افزایش رونق تولیدات داخلی است، اضافه کرد: در صورتی که بازاری برای ارائه تولیدات و خدمات کارگران وجود نداشته باشد، نمی توانیم به رونق تولید دست پیدا کنیم و این موضوع اهمیت توجه به بازارهای داخلی و خارجی را به خوبی تعیین می کند.

وی گفت: ما برای ایجاد رونق در تولید باید در روابط بین الملل خود با سیاستی حساب شده پیش برویم و شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که افرادی که خواهان ورود به بازارهای بین المللی هستند، با اعتماد و اطمینان کافی قدم در این راه بگذارند. شرایط فعلی اقتصادی و قرار دریافت در میان تحریم های شدید آمریکا و همچنین کاهش ارزش پول ملی شرایط را برای عرصه تولید به شدت تنگ کرده است و باید برای مقابله با این وضعیت اقتصادی لغزنده با تدبیر و درایت کافی اقدام شود.

ابراهیمی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی و اعمال تحریم های اقتصادی از سوی دشمنان آسیب هایی را در سطح کلان به کشور وارد خواهد کرد، اضافه کرد: وجود این تحریم ها مزیت هایی را هم به دنبال دارد و ما باید در این شرایط نسبت به صادرات محصولات خود توجه ویژه داشته باشیم و اجازه ندهیم که این فرصت به تهدیدی علیه خودمان تبدیل شود.

کننده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی وجود تحریم ها را فرصتی برای توجه به تولید محصولات در داخل کشور دانست و گفت: تولیدکنندگان باید با افزایش کیفیت محصولات تولیدی، اعتماد عموم مردم را نسبت به این محصولات جلب کنند تا ما بتوانیم از این گردنه سخت اقتصادی عبور کنیم.

وی اظهار کرد: اقتصاد دولتی و خصوصی تفاوت های جدی دارند و آنچه در کشور ما وجود دارد یک حالت بینابین است که نوعی سردرگمی را ایجاد می کند.

وی بر لزوم توجه جدی به وضعیت اقتصادی کنونی کشور و اتخاذ تصمیمات مناسب در سطح کلان برای رفع این سردرگمی تاکید کرد و اضافه کرد: ما در راستای رفع این مشکل یا می بایست به طور کامل به بخش خصوصی اعتماد کنیم و زمینه را برای ورود این بخش به عرصه تولید، بازار، مدیریت و سیاست گذاری فراهم کنیم و یا باید این سیستم را به صورت کاملاً دولتی مثل مدل کمونیستی هدایت کنیم. با وجود شرایط کنونی، فرصت سوزی دیگر برای ما قابل تحمل نیست و باید هرچه سریع تر برای وضعیت اقتصادی کشور چاره ای اندیشیده شود.

ابراهیمی در ادامه با بیان اینکه در شرایط موجود کشور استان مرکزی با توجه به ظرفیت های بالای صنعتی و جمعیت قابل توجه کارگری می توانست درگیر شرایط خاصی باشد ولی با تدابیر مدیریت ارشد استان، شرایط قابل قبول است، گفت: صنایع استان در قبال کارگران و نیروی انسانی خود مسئول هستند و مدیران این واحدهای تولیدی باید توجه به خواسته های این قشر را بیش از پیش مورد توجه قرار بدهند. در حال حاضر مسئولیت های اجتماعی برخی از صنایع بزرگ استان در قبال مردم و جمعیت کارگری بر روی زمین مانده است و این خود یک بدهکاری بزرگ برای این صنایع محسوب می شود.

وی گفت: قراردادهای متنوعی که در صنایع هست باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد. در مواردی دو نفر در یک صنعت در کنار هم کار می کنند اما دریافتی های متفاوتی دارند که این امر علاوه بر کاهش انگیزه در افراد می تواند زمینه های بروز اختلاف را در جامعه کارگری ایجاد کند و این شرایط عرصه تولید را به مسائلی دچار خواهد کرد.

ابراهیمی اظهار کرد: زمانی واحدهای صنعتی می توانند به پویایی و نشاط کافی دست پیدا کنند که مدیران آنها در همه شرایط در صحنه حضور داشته باشند، اما متأسفانه گاهاً شاهد هستیم که مدیران برخی صنایع کمتر از 2 روز در هفته در واحدهای تولیدی خود حضور دارند. این وضعیت هیچ توجیه منطقی ندارد و از مسائل جدی صنایع است که باید در سطح کلان کشور برای آن تصمیم گیری و رسیدگی شود.

کننده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واگذاری برخی از واحدهای صنعتی به بخش خصوصی گفت: واگذاری هایی که تاکنون اجرا شده است، عملاً خصوصی سازی و واگذاری به بخش خصوصی واقعی صورت نبوده و در واقع واگذاری به شبه دولتی ها اجرا شده است که معنی خصوصی سازی نمی دهد و نتیجه مثبتی هم نداشته است.

ابراهیمی اضافه کرد: به جز صنایع پتروشیمی، بسیاری از واحدهایی که به شبه دولتی ها واگذار شده اند با شکست روبرو شده اند و پتروشیمی ها به این دلیل که هزینه های کارگر، حمل و نقل و خوراک خود را به ریال پرداخت و درآمدشان را به دلار دریافت می کنند در این میان پیروز هستند، البته تصور می شود که چنین شرکت هایی بدلیل برخورداری از مدیریت های قابل قبول و پویا در چنین شرایطی قرار دارند؛ در صورتی که این شرایط نشانه پیروزیت در حوزه واگذاری ها به بخش خصوصی در کشور ما نیست.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی صورت نگرفته گفت: در مورد واگذاری پالایشگاه شازند نیز که تمام مسئولان استان نسبت به آن عکس العمل نشان دادند، مسئله این بود که اصلاً بخش خصوصی دارای اهلیت برای تحویل دریافت این واحد صنعتی در کشور وجود ندارد.

ابراهیمی با بیان اینکه حتی اگر قرار بر واگذاری به بخش خصوصی باشد هم، این سوال مطرح است که کجا به بخش خصوصی اجازه داده شده است که رشد کرده و به اندازه ای توانمند شود که بتواند اینکار را انجام دهد، اضافه کرد: در واقع دلیل مخالفت با این اقدام، نبود روش و زیرساخت آماده برای واگذاری این واحد بزرگ صنعتی است و اینکار یک ریسک بزرگ در شرایط موجود کشور است.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2496

به "اقتصاد کشور دچار سرگردانی است، پتروشیمی ها هم نمونه های موفقی از خصوصی سازی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد کشور دچار سرگردانی است، پتروشیمی ها هم نمونه های موفقی از خصوصی سازی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید