اندیشه های محمدکریم پیرنیا بازخوانی می گردد

به گزارش راه ساری، مرکز معماری اسلامی حوزه هنری به منظور بازخوانی آراء و اندیشه های محمدکریم پیرنیا به بهانه زاد روز تولد این محقق و پژوهشگر، صندلی این اندیشمند را در معماری ایران آنالیز می نماید.

اندیشه های محمدکریم پیرنیا بازخوانی می گردد

ایرنا: حسین ذبیح الله زاده دبیر این نشست گفت: آثار محمد کریم پیرنیا به این منظور حائز اهمیت است که او از شاگردان معماران مدرن گرای ایرانی است و روایت های وی تصویر ما را از معماری گذشته ایران شکل داده است.

وی اضافه کرد: این هنرمند بر خلاف آراء اساتید خود به واکاوی مفهوم معماری گذشته ایران در آن عصر پرداخته است و درحال حاضر بعد از گذشت چهار دهه از تالیف آثار پیرنیا به بازنگری در این اندیشه ها و سیر تفکری نسبت به معماری گذشته ایران نیازمندیم.

معماری وی بر پنج اصل مردم واری، پرهیز از بیهودگی، درونگرایی، نیارش، خودبسندگی راسخ بوده است در حالی که ما در بناها و فضاهای بسیاری در معماری گذشته خلاف این امر را می یابیم.

ذبیح الله زاده اظهار کرد: مرکز معماری اسلامی حوزه هنری به منظور بازخوانی آراء و اندیشه های محمدکریم پیرنیا به مناسبت زاد روز تولد این محقق و پژوهشگر بزرگ حوزه معماری اقدام به برگزاری نشستی به این مناسبت نموده است. نشست بازخوانی اندیشه های محمدکریم پیرنیا در معماری ایران به منظور شناخت تاثیر و صندلی این اندیشمند در معماری ایران است.

محمدکریم پیرنیا، از استادان برجسته معماری سنتی ایران و پایه گذار نگرش نوین فرهنگ و تاریخ معماری ایرانی ـ اسلامی بود. وی در سال 1299 ، در یزد، در خانواده ای اهل علم به جهان آمد. پدرش میرزا صادق خان نائینی پزشک حاذق و شیمیدان نامی و از خوشنویسان و هنرمندان چیره دست نائین و مادرش حشمت الملوک رحیمی دختر محمدحسین خان رحیمی، از خانواده خوانین یزد، بود.

وی در زمره نخستین دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در رشته معماری به تحصیل پرداخت. فضای حاکم بر دانشکده هنرهای زیبا در آن سالها، به پیروی از دیدگاههای آندره گدار، رئیس دانشکده، سیرو ایرانشناس فرانسوی و چند استاد فرانسوی دیگر، فضایی اروپایی بود، و معماری سنتی ایران کاملاً مهجور بود و این امر با دیدگاه ایرانی ـ اسلامی پیرنیا که در یزد، کانون معماری اصیل ایرانی، شکل گرفته بود، ناهمخوانی آشکاری داشت. از این رو در سال 1324 تحصیلات دانشگاهی را نیمه تمام رها کرد و به منظور کسب دانش، به محضر استادانی چون ابوالقاسم صابری و حسینعلی معروفی شتافت که به قول پیرنیا، هریک به اندازه دانشگاهی، علم و هندسه و هنر داشتند.

پیرنیا یکی از تاثیرگذارترین اندیشمندان معاصر حوزه معماری است که آثار منتشر شده از او در تمام دانشکده معماری ایران تدریس می گردد و تاثیر بسزایی در شکل گیری نگاه ما نسبت به معماری گذشته ایران دارد.

وی خاتمه 9 شهریور 1376 پس از یک دوره بیماری طولانی درگذشت و در دانشکده معماری دانشگاه یزد به خاک سپرده شد.

نشست بازخوانی اندیشه های محمدکریم پیرنیا در معماری ایران با حضور غلامحسین معماریان از شاگرد و تدوینگر آثار پیرنیا به همراه حسین سلطان زاده عضو هیات علمی دانشگاه و نویسنده کتاب نقدی بر آثار پیرنیا در تاریخ 25 شهریورماه 1398 در حوزه هنری برگزار می گردد.نشست بازخوانی اندیشه های محمدکریم پیرنیا در معماری ایران با حضور غلامحسین معماریان از شاگرد و تدوینگر آثار پیرنیا به همراه حسین سلطان زاده عضو هیات علمی دانشگاه و نویسنده کتاب نقدی بر آثار پیرنیا در تاریخ 25 شهریورماه 1398 در حوزه هنری برگزار می گردد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5167

به "اندیشه های محمدکریم پیرنیا بازخوانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشه های محمدکریم پیرنیا بازخوانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید